| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Honorarium autorskie a składki ZUS

Honorarium autorskie a składki ZUS

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów stomatologicznych. Otrzymał z tego tytułu honorarium autorskie. Czy od dodatkowego wynagrodzenia za tzw. utwór pracowniczy należy odprowadzić składki ZUS?

Maria B. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w agencji reklamowej na stanowisku copywritera. Do jej obowiązków pracowniczych należy m.in. tworzenie tekstów i haseł reklamowych. W umowie o pracę ma zagwarantowane honorarium autorskie w wysokości 5% od wartości projektu. W tej sytuacji honorarium autorskie należy zsumować z wynagrodzeniem za pracę i od łącznej kwoty naliczyć składki ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 20 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Przychód stanowi także podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Oznacza to, że oskładkowaniu podlega nie tylko wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy o pracę, ale także dodatkowe wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy, np. za stworzenie w ramach stosunku pracy danego utworu.

Jeżeli prawo do honorarium autorskiego pracownika wynika ze stosunku pracy, to należy odprowadzić od niego składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Oskładkowaniu będzie podlegało też wynagrodzenie uzyskane z tytułu udzielenia licencji lub z tytułu umowy o dzieło, jeżeli umowa ta zostanie zawarta z własnym pracownikiem (art. 18 ust. 1a ustawy o systemowej). W tym przypadku zastosowanie będzie miał art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, zgodnie z którym za pracownika uważa się również osobę wykonującą umowę cywilnoprawną, jeżeli taka umowa jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach tej umowy osoba ta wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy.

W interpretacji z 19 lutego 2015 r. (znak DI/100000/43/1517/2014) oddział ZUS w Gdańsku wskazał, że: (...) umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło nie stanowi, w świetle przywołanego wyżej art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zatem za osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie będzie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, o ile osoby te nie będą pozostawały z przedsiębiorcą w stosunku pracy.

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Na podstawie odrębnej umowy pracownik stworzył program komputerowy i udzielił pracodawcy licencji na korzystanie z niego przez okres 1 roku, za co otrzymuje 1500 zł miesięcznie. Wynagrodzenie to jest doliczane do wynagrodzenia zasadniczego i objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, tak jak wynagrodzenie za pracę, ponieważ umowa licencyjna została zawarta z własnym pracodawcą.

Podstawa prawna:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »