| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Opłacanie składek > Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Wyciąg z rachunku w OFE a ZUS RMUA - jak sprawdzić, czy na konto wpłynęły składki w prawidłowej wysokości

Coroczny wyciąg z rachunku w otwartym funduszu emerytalnym zawiera informacje o składach emerytalnych, które zostały przekazane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak sprawdzić, czy przekazane składki wpłynęły w odpowiedniej wysokości?

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) to tzw. II filar obowiązkowego systemu emerytalnego. Zarządzają nimi powszechne towarzystwa emerytalne, które wykonują również obowiązki informacyjne wobec członków OFE.. Jeśli należysz do jednego z nich, na Twój rachunek powinna regularnie wpływać część składki na ubezpieczenie emerytalne a co najmniej raz do roku powinieneś być informowany o stanie rachunku i dokonanych na nim operacjach.

Zobacz także: Pracodawcy zwolnieni z opłacania składek

Przy sprawdzaniu wysokości składki, jaka powinna wpłynąć na rachunek w OFE, pomocna jest informacja ZUS RMUA, którą każdy pracownik powinien regularnie otrzymywać od pracodawcy. Dokument ten zawiera informację o wysokości podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych, składek wypadkowych i chorobowych oraz składki zdrowotnej. Ponadto, widnieje tam informacja o wysokości składek należnych z tytułu wymienionych rodzajów ubezpieczeń. Na rachunek w OFE powinna wpływać część składki emerytalnej finansowanej przez ubezpieczonego równa 7,3% podstawy wymiaru. Podstawą wymiaru jest zwykle wynagrodzenie brutto.

Na wyciągu z rachunku w OFE widnieje m.in. informacja o dacie przekazania składki, jej wysokości oraz okresie, którego dotyczy. Jeśli przekazana na rachunek kwota jest wyższa od 7,3% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, nie ma powodów do obaw – Zakład Ubezpieczeń powiększył zapewnie kwotę składki o odsetki należne z tytułu opóźnienia w jej przekazaniu. Jeśli zaś składka przekazana do OFE jest niższa od kwoty wynikającej z ZUS RMUA, należy wyjaśnić zaistniałą sytuację w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Polecamy serwis ZUS

Przekazanie składki w niepełnej wysokości może wynikać z błędu ZUS, błędu w dokumentach ubezpieczeniowych sporządzonych przez płatnika lub nieopłacenia całości składki przez pracodawcę. Należy pamiętać, że ZUS RMUA to informacja o składkach należnych a nie faktycznie przekazanych.

Wysokość opłacanej składki warto sprawdzać na bieżąco a nie tylko na podstawie rocznej informacji przesyłanej pocztą.

Większość OFE prowadzi internetowe serwisy dla swoich członków, podobne do serwisów bankowych, które umożliwiają wgląd w stan konta i ostatnie dokonane na nim operacje. Część z funduszy oferuje również usługę informowania członków o każdej składce, która wpłynęła na konto uczestnika – zwykle przez przesyłanie informacji na podany przez ubezpieczonego adres mailowy. 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK