REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie osób ubezpieczających się dobrowolnie

Ewa Zawiślak-Szatańska
Zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych dokonasz poprzez złożenie wniosku w sprawie objęcia tymi ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA.
Zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych dokonasz poprzez złożenie wniosku w sprawie objęcia tymi ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli chcesz dobrowolnie być objęty ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, bo nie posiadasz innych  tytułów do ubezpieczeń, sam zgłaszasz się do jednostki organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Jesteś zobowiązany do comiesięcznego składania dokumentów rozliczeniowych i samodzielnego opłacania składek.

Samodzielne zgłoszenie nie dotyczy więc tych osób, które mają swoich płatników składek i przystąpiły dobrowolnie do ubezpieczeń z powodu zbiegu tytułów (np. zleceniobiorcy dobrowolnie zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalnego i rentowego, zatrudnieni jednocześnie na podstawie umowy o pracę). Dotyczy to natomiast tych ubezpieczonych, którzy sami opłacają składki za siebie. Osoby te są zarówno płatnikami składek, jak i osobami ubezpieczonymi.

Autopromocja

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Zgłoszenia do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych dokonasz poprzez złożenie wniosku w sprawie objęcia tymi ubezpieczeniami na formularzu ZUS ZUA "Zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej". W składanym dokumencie "Dane identyfikacyjne płatnika składek" (blok II formularza ZUS  ZUA) i "Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń" (blok III formularza ZUS ZUA), powinny zawierać takie same identyfikatory.

Zobacz serwis: Ubezp. emerytalne i rentowe

W dokumencie ZUS ZUA wpisujesz jeden z wymienionych niżej kodów tytułu ubezpieczenia:

  • 15 00 xy - małżonek pracownika skierowanego do pracy w przedstawicielstwie dyplomatycznym, urzędzie konsularnym, stałym przedstawicielstwie przy ONZ lub w innej misji specjalnej za granicą, w instytucie, ośrodku informacji kultury za granicą
  • 16 10 xy - obywatel polski wykonujący pracę w podmiocie zagranicznym za granicą lub w podmiocie zagranicznym na terytorium RP, jeżeli podmiot nie posiada w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstw
  • 17 00 xy - osoba sprawująca opiekę nad członkiem rodziny spełniającym warunki do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, podlegająca dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów
  • 18 10 xy - student, uczestnik studiów doktoranckich lub osoba odbywająca staż adaptacyjny, podlegający dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym
  • 10 40 xy - alumn seminarium duchownego, nowicjusz, postulant, juniorysta przed ukończeniem 25. roku życia objęty dobrowolnie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi
  • 19 00 xy- osoba kontynuująca ubezpieczenia emerytalne i rentowe (pamiętajmy, że to zgłoszenie musi być przekazane w ciągu 30 dni od daty wygaśnięcia poprzedniego tytułu ubezpieczenia!)

W kodach tytułu ubezpieczenia litery x i y oznaczają:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • x - ustalone lub nie prawo do emerytury lub renty, wpisujemy wtedy:
    • 0 - jeśli nie mamy ustalonego prawa do emerytury lub renty,
    • 1 - jeśli mamy ustalone prawo do emerytury,
    • 2 - jeśli mamy ustalone prawo do renty,
  • y - stopień niepełnosprawności wpisujemy wtedy:
    • 0 - jeśli nie posiadamy orzeczenia o niepełnosprawności,
    • 1 - jeśli mamy orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności,
    • 2 - jeśli mamy orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
    • 3 - jeśli mamy orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
    • 4 - jeśli mamy orzeczenie o niepełnosprawności wydawane osobom do 16 roku życia.

W zgłoszeniu ZUS ZUA wskazujesz datę, od której chcesz być objęty dobrowolnymi ubezpieczeniami. Pamiętaj, że data ta nie może być wcześniejsza niż data złożenia tego wniosku.

Zgłoszenie do ubezpieczeń od 15 grudnia 2008r. nie może być złożone wcześniej niż 15 grudnia 2008r.

Oprócz zgłoszenia do ubezpieczeń składasz co miesiąc deklaracje rozliczeniową ZUS DRA oraz opłacasz składki na ubezpieczenia za dany miesiąc w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. W deklaracji wpisujesz ustaloną podstawę wymiaru i obliczasz od niej składki na ubezpieczenia emerytalne - rentowe.

Jeżeli chcesz odstąpić od dobrowolnych ubezpieczeń, możesz to zrobić składając druk ZUS ZWUA „Zgłoszenie wyrejestrowania z ubezpieczeń.  Podajesz ponownie swoje dane identyfikacyjne oraz datę dnia, od którego nie chcesz już podlegać tym ubezpieczeniom (nie wcześniejszą niż data dnia w którym wniosek zostanie złożony).

Zobacz serwis: Firma a ubezpieczenie

Jeśli chcesz podlegać ubezpieczeniom do 31 listopada 2009 r., podajesz datę wyrejestrowania od 1 grudnia 2008 r.

Jak opłacać składki?

Zgłaszając dobrowolnie chęć przystąpienia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych opłacasz składki na te ubezpieczenia do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z końcówką – 51 (konto: 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000). Składki opłaca się w terminie do 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Ważne!

W przypadku gdy podlegasz dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnie ubezpieczeniu zdrowotnemu składasz dodatkowo formularz ZUS ZZA „Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego” z kodem tytułu ubezpieczenia 24 10 xy.

Za każdy miesiąc składasz wtedy dwie deklaracje rozliczeniowe, stosując dla poszczególnych deklaracji odpowiednio numerację (pierwsze dwa znaki pola I.01): dla pierwszej z nich z zakresu 01-39, dla drugiej z zakresu 40-49.

W deklaracji powinny zostać wykazane podstawa wymiaru oraz rozliczone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a w drugiej podstawa wymiaru i rozliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Przy opłacaniu składek wpłaty oznacza się odrębnie w odniesieniu do każdej deklaracji, w celu ich prawidłowego rozliczenia.

Jeżeli przystąpisz jednocześnie również do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, to opłacasz ona składki na wszystkie wymienione ubezpieczenia w terminie do 15 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 2008r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 11 poz. 74, ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA