| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Dokumenty > Do czego przydaje się RMUA?

Do czego przydaje się RMUA?

ZUS RMUA zawiera informacje o ubezpieczeniu, składkach i świadczeniach ubezpieczonego. Gdzie potrzebne lub pożyteczne może okazać się posiadanie tego raportu?

Po pierwsze, RMUA powinno być odzwierciedleniem danych, które co miesiąc za nas przekazuje ZUS-owi nasz płatnik. Powinny być to dane zgodne ze stanem faktycznym, a więc jeżeli w danym miesiącu pracodawca wypłacił nam 1000 zł brutto wynagrodzenia, to taką podstawę wymiaru składek powinien wpisać do raportu. Wiemy więc ile składek powinien za nas zapłacić i czy wykazał prawdziwe zarobki.

Za pomocą takiego raportu możemy również zweryfikować Informację o stanie konta otrzymaną z ZUS lub Otwartego Funduszu Emerytalnego. Powinniśmy porównać kwoty składek podane w informacji z kwotami podanymi za dany miesiąc przez płatnika składek (na dokumencie ZUS RMUA lub innym przekazywanym przez płatnika) i przeanalizować informację z OFE, czy prawidłowa cześć składki emerytalnej została tam przekazana (obecnie jest to 7,3 %).

Zobacz: Co musisz wiedzieć o raporcie ZUS RMUA?

Jeżeli z jakiegoś powodu uważamy, że dane z raportu nie są one zgodne ze stanem faktycznym możemy zgłaszać na piśmie lub do protokołu do naszego płatnika składek wniosek o sprostowanie podanych w RMUA, w terminie 3 miesięcy od otrzymania takiej informacji. Płatnik składek jest zobowiązany sprawdzić czy przekazał do ZUS prawidłowe dane i w terminie 60 dni od otrzymania wniosku o sprostowanie danych - poinformować ubezpieczonego na piśmie o sposobie rozpatrzenia wniosku. W razie nieuwzględnienia przez płatnika składek reklamacji możemy złożyć w ZUS reklamację (ZUS ZRU). Jeżeli nie zakwestionujemy informacji zawartych w imiennym raporcie miesięcznym, to uznaje się je za zgodne ze stanem faktycznym, chyba że informacje dotyczące okresu objętego raportem zakwestionuje ZUS.

Informacja dla ubezpieczonego w formie raportu jest przede wszystkim powszechnym narzędziem dokumentowania podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pozwala na korzystanie z publicznej opieki zdrowotnej bez dodatkowych dokumentów, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy zaprzestano wydawania nowych legitymacji ubezpieczeniowych. Raport w formie RMUA lub innej, potwierdza nasze prawo do świadczeń zdrowotnych. Prawo, które mamy zarówno w czasie trwania ubezpieczenia oraz w ciągu 30 dni od daty wygaśnięcia obowiązkowego tytułu do ubezpieczenia.

Zobacz serwis: Ubezpieczenia społeczne

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późń. zm.)

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za pomocą raportu można zweryfikować informację o stanie konta otrzymaną z ZUS lub Otwartego Funduszu Emerytalnego.
Za pomocą raportu można zweryfikować informację o stanie konta otrzymaną z ZUS lub Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK