| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Jakie skutki dla ubezpieczenia ma zawieszenie pozarolniczej działalności gospodarczej?

Zmiana przepisów o swobodzie działalności gospodarczej umożliwiająca zawieszenie tej działalności na okres od jednego miesiąca do dwóch lat wywarła również wpływ na sposób podlegania ubezpieczeniom przez przedsiębiorców.


Od 20 września 2008 r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Wyłączeniu podlega okres, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.


Oznacza to, że w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorcy nie mają obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Mogą natomiast dobrowolnie przystąpić do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. W tym czasie nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu.

Należy zaznaczyć, iż nie dotyczy to twórców, artystów oraz osób wykonujących wolne zawody.

Pamiętajmy, że prawo do zawieszenia ma przedsiębiorca niezatrudniający pracowników, a w przypadku spółki cywilnej, jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich zawieszenie musi dotyczyć wszystkich wspólników.

Zobacz: Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Kiedy powstaje i ustaje obowiązek ubezpieczenia?

- okres od 7 marca 2009 r.

Podlegamy ubezpieczeniom społecznym do dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie działalności.

Na przykład: zgłaszamy zawieszenie działalności od 12 marca 2009 r. - obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne ciąży na nas do 11 marca 2009 r.

Nie podlegamy ubezpieczeniom od dnia zawieszenia działalności. Obowiązek opłacania składek powstanie od dnia wznowienia wykonywania działalności.

Wspólnicy spółki cywilnej X postanowili zawiesić czasowo działalność firmy na okres od 10 kwietnia 2009 r. do 3 czerwca 2009 r. Wspólnicy będą podlegali obowiązkowi ubezpieczeń społecznych do 9 kwietnia 2009 r. i od 4 czerwca 2009 r. W okresie od 10 kwietnia 2009 r. do 3 czerwca 2009 r. mogą przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowego.

- okres od 20 września 2008 r. do 6 marca 2009 r.

Podlegamy ubezpieczeniom społecznym i opłacamy składki do ostatniego dnia miesiąca włącznie, w którym dokonaliśmy zgłoszenia zawieszenia.

Na przykład: Zgłosiliśmy zawieszenie działalności 12 listopada 2008 r. – obowiązek ubezpieczenia i opłacania składek na ubezpieczenia mamy do 31 listopada 2008r.

Nie mamy obowiązku opłacania składek od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zgłosiliśmy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonamy zgłoszenia wznowienia tej działalności. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne w tym czasie, możemy do nich przystąpić w każdym momencie zawieszenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK