| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Ustalenie płatnika zasiłków na 2015 r.

Ustalenie płatnika zasiłków na 2015 r.

Ustalenie płatnika zasiłków na kolejny rok (w tym przypadku 2015 r.) następuje poprzez ustalenie na dzień 30 listopada (aktualnie 2014 r.) liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli 30 listopada płatnik ma zgłoszonych do ubezpieczenia więcej niż 20 osób, w kolejnym roku będzie miał prawo wypłaty zasiłków. W innym przypadku wypłaci je ZUS.

Do ustalenia liczby osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada nie ma wpływu wymiar czasu pracy.

Zmiana liczby osób zgłaszanych do ubezpieczenia chorobowego, która następuje po 30 listopada br. (lub po pierwszym miesiącu, w którym płatnik składek dokonał pierwszego zgłoszenia osób do ubezpieczenia chorobowego), nie ma wpływu na przyznane wcześniej uprawnienie do ustalania prawa do wypłaty świadczeń.

ZUS jest zobowiązany do ustalania prawa do zasiłków oraz ich wysokości w sytuacjach, gdy:

  • zakład pracy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
  • wypłata świadczenia dotyczy ubezpieczonego będącego osobą prowadzącą pozarolniczą działalność lub osobą z nią współpracującą,
  • ubezpieczony jest duchownym,
  • zasiłek jest należny za okres po ustaniu ubezpieczenia,
  • ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy.

Dokumentowanie prawa do zasiłku chorobowego

W 2014 r. pracodawca nie był podmiotem uprawnionym do wypłaty zasiłków. Na 30 listopada 2014 r. płatnik zgłosił do ubezpieczenia chorobowego 32 osoby. Jeden z pracowników jest niezdolny do pracy od 12 października 2014 r. Kolejne zwolnienie lekarskie przedłożył na okres od 23 grudnia 2014 r. do 26 stycznia 2015 r., za który ma prawo do zasiłku chorobowego. Mimo że od 2015 r. ustalanie prawa oraz wypłata zasiłków należy do pracodawcy, płatnikiem zasiłku dla ww. pracownika nadal będzie ZUS (ponieważ wypłacał zasiłek w poprzednim roku). ZUS będzie wypłacał zasiłek tej osobie do zakończenia okresu zasiłkowego lub do przerwy w niezdolności do pracy albo do zmiany rodzaju pobieranego zasiłku. Pracodawca będzie natomiast ustalał prawo do zasiłków, ich wysokość oraz będzie dokonywał ich wypłaty w stosunku do osób, które nabędą prawo do zasiłków po przerwie lub w nowym roku.

Odpowiedzi na pytania Czytelników

W 2014 r. nasza firma była płatnikiem zasiłków. Na 15 listopada 2014 r. zgłaszamy do ubezpieczenia 18 pracowników. Chcielibyśmy być płatnikiem zasiłków na 2015 r. Co możemy zrobić?

Mogą Państwo np. podjąć współpracę z 2 osobami na podstawie umowy zlecenia i zgłosić je do ubezpieczenia chorobowego. Do liczby ubezpieczonych, która wpływa na prawo do wypłaty świadczeń chorobowych na 2015 r., wlicza się wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego niezależnie od tego, czy za listopad 2014 r. będzie odprowadzona składka chorobowa, czy nie.

Podstawa prawna:

ZMIANY 2015

W 2015 r. zmienią się zasady oskładkowania umów zlecenia przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Ponadto ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi zostaną objęci członkowie rad nadzorczych. Prenumeratorzy MPPiU w I kwartale 2015 r. otrzymają ujednolicony tekst ustawy systemowej z wyróżnieniem wszystkich wprowadzonych zmian oraz z komentarzem ekspertów.

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK