| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Co zrobić, gdy brakuje składek emerytalnych na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE?

Co zrobić, gdy brakuje składek emerytalnych na indywidualnym rachunku ubezpieczonego w OFE?

Każdy z ubezpieczonych otrzymuje regularnie co najmniej raz w roku informację z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) o stanie rachunku i wysokości składek, które wpłynęły na rachunek w ostatnim roku. Jakie działania powinien podjąć pracownik, gdy wyciąg z rachunku nie zgadza się z wysokością składek, które powinien przekazać pracodawca?

Składka emerytalna podlegająca przekazaniu do OFE jest równa 7,3% podstawy wymiaru składek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje ją na indywidualny rachunek w otwartym funduszu emerytalnym, jeżeli w bazie ZUS znajdują się wypełnione poprawnie dokumenty takie jak:

  • zgłoszenie do ubezpieczeń (ZUS ZUA) dokonane przez płatnika składek,
  • imienny raport miesięczny (ZUS RCA),
  • deklaracja rozliczeniowa (ZUS DRA),
  • wpłata na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS).

Porównaj: Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zleceniobiorców

Warunkiem koniecznym zidentyfikowania tych dokumentów w systemie komputerowym ZUS jest umieszczenie w nich prawidłowych danych identyfikacyjnych płatnika składek. Z drugiej strony - w systemie ZUS musi również istnieć zgłoszenie umowy o członkostwo dokonane przez otwarty fundusz emerytalny.

Nieprzekazanie składki do OFE może wynikać z niedokonania przez płatnika zgłoszenia ubezpieczonego do ubezpieczeń społecznych, błędów w raportach ZUS RCA lub ZUS DRA czy niedokonania wpłaty na FUS. Ponadto, składka nie wpłynie na rachunek w OFE za okresy przebywania na zwolnieniu lekarskim czy urlopie bezpłatnym oraz w przypadku przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – za te okresy składka nie jest należna.

Polecamy serwis: ZUS

Z informacji podawanych przez ZUS wynika, iż podstawowym powodem nieprzekazywania składek do OFE jest nieterminowe przekazywanie dokumentów lub przekazywanie błędnych dokumentów ubezpieczeniowych oraz nieopłacenie całości składek przez płatników

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wyciągu z rachunku w OFE (brak składek lub ich nieprawidłowa wysokość) pracownik powinien w pierwszej kolejności zwrócić się do pracodawcy (płatnika składek), aby sprawdził poprawność dokumentów ubezpieczeniowych i potwierdził fakt opłacania składek za brakujące okresy. Gdy okaże się, że w dokumentach występują nieprawidłowości, osoba odpowiedzialna w firmie za rozliczenia z ZUS powinna skontaktować się z Zakładem, aby ustalić sposób skorygowania dokumentów. Jeśli dokumenty są poprawne i pracodawca dokonał wpłaty w prawidłowej wysokości, pracownik powinien złożyć reklamację w ZUS dotyczącą nieprzekazania składek emerytalnych do OFE, z podaniem wysokości nieprzekazanych składek i okresów, których dotyczą. 

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »