| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia

Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia

Wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w 2015 r. ma duży wpływ na składki ZUS przedsiębiorców, osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.

Prognozowane miesięczne wynagrodzenie w 2015 r.

Od 1 stycznia 2015 r. kwota prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wynosi 3959 zł. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła o 213 zł. Zmiana wpływa m.in. na podstawę oskładkowania przedsiębiorców i osób przebywających na urlopach wychowawczych oraz na kwotę rocznego ograniczenia składek emerytalnej i rentowej.

Konsekwencją wzrostu prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej jest zmiana wielu stawek, które obowiązują zarówno ubezpieczonych, jak i płatników składek.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Od stycznia 2015 r. miesięczne ograniczenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 9897,50 zł, tj. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek. Kwota tego ograniczenia będzie obowiązywać przez cały rok.

Więcej przeczytasz w czasopiśmie: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Ewelina W. w okresie od 1 września 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. przygotowuje w firmie zestawienia do sprawozdań rocznych. Z tytułu umowy zlecenia otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w kwocie 10 000 zł. Zleceniobiorczyni podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Zgłosiła się również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast zleceniodawca opłaca za nią także składki na FP i FGŚP. Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe zleceniobiorczyni została ograniczona do kwoty 9365 zł w 2014 r. oraz do kwoty 9897,50 zł za okres od 1 do 31 stycznia 2015 r.

Zadaj pytanie na FORUM

Podstawa wymiaru składek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym

W przypadku osób korzystających z urlopu wychowawczego podstawą wymiaru składek emerytalnej i rentowej jest co do zasady kwota średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy poprzedzających urlop. Tak ustalona podstawa nie może być jednak:

  • niższa niż 75% płacy minimalnej ani
  • wyższa niż kwota 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składki za osoby przebywające na urlopie wychowawczym są rozliczane przez płatników składek lub przez ZUS, natomiast finansowane są przez budżet państwa. Jednak nie wszystkie osoby korzystające z urlopu wychowawczego mają do nich prawo, gdyż obowiązkowo z tego tytułu ubezpieczeniom podlegają tylko te osoby, które jednocześnie nie posiadają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń bądź nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty.

Podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w 2015 r.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista z zakresu ubezpieczeń społecznych, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, praktyk z kilkunastoletnim doświadczeniem w dziale personalnym, były wieloletni pracownik ZUS

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. / Fot. Fotolia
Składki ZUS w 2015 r. - wzrost prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. / Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK