| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Kto może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przy rozpoczęciu prowadzenia działalności?

Kto może skorzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne przy rozpoczęciu prowadzenia działalności?

Jednym z wielu czynników jakie biorą pod uwagę początkujący przedsiębiorcy są liczne wydatki, jakie będą musieli ponosić co miesiąc w postaci podatków, czynszów, składek i innych opłat.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnie obniżonej podstawy wymiaru składek nie ma zastosowania do osób, które:

  • w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły już pozarolniczą działalność,
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
  • są wspólnikami spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich oraz jednoosobowymi wspólnikami spółki z o.o.,
  • są twórcami lub artystami.


Józef S. podejmuje od 1 czerwca 2008 r. prowadzenie działalności gospodarczej jako wspólnik spółki cywilnej, w której do 31 stycznia 2008 r. pracował na podstawie umowy o pracę i jest to jego pierwsza działalność. Od 1 czerwca 2008 r. do 30 czerwca 2009r. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne Józefa S. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w ramach spółki cywilnej nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Preferencyjna podstawa wymiaru składek również zmniejsza się proporcjonalnie, jeżeli działalność została rozpoczęta lub zakończona w trakcie miesiąca kalendarzowego lub w przypadku, gdy przedsiębiorca przez część miesiąca był niezdolny do pracy i spełniał warunki do przyznania zasiłku chorobowego.
Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej (dla której jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń) i jako podstawę wymiaru deklarująca 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia nie opłaca składki na Fundusz Pracy, ponieważ jej podstawa wymiaru na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne wszyscy przedsiębiorcy opłacają na ogólnych zasadach, czyli od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Od 1 stycznia 2008 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł, a minimalna podstawa wymiaru składki 337,80 zł. Kornelia P. rozpoczyna prowadzenie działalności od 2 października 2008 r. Jest to jej pierwsza działalność, której nie wykonuje na rzecz byłego pracodawcy. Minimalną podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za grudzień dzielimy przez 31 (liczba dni grudnia) i mnożymy przez 30 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom w grudniu)
337,80 zł : 31 x 30 = 326,90 zł
Od ustalonej w ten sposób podstawy naliczmy składki na ubezpieczenia społeczne
za grudzień.
Składki na ubezpieczenie społeczne za styczeń wynoszą:
• na ubezpieczenie emerytalne –326,90 zł x 19,52 % = 63,81 zł
• na ubezpieczenie rentowe - 326,90 zł x 6 % = 19,61 zł
• na ubezpieczenie wypadkowe - 326,90 zł x 1,80 %* = 5,88 zł
• na ubezpieczenie chorobowe - 326,90 zł x 2,45 % = 8,01 zł
na ubezpieczenie zdrowotne 2364,27 zł (75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, wraz z nagrodami z zysku, w II kwartale 2007 r.) x 9 % = 212,78 zł.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne.
Preferencyjne składki na ubezpieczenie społeczne.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK