| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Pracowniczy program emerytalny

Pracowniczy program emerytalny

Z punktu widzenia zasad wynagradzania w firmie pracowniczy program emerytalny (PPE) jest dodatkowym, dobrowolnym świadczeniem oferowanym pracownikom przez pracodawcę. Natomiast kluczową kwestią dla konstrukcji PPE jest fakt, iż jest to świadczenie, które może, ale nie musi być zaoferowane pracownikom przez pracodawcę prowadzącego program.

W rozumieniu przepisów ustawy o PPE z 2004 r. to pracodawca jest podmiotem prowadzącym pracowniczy program emerytalny przez cały okres jego istnienia. To pracodawca występuje z inicjatywą utworzenia programu, decyduje o wyborze jego formy, podmiotu zarządzającego, jest stroną postępowania administracyjnego o wpis PPE do rejestru przez organ nadzoru, a potem może być podmiotem kontrolowanym przez ten organ. Pracodawca prowadzi także program, a podmiot zarządzający, bez względu na formę, w której dane PPE jest prowadzone, jest zewnętrznym dla danego pracodawcy usługodawcą. Może on być zmieniony na zasadach określonych w umowie zakładowej danego PPE.

Podniesienie składki rentowej po stronie pracodawcy

Z punktu widzenia pojedynczego uczestnika pracowniczy program emerytalny jest po to, aby oszczędzane przez długie lata w jego ramach środki zostały jemu wypłacone po osiągnięciu przez niego wieku emerytalnego. Środki te pochodzą przede wszystkim z finansowanej przez pracodawcę składki podstawowej oraz ze składki dodatkowej opłacanej dobrowolnie przez uczestnika. Następnie są one pomnażane przez podmiot zarządzający w wyniku podejmowanych trafnych inwestycji.

Forum Kadry

Stan prawny: 4 września 2014 roku

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych

Polecamy artykuły

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracowniczy program emerytalny. /Fot. Fotolia
Pracowniczy program emerytalny. /Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK