| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Jak zmienić lub skorygować dane osoby ubezpieczonej?

Jak zmienić lub skorygować dane osoby ubezpieczonej?

Mamy pracownicę, która 13 lutego wyszła za mąż. Wiemy, że zmieniła ona nazwisko, a dodatkowo bezpośrednio przed ślubem zmieniła miejsce zamieszkania i zameldowania. Kiedy musimy zmienić te dane w ZUS i jakie dokumenty należy złożyć w tym celu?

Każda zmiana danych zawartych w zgłoszeniu ZUS ZUA lub ZUS ZZA powinna być zgłoszona w ZUS przez płatnika składek – w tym przypadku pracodawcę - w terminie 7 dni od daty zaistnienia tych zmian lub stwierdzenia nieprawidłowości.

Imiona i nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz nr dokumentu tożsamości to dane identyfikacyjne. W celu zmiany lub korekty tych danych muszą Państwo przekazać do ZUS dokument ZUS ZIUA w trybie zmiany/korekty za daną osobę. Podaje się poprzednie i aktualne dane zatrudnionego.

Zobacz: Zawieszenie opłacania składek do PPE

Natomiast zmiany/korekty danych ewidencyjnych takich jak adres zamieszkania, zameldowania, korespondencji należy dokonać poprzez ponowne złożenie druku ZUS ZUA/ZUS ZZA w trybie zmiany lub korekty, podając prawidłowe i aktualne dane.

A więc w przypadku Państwa pracownicy należy przekazać do ZUS:

  • dokument ZUS ZIUA w trybie zmiany – celem zmiany nazwiska na nowe, do 7 dni po przedłożeniu przez pracownicę stosownego dokumentu poświadczającego zmianę (np. akt ślubu),
  • dokument ZUS ZUA w trybie zmiany – celem zmiany adresów, podając aktualny adres zamieszkania/zameldowania/korespondencyjny oraz pozostałe dane zawarte w zgłoszeniu bez zmian, w terminie 7 dni od oświadczenia pracownicy o zmianie lub przedłożenia dokumentu poświadczającego zmianę (np. dowodu osobistego).

Proszę pamiętać, że ewentualne zmiany lub korekty informacji dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania, dokonuje się poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych zawierającego prawidłowe dane.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zmiany/korekty danych ewidencyjnych należy dokonać poprzez ponowne złożenie druku ZUS ZUA/ZUS ZZA w trybie zmiany lub korekty.
Zmiany/korekty danych ewidencyjnych należy dokonać poprzez ponowne złożenie druku ZUS ZUA/ZUS ZZA w trybie zmiany lub korekty.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »