| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Czy opłacać składki od umowy o dzieło?

Czy opłacać składki od umowy o dzieło?

Korzystam z urlopu wychowawczego. Mój pracodawca zaproponował mi zawarcie umowy o dzieło. Czy umowa taka będzie oskładkowana?

Nie. Zasada jest następująca - od umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą albo na jego rzecz należy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jednak w analizowanej sytuacji osoba korzystająca z urlopu wychowawczego nie ma statusu własnego pracownika. Stosunek pracy co prawda istnieje, ale ulega swoistemu zawieszeniu - pracownik nie świadczy pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Zatem od umowy o dzieło zawartej z pracownikiem korzystającym z urlopu wychowawczego składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne nie powinny być opłacane.

Zobacz serwis: Tytuły ubezpieczeń

Podstawa prawna: Art. 9 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK