REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS - zmiany 2016/2017

Joanna Stolarska
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS - zmiany 2016/2017/ Fot. Fotolia
Zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS - zmiany 2016/2017/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność będzie mógł zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS w momencie rejestracji firmy w CEIDG. Zmiany weszły w życie 19 maja 2016 r., jednakże w praktyce będzie można skorzystać z tego uprawnienia od 2017 r.

Co się zmieni w zgłaszaniu do ubezpieczeń społecznych przedsiębiorców

Od 19 maja 2016 r. obowiązują zmiany przepisów, dzięki którym przedsiębiorca rozpoczynający działalność będzie mógł zgłosić się do ubezpieczeń ZUS już na etapie rejestracji firmy w CEIDG. W praktyce jednak skorzystanie z tego uprawnienia będzie możliwe dopiero od 19 maja 2017 r., czyli po upływie 12 miesięcy od daty wejścia w życie znowelizowanych przepisów.

Autopromocja

Osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej musi zostać zgłoszona w ZUS jako płatnik składek. Przedsiębiorca dokonuje tego zgłoszenia na etapie rejestracji firmy, w formie wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, składanego w organie ewidencyjnym (gminie). Wniosek o wpis do CEIDG, składany na formularzu CEIDG-1, jest jednocześnie:

● wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON),

● zgłoszeniem identyfikacyjnym (albo aktualizacyjnym), o którym mowa w przepisach o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników,

● zgłoszeniem płatnika składek (albo jego zmiany) w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych lub zgłoszeniem oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Dokumenty sporządzane przez ZUS z urzędu, stosownie do danych zawartych we wniosku przedsiębiorcy o wpis do CEIDG

● ZUS ZFA – zgłoszenie płatnika składek

● ZUS ZBA – informacja o numerach rachunków bankowych płatnika składek

● ZUS ZAA – informacja o adresach prowadzenia działalności gospodarczej

Dokumenty sporządzane przez ZUS z urzędu, stosownie do danych zawartych we wniosku o zmianę wpisu do ewidencji

● ZUS ZFA – zmiana danych płatnika składek

● ZUS ZIPA – zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek

​ Zasady te dotyczą tylko zgłoszenia do ZUS przedsiębiorcy jako płatnika składek. Natomiast zgłoszenia do ZUS przedsiębiorcy jako osoby ubezpieczonej (do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego lub tylko do ubezpieczenia zdrowotnego) musi dokonać sam przedsiębiorca. Zgłoszenia dokonuje, przekazując do najbliższej jednostki organizacyjnej ZUS (oddziału lub inspektoratu) dokument ZUS ZUA. Obowiązku tego osoba rozpoczynająca działalność musi dopełnić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej.

Na mocy ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r., poz. 1893) do ustawy systemowej oraz ustawy zdrowotnej wprowadzone zostały zmiany, na mocy których przedsiębiorca będący płatnikiem składek wyłącznie na własne ubezpieczenia będzie mógł – wraz z wnioskiem o wpis działalności do CEIDG (albo z wnioskiem o wpisanie zmiany) – dokonać:

● zgłoszenia siebie do ubezpieczeń społecznych i/lub ubezpieczenia zdrowotnego,

● zgłoszenia członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego,

● zgłoszenia zmiany danych wykazanych w ww. zgłoszeniach (oprócz danych, o których mowa w art. 36 ust. 14 ustawy systemowej, dotyczących tytułu do ubezpieczeń, rodzajów ubezpieczeń oraz terminów ich powstania),

● zgłoszenia wyrejestrowania z ww. ubezpieczeń.

Polecamy serwis: Ubezpieczenie emerytalne i rentowe

Za dzień dokonania ww. zgłoszeń (a także zmiany danych wykazanych w tych zgłoszeniach) będzie uważany dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG wraz z żądaniem dokonania tych zgłoszeń (lub modyfikacji informacji w nich zawartych). Przepisy nie zmienią się w zakresie zgłoszeń do ubezpieczeń pracowników oraz innych ubezpieczonych (np. osób współpracujących, zleceniobiorców). Te osoby nadal będą podlegać zgłoszeniu do ZUS przez płatnika składek.

Zgłoszenia przedsiębiorcy jako płatnika składek dokonuje się na etapie wpisu do CEIDG, ale zgłoszenia przedsiębiorcy do ubezpieczeń nadal należy dokonywać odrębnie, składając odpowiedni formularz w jednostce ZUS.

Dodane na mocy nowelizacji przepisy, tj. art. 36b ustawy systemowej oraz art. 74 ust. 3 ustawy zdrowotnej, weszły w życie 19 maja 2016 r. Jednocześnie jednak, zgodnie z art. 75 ustawy nowelizującej, zgłoszeń w nowym trybie będzie można dokonywać dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej. Oznacza to, że pomimo wprowadzenia nowych zapisów do ustawy systemowej i ustawy zdrowotnej przedsiębiorcy nie mogą jeszcze skorzystać z uprawnień zagwarantowanych przez nowe regulacje. Będzie to możliwe dopiero od 19 maja 2017 r. – pod warunkiem że do tego czasu przepisy nie zostaną znowelizowane albo ponownie odroczone.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 36b ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 615

● art. 74 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 581; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 65

● art. 11, art. 37, art. 75, art. 77 ustawy z 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2015 r., poz. 1893

● § 1 ust. 1 pkt 1–11, załączniki nr 1–11 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 222

Auto: Joanna Stolarska- ekspert prawa ubezpieczeń społecznych, autorka licznych publikacji i opracowań z zakresu składkowego, były wieloletni pracownik ZUS.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA