REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA
Jak poprawić błąd na druku ZUS ZWUA

REKLAMA

REKLAMA

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Dokonuje się tego na druku ZUS ZWUA. Jakie są podstawowe zasady wypełniania formularza ZUS ZWUA i jak poprawić błąd na tym druku?

Jak poprawić błąd w dacie wyrejestrowania z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA

Autopromocja

Wysłałam do ZUS błędny dokument wyrejestrowujący z ubezpieczeń zleceniobiorcę. Jako datę wyrejestrowania wpisałam 30 maja 2015 r. zamiast 30 maja 2016 r. Jak w tej sytuacji powinnam naprawić błąd? Czy należy złożyć korektę dokumentu ZUS ZWUA, czy skorygować błąd poprzez ponowne zarejestrowanie zleceniobiorcy na druku ZUS ZUA i wyrejestrowanie go z prawidłową datą – pyta Czytelniczka z Iławy.

Błędną datę wyrejestrowania zleceniobiorcy z ubezpieczeń należy poprawić, składając ponownie formularz ZUS ZWUA, ale w trybie korekty. W skorygowanym dokumencie, w bloku IV, należy podać prawidłową datę, tj. 30 maja 2016 r.

Polecamy: Zasiłki 2016 (książka)

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu, tj. w przypadku zleceniobiorcy – od daty rozwiązania (wygaśnięcia) umowy zlecenia (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej). Wyrejestrowania dokonuje płatnik składek na formularzu ZUS ZWUA. Jednak druk ten służy nie tylko do wyrejestrowania osoby z ubezpieczeń w razie ustania stosunku prawnego między płatnikiem a tą osobą. Poprzez złożenie zgłoszenia wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA (a potem ponowne zgłoszenie) płatnik zawiadamia również ZUS o zmianach, jakie zaszły u ubezpieczonego, dotyczących tytułu ubezpieczenia oraz rodzajów ubezpieczeń i terminów ich powstania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgłoszenie wyrejestrowania zleceniobiorcy płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty ustania tytułu do ubezpieczeń (rozwiązania bądź wygaśnięcia umowy).

W opisanym przypadku błąd wystąpił w bloku IV formularza, tj. „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń”. W bloku tym wpisuje się trzy istotne informacje:

● kod tytułu ubezpieczenia, który został wykazany w zgłoszeniu do ubezpieczeń – pole 01,
● datę wyrejestrowania ubezpieczonego z danym kodem tytułu ubezpieczenia; przy czym np. ostatni dzień zatrudnienia jest jeszcze dniem ubezpieczenia, zatem wyrejestrowanie powinno nastąpić z datą następnego dnia (np. data rozwiązania umowy zlecenia 29 maja, wyrejestrowanie z datą 30 maja) – pole 02,
● 3-znakowy kod przyczyny wyrejestrowania (np. 100 – ustanie tytułu do ubezpieczeń, 500 – zgon ubezpieczonego, 600 – inna przyczyna) – pole 03.

W przypadku korekty danych z bloku IV, gdy dotyczy ona daty wyrejestrowania z ubezpieczeń czy kodu przyczyny wyrejestrowania, należy złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, tj. zaznaczając „X” w polu 02 bloku I „Dane organizacyjne” (rys. 1) i podając we wszystkich blokach, w tym w bloku IV (rys. 2), poprawne dane.

Inaczej przebiega korekta w przypadku konieczności zmiany rodzajów ubezpieczeń, którym podlega ubezpieczony (zmiana tzw. schematu ubezpieczenia). Jego płatnik składek najpierw dokonuje wyrejestrowania, a potem ponownie zgłasza osobę do ubezpieczeń społecznych, z prawidłowymi danymi na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Przykład

Płatnik składek zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego, od 1 lutego 2016 r., na druku ZUS ZUA. W tym czasie dla zleceniobiorcy umowa cywilna była bowiem jedynym tytułem do ubezpieczeń. Jednak w kwietniu zleceniobiorca poinformował swojego płatnika, że od 1 marca 2016 r. podjął zatrudnienie na umowę o pracę, z wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. W związku z tym umowa zlecenia stała się tytułem do ubezpieczeń dobrowolnych, a obowiązkowy status zachowało tylko ubezpieczenie zdrowotne. Płatnik powinien więc wyrejestrować wykonawcę ze wszystkich dotychczasowych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z datą 1 marca 2016 r. i ponownie go zgłosić z datą 1 marca 2016 r., ale tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, na druku ZUS ZZA (zleceniobiorca nie wnioskował o objęcie ubezpieczeniami dobrowolnymi).

W przypadku błędnej daty zarejestrowania konieczne jest najpierw wyrejestrowanie (z tą samą, błędną datą, za pomocą formularza ZUS ZWUA), a następnie ponowne zarejestrowanie, tym razem z prawidłową datą na druku ZUS ZUA, lub ZUS ZZA (w zależności od rodzaju obowiązkowych ubezpieczeń).

Przykład

Zleceniodawca, zgłaszając wykonawcę zlecenia do ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego na druku ZUS ZUA, wpisał błędną datę powstania obowiązku ubezpieczeń. Zamiast 1 maja 2016 r. pojawiła się data 1 maja 2015 r. Błąd należy skorygować poprzez złożenie wyrejestrowania na ZUS ZWUA z datą zgłoszenia, tj. 1 maja 2015 r., a następnie dokonać zgłoszenia na ZUS ZUA z prawidłową datą, czyli 1 maja 2016 r.

Warto zatem pamiętać, że formularz ZUS ZWUA wypełnia się nie tylko w celu wyrejestrowania osoby ubezpieczonej, ale również w celu:

● zgłoszenia korekty danych o wyrejestrowaniu ubezpieczonego,
● zgłoszenia korekty danych o dacie powstania obowiązku ubezpieczeń (zarejestrowania ubezpieczonego).

Rys. 1

infoRgrafika

Rys. 2

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- art. 36 ust. 1, ust. 2, ust. 11, ust. 13, ust. 14 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 121; ost. zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 615),

- § 1 ust. 1 pkt 1 i pkt 5, załączniki nr 1, 5 i 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 222).

Autor: Izabela Nowacka - ekonomistka, autorka licznych publikacji z dziedziny prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA