| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Firma a ubezpieczenie > Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Zmiany w ubezpieczeniu społecznym nakładców prowadzących jednocześnie pozarolniczą działalność

Osoba wykonująca pracę nakładczą i prowadząca równocześnie działalność gospodarczą musi porównać swoje podstawy wymiaru składek z obu tych tytułów. Nie może już dowolnie wybrać sobie, z którego tytułu chce obowiązkowo podlegać ubezpieczeniom społecznym, nie uwzględniając przy tym wysokości przychodu uzyskiwanego z pracy nakładczej.

Katarzyna F. prowadzi działalność gospodarczą od 1 stycznia 2008r. Opłacała składki na ubezpieczenia społeczne od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia. Od 12 maja 2008r. podjęła jednocześnie pracę jako nakładca, z tego tytułu osiąga miesięczny przychód w kwocie 200 zł, od którego są odprowadzane składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
W związku z tym, od 12 maja 2008r. Katarzyna F. wyrejestrowała się z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych jako przedsiębiorca i opłacała jedynie składkę zdrowotną.
Od 1 marca 2009r. Katarzyna F. będzie podlegała:
- jako osoba prowadząca działalność - obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu, a więc musi złożyć w ZUS: wyrejestrowanie z ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZWUA od 1 marca 2009r., a następnie zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZUA od 1 marca 2009r.,
- jako nakładca – obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu, może przystąpić dobrowolnie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

2. Osiąga podstawę wymiaru składek w danym miesiącu z tytułu pracy nakładczej w kwocie równej lub większej niż minimalna podstawa obowiązująca prowadzących działalność – wtedy podlega:

  • obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu z obu tytułów,
  • obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu, który powstał wcześniej, lub może wybierać, czy chce obowiązkowo podlegać jako nakładca, czy też jako przedsiębiorca (dla drugiego tytułu ubezpieczenia społeczne są dobrowolne).

Grzegorz Z. prowadzi działalność gospodarczą od 2005r. Jednocześnie od 17 stycznia 2009r. jest zatrudniony jako nakładca w firmie X. Z tytułu wykonywania pracy nakładczej jest zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Natomiast jako osoba prowadząca działalność do 16 stycznia 2009r. był zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, a od 17 stycznia 2009r.zgłosił się jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
W lutym 2009r. Grzegorz Z. osiągnął z tytułu pracy nakładczej wynagrodzenie w wysokości 1950 zł, które zostało wypłacone w miesiącu marcu 2009r.
W związku z powyższym od 1 marca 2009r. Grzegorz Z. nadal może podlegać obowiązkowi ubezpieczeń społecznych z tytułu pracy nakładczej, a z tytułu działalności pozarolniczej jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74 ze zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ubezpieczenie społeczne nakładców.
Ubezpieczenie społeczne nakładców.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK