| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > ZUS

Temat: ZUS

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ZUS. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ZUS.

Czy można uzyskać zwrot składek za zleceniobiorcę, który nieprawidłowo został zgłoszony do ubezpieczeń w dwóch państwach

Aktualizacja: 20.12.2008

W czasie nieobecności jednej z doświadczonych pracownic działu kadr zastępujący ją pracownik zgłosił do ZUS jednego z naszych zleceniobiorców, który świadczy pracę dla naszej firmy w Portugalii i tam został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych. W rezultacie zleceniobiorca podlega ubezpieczeniom społecznym w dwóch krajach. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Czy musimy w dalszym ciągu opłacać podwójne składki, czy możemy odzyskać nadpłacone kwoty? »

Data złożenia wniosku o świadczenie rehabilitacyjne

Aktualizacja: 30.12.2008

Pracownikowi 182 dni zwolnienia lekarskiego minęło 25 czerwca 2008 r. Stara się o świadczenie rehabilitacyjne. Wskaźnik świadczenia od lipca jest wyższy niż w czerwcu. Dlatego wniosek o świadczenie rehabilitacyjne pracownik w ZUS złożył 1 lipca 2008 r. Czy w tym przypadku liczy się data złożenia wniosku, tak jak przy wniosku o emeryturę? Jeżeli pracownik uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, to czy podstawę wymiaru powinniśmy zwaloryzować wskaźnikiem, który obowiązuje w lipcu? »

Czy w związku z wypadkiem przy pracy przysługuje renta?

Aktualizacja: 27.09.2011

Ubezpieczonemu, który stał się częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy przysługuje renta. Renta wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. »

Czy refundacja składek z PFRON przysługuje również za niepełnosprawnych zleceniobiorców

Aktualizacja: 20.12.2008

Chcemy starać się o refundację składek za niepełnosprawnych pracowników. Z powodu specyfiki naszej działalności zatrudniamy również niepełnosprawne osoby na umowę zlecenia. Czy za te osoby przysługuje nam refundacja? Czy ma znaczenie to, że niepełnosprawny zleceniobiorca jest już zatrudniony w innej firmie na podstawie umowy o pracę? Czy otrzymamy refundację za tego zleceniobiorcę, jeżeli jego pracodawca nie zgłosił go w PFRON i nie otrzymuje refundacji składek za tego pracownika? »

Ograniczenie rocznej podstawy wymiaru skladek w 2008 r. (cz.3)

Aktualizacja: 20.12.2008

ZUS zawiadamia płatnika o kwocie nienależnie opłaconych składek, chyba że nie stanowią one więcej niż 5% minimalnego wynagrodzenia. Płatnik nie może dochodzić zwrotu składek, jeżeli od daty ich opłacenia upłynęło 5 lat. »

Czy można wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego po 182. dniu wypłacania świadczeń

Aktualizacja: 30.12.2008

Pracownik chorował nieprzerwanie do 3 czerwca 2008 r. przez 182 dni. Wypłaciliśmy mu za ten okres wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Nie mogliśmy go skierować na badania kontrolne, gdyż 4 czerwca nie wrócił do pracy. Dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 13 czerwca 2008 r. Pracownik nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Czy w tej sytuacji ma prawo do zasiłku chorobowego? Jak potraktować okres nieobecności od 4 do 13 czerwca 2008 r.? Czy możemy sami wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego od 183. dnia, czy powinniśmy zwrócić się o wydanie decyzji przez ZUS? Nie jest to gruźlica, raczej różne choroby, ponieważ zwolnienia wydawali lekarze różnych specjalności. Co robić takiej sytuacji? W zasadzie pracownik nie otrzymuje żadnych świadczeń, nie wiemy, czy jest zdolny do pracy i nie możemy z nim również rozwiązać umowy o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy (pracuje od 2004 r.). »

Czy trzeba pouczyć pracownika o prawie wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne

Aktualizacja: 30.12.2008

Mojemu pracownikowi ZUS wypłaca zasiłek chorobowy. Jest on przyznany na maksymalny okres. Dowiedziałem się, że on wciąż źle się czuje. Czy moim obowiązkiem jest poinformowanie go o prawie wystąpienia do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, czy zrobi to lekarz prowadzący leczenie? »

Czy przysługują dwa zasiłki macierzyńskie

Aktualizacja: 30.12.2008

Nasza pracownica od dwóch lat przebywa na urlopie wychowawczym. Będzie z niego korzystała do końca tego roku. Od października 2007 r. pracuje w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Z umowy tej została zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego oraz przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Kobieta ta 26 maja urodziła kolejne dziecko. Jakie dokumenty powinny być za nią złożone do ZUS, gdy w maju wypłacimy jej wynagrodzenie z umowy zlecenia, a w czerwcu zasiłek? Czy w takiej sytuacji przysługują jej dwa zasiłki macierzyńskie? »

Osoba, która zawarła fikcyjną umowę, nie podlega ubezpieczeniom

Aktualizacja: 30.12.2008

Dążenie do uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego jako cel podjęcia zatrudnienia nie świadczy o zamiarze obejścia prawa, jeżeli umowa o pracę jest faktycznie realizowana. »

Przychód z nieoprocentowanej pożyczki

Aktualizacja: 31.12.2008

Prowadzimy niewielką rodzinną firmę. Pożyczyliśmy naszemu długoletniemu pracownikowi na kilka miesięcy 5000 zł bez procentów z tytułu odsetek. Pracownik odda dług w 10 ratach po 500 zł. Wyraził pisemną zgodę na potrącanie rat ze swoich poborów. Wiemy, że z tytułu nieoprocentowanej pożyczki uzyskał przychód w postaci tego oprocentowania. Jak doliczyć mu ten przychód do pozostałych przychodów ze stosunku pracy? Czy całą wartość oprocentowania doliczyć mu do przychodu w miesiącu udzielenia pożyczki i w tym miesiącu potrącić od tego podatek i składki, czy doliczać mu odpowiednią miesięczną wartość oprocentowania i potrącać od niej podatek i składki przy każdej pensji? »

Czy opłacać składki od odsetek za zwłokę

Aktualizacja: 20.12.2008

Wyrokiem sądu pracodawca został zobowiązany do wypłacenia byłemu prezesowi nagrody z zysku za 2006 rok wraz z odsetkami za zwłokę. Prezes był zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a w roku, którego wypłata dotyczy, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekroczyła roczny limit. Czy możemy odstąpić od opłacenia składek od nagrody w przypadku wypłacenia jej w kwietniu tego roku? Czy trzeba naliczać składki od odsetek za zwłokę? W jaki sposób wypłata ta powinna być wykazana w dokumentach składanych do ZUS? »

Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracownik, który wyjeżdża na „weekend majowy” do Kijowa, złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie o zfśs cały czas jest zapis o możliwości dofinansowania tylko krajowego wypoczynku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją RP. Czy w związku z brakiem zmiany ustawy, jeśli wypłacimy to dofinansowanie i nie odprowadzimy od niego składek, możemy się narazić na kary ze strony ZUS? »

Pracodawca zapłaci za skutki wypadku przy pracy

Aktualizacja: 09.12.2008

W razie wypadku przy pracy lub choroby zawodowej pracownikowi przysługuje jednorazowe odszkodowanie i renta. Może on również dochodzić od pracodawcy roszczeń uzupełniających, m.in. zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. »

Nietrzeźwy pracownik może otrzymać odszkodowanie

Aktualizacja: 09.12.2008

Stan nietrzeźwości pracownika nie przesądza automatycznie o tym, że odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy mu się nie należy. »

Wszystkie świadczenia i zasiłki przedemerytalne ZUS zwaloryzował wyższym wskaźnikiem

Aktualizacja: 17.12.2008

Waloryzacji podlegają zasiłki i świadczenia przyznane przed 1 marca 2008 r. Podwyższeniu od 1 marca uległa również wysokość dopuszczalnej i granicznej kwoty przychodu, których przekroczenie powoduje zmniejszenie albo zawieszenie świadczeń. »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »