| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Honorarium autorskie a składki ZUS

Honorarium autorskie a składki ZUS

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów stomatologicznych. Otrzymał z tego tytułu honorarium autorskie. Czy od dodatkowego wynagrodzenia za tzw. utwór pracowniczy należy odprowadzić składki ZUS?

Czy honorarium autorskie pracownika stanowi podstawę wymiaru składek ZUS?

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na stanowisku programisty w ramach swoich obowiązków stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów stomatologicznych. Z tego tytułu, zgodnie z umową o pracę, wypłaciliśmy mu dodatkowe wynagrodzenie. Czy w tym przypadku honorarium autorskie należy oskładkować – pyta Czytelniczka z Warszawy.

Tak. Dodatkowe wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za utwór w postaci oprogramowania, które powstało w ramach jego obowiązków pracowniczych, jest przychodem ze stosunku pracy i podlega oskładkowaniu. Kwotę tego wynagrodzenia należy zsumować z wynagrodzeniem za pracę i od łącznej kwoty obliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a następnie wykazać i rozliczyć je w imiennym raporcie ZUS RCA.

Prawa autorskie do programów komputerowych, które zostały stworzone w ramach umowy o pracę, od chwili ich powstania z mocy prawa przysługują pracodawcy, o ile umowa o pracę nie stanowi inaczej (art. 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych). Jeśli więc pracownik, wykonując swoje obowiązki pracownicze, stworzy oprogramowanie, do którego z mocy prawa autorskie prawa majątkowe będą przysługiwać pracodawcy, ewentualne dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu należy oskładkować. Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 14 lutego 2012 r. (III UZP 4/11, OSNP 2012/15-16/198), w której wyraził pogląd, że: (...) wynagrodzenie za pracę z tytułu nabycia przez pracodawcę z mocy prawa (...) autorskich praw majątkowych do utworu stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe określone w art. 18 ust. 1 w związku z art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 4 pkt 9, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Rekomendowany produkt: Serwis Prawno-Pracowniczy

W uzasadnieniu tej uchwały SN wskazał, że w przypadku tzw. utworów pracowniczych nie ma potrzeby zawierania dodatkowej umowy (m.in. licencyjnej, umowy o dzieło) o przeniesienie autorskich praw majątkowych. W świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jeżeli ustawa lub umowa o pracę nie stanowią inaczej) pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, z chwilą przyjęcia utworu nabywa autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron (art. 12 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).

Zadaj pytanie: FORUM

reklama

Autor:

radca prawny, ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia

Honorarium autorskie a składki ZUS. / Fot. Fotolia
Honorarium autorskie a składki ZUS. / Fot. Fotolia

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »