| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Zbieg tytułów ubezpieczeń - umowa o pracę, zlecenie, działalność gospodarcza

Zdarza się, że ta sama osoba jest zatrudniona w różnych formach (np. umowa o pracę, zlecenie) u dwóch lub więcej podmiotów, a być może prowadzi też działalność gospodarczą. Taka sytuacja to tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. W takim przypadku należy ustalić przede wszystkim, z jakiego tytułu składki będą dobrowolne, a z jakiego obowiązkowe.

Jeśli umowa zlecenie jest na kwotę brutto taką samą jak podstawa wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą, to tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jest ten tytuł, który powstał wcześniej. Pracownik, na swój wniosek, może zostać objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami również z tytułu, który powstał później lub może wnioskować o zmianę tego tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń.

Osoba z prawem do renty lub emerytury, która wykonuje jednocześnie kilka zleceń, obowiązkowo podlega do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych z tytułu pierwszej umowy zlecenie. Na swój wniosek może zostać objęta również ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z pozostałych umów zlecenie.

Umowa zlecenie z osobą przebywającą na urlopie macierzyńskim

Pracownik przebywający na zasiłku macierzyńskim, pobierający ten zasiłek, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. W przypadku, gdy pracownik jednocześnie wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia, to z umowy zlecenie obowiązkowe będzie opłacanie składki zdrowotnej, a dobrowolne: opłacanie składki emerytalnej i rentowej.

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem - ubezpieczenie społeczne

Umowa zlecenie z osobą przebywającą na urlopie wychowawczym

Pracownik przebywający na urlopie wychowawczym podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tego tytułu, jeżeli nie maja innego tytułu do ubezpieczeń. Jeśli taki pracownik dodatkowo podejmie pracę na podstawie umowy zlecenie, to obowiązkowo będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenie. Pracownik taki powinien poinformować podmiot z którym ma podpisaną umowę o pracę i z tytułu tej umowy przebywa na urlopie wychowawczym, że jest zatrudniony na podstawie umowy zlecenie i z tego tytułu będzie mieć opłacane składki.

Umowa zlecenie a prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej

Osoba, która prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą jednocześnie wykonuje prace na podstawie umowy zlecenie, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu działalności gospodarczej. Natomiast składki  społeczne z tytułu umowy zlecenia mogą być dobrowolne. Gdy podstawa z umowy zlecenie jest równa lub wyższa od podstawy z działalności gospodarczej, to tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń będzie ten tytuł, który powstał wcześniej. Pracownik może złożyć wniosek o zmianę tytułów do ubezpieczeń.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK