| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Honorarium autorskie a składki ZUS

Honorarium autorskie a składki ZUS

Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę stworzył oprogramowanie do obsługi gabinetów stomatologicznych. Otrzymał z tego tytułu honorarium autorskie. Czy od dodatkowego wynagrodzenia za tzw. utwór pracowniczy należy odprowadzić składki ZUS?

Maria B. jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę w agencji reklamowej na stanowisku copywritera. Do jej obowiązków pracowniczych należy m.in. tworzenie tekstów i haseł reklamowych. W umowie o pracę ma zagwarantowane honorarium autorskie w wysokości 5% od wartości projektu. W tej sytuacji honorarium autorskie należy zsumować z wynagrodzeniem za pracę i od łącznej kwoty naliczyć składki ZUS.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy (art. 18 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 20 ust. 1 w zw. z art. 4 pkt 9 ustawy systemowej). Przychód stanowi także podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 81 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Oznacza to, że oskładkowaniu podlega nie tylko wynagrodzenie zasadnicze wynikające z umowy o pracę, ale także dodatkowe wynagrodzenie, jakie pracownik otrzymuje od pracodawcy, np. za stworzenie w ramach stosunku pracy danego utworu.

Jeżeli prawo do honorarium autorskiego pracownika wynika ze stosunku pracy, to należy odprowadzić od niego składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Oskładkowaniu będzie podlegało też wynagrodzenie uzyskane z tytułu udzielenia licencji lub z tytułu umowy o dzieło, jeżeli umowa ta zostanie zawarta z własnym pracownikiem (art. 18 ust. 1a ustawy o systemowej). W tym przypadku zastosowanie będzie miał art. 8 ust. 2a ustawy systemowej, zgodnie z którym za pracownika uważa się również osobę wykonującą umowę cywilnoprawną, jeżeli taka umowa jest zawarta z własnym pracodawcą lub jeżeli w ramach tej umowy osoba ta wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy.

W interpretacji z 19 lutego 2015 r. (znak DI/100000/43/1517/2014) oddział ZUS w Gdańsku wskazał, że: (...) umowa licencyjna sama w sobie, tak jak i umowa o dzieło nie stanowi, w świetle przywołanego wyżej art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych tytułu do ubezpieczeń społecznych. Zatem za osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie będzie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, o ile osoby te nie będą pozostawały z przedsiębiorcą w stosunku pracy.

Jak rozliczać honorarium autorskie wypłacone w ramach zatrudnienia na umowę o pracę oraz na podstawie umowy cywilnoprawnej

Na podstawie odrębnej umowy pracownik stworzył program komputerowy i udzielił pracodawcy licencji na korzystanie z niego przez okres 1 roku, za co otrzymuje 1500 zł miesięcznie. Wynagrodzenie to jest doliczane do wynagrodzenia zasadniczego i objęte obowiązkowymi składkami na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, tak jak wynagrodzenie za pracę, ponieważ umowa licencyjna została zawarta z własnym pracodawcą.

Podstawa prawna:

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK