| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Pracowniczy program emerytalny

Pracowniczy program emerytalny

Z punktu widzenia zasad wynagradzania w firmie pracowniczy program emerytalny (PPE) jest dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Natomiast kluczową kwestią dla konstrukcji PPE jest fakt, iż jest to świadczenie, które może, ale nie musi być zaoferowane pracownikom przez pracodawcę prowadzącego program.

dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Jest to świadczenie pracownicze wymieniane często w jednym szeregu z innymi świadczeniami oferowanymi przez pracodawców swoim pracownikom, takimi jak: pakiety medyczne, ubezpieczenia na życie czy programy akcyjne, bądź opcje na akcje. Ustawodawca przyjął przy tym zasadę, iż PPE jest związane z pracodawcą, nie zaś z pracownikiem czy podmiotem zarządzającym (jak ma to miejsce w przypadku osób oszczędzających w ramach IKE).

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

To pracodawca prowadzi własny program, to on jest odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie, to wreszcie od jego woli zależy, czy dane PPE funkcjonuje w zakładzie pracy. Pracodawca prowadzący PPE jest tym stałym, niezbędnym czynnikiem dla istnienia programu.

Program jest z założenia świadczeniem tworzonym na czas nieokreślony, w którym dany pracownik (uczestnik) będzie uczestniczył być może tylko kilka miesięcy, a być może nawet kilkadziesiąt lat. Cechą charakterystyczną każdego PPE jest zmienność jego uczestników. Nowo zatrudniony pracownik przystępuje do programu, osoba, która odchodzi z firmy, dokonuje wypłaty transferowej zaledwie po dwóch latach uczestnictwa w PPE, a inna po osiągnięciu wieku emerytalnego 60 lat dokonuje wypłaty środków, rozstając się tym samym definitywnie z PPE. To, co może również ulegać zmianie w trakcie funkcjonowania PPE, to podmiot zarządzający, forma, w jakiej prowadzone jest dane PPE, czy inne zmienne elementy charakteryzujące dany program, np. wysokość składki podstawowej czy sum ubezpieczenia. Jednakże bez pracodawcy, który spina te wszystkie elementy, istnienie i funkcjonowanie PPE nie jest możliwe.

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Faktyczną możliwość dodatkowego oszczędzania na emeryturę w ramach PPE, posiadają tylko osoby o statusie pracownika w rozumieniu przepisów ustawy o PPE z 2004 r. Co więcej, posiadają ją wyłącznie pracownicy tylko tych pracodawców, którzy zdecydują się na utworzenie oraz prowadzenie PPE. Z powyższego ograniczenia wynika już pewna elitarność tych programów. Innymi słowy, nie każdy posiadający status pracownika będzie mógł korzystać z dobrodziejstw uczestnictwa w PPE, przede wszystkim dlatego, iż tworzenie takich programów ma charakter dobrowolny i jest możliwością, a nie obowiązkiem pracodawcy. Ponadto obowiązujące przepisy uniemożliwiają tworzenie programów w niektórych podmiotach gospodarki narodowej, przykładowo przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, jeżeli nie zatrudniają pracowników.

Forum Kadry

Czytaj także

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracowniczy program emerytalny. /Fot. Fotolia
Pracowniczy program emerytalny. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK