REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zatrudnianie pracowników, Zwolnienia grupowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwolnienia grupowe 2024. Dostaniesz maksymalnie 63 630 a od 1 lipca 2024 r. 64 500 zł. odprawy!

Zwolnienia grupowe 2024. Dostaniesz maksymalnie 63 630 a od 1 lipca 2024 r. 64 500 zł. odprawy! Sprawdź najważniejsze zasady w zakresie rozwiązywania z pracownikami umów z przyczyn ich niedotyczących.

Pracodawca musi wskazać kryterium wyboru pracownika do zwolnienia z pracy

Pracodawca musi wskazać przyczynę wyboru pracownika do zwolnienia z pracy - tak stwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z 3 sierpnia 2023 r., sygn. akt III PSK 90/22. Dotyczy to sytuacji tzw. zwolnień grupowych, gdzie do rozwiązania umowy o pracę są typowani pracownicy zatrudnieni na tym samym stanowisku, według pewnych kryteriów, a pracodawca rozwiązuje umowę tylko z wybranymi. Te kryteria muszą być dla pracowników jasne, konkretne i zrozumiałe.

Zwolnienia grupowe. Jakie obowiązki ma pracodawca, co należy się pracownikom

Zwolnienia grupowe podlegają ścisłym regulacjom prawnym. Określają one, jakie zwolnienia pracowników mają charakter zwolnień grupowych. Jakie obowiązki ma pracodawca dokonujący zwolnienia grupowego? Jakie uprawnienia przysługują zwalnianym pracownikom?

Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów?

Jakie prawa przysługują pracownikowi w przypadku zwolnienia z pracy z powodu redukcji etatów? Czy pracownikowi należy się odprawa przy rozwiązaniu umowy z przyczyn niedotyczących pracownika? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracowników?

Trudno o wizę dla cudzoziemca, który chce pracować w Polsce

Niektóre polskie placówki dyplomatyczno–konsularne w znaczący sposób utrudniają obywatelom państw trzecich uzyskanie dokumentów wizowych w celu wykonywania pracy na terytorium naszego kraju – alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Prognozy zatrudnienia o rocznym horyzoncie nieco bardziej optymistyczne niż kwartalne

Dane ankietowe sugerują osłabienie popytu na pracę, ale prognozy zatrudnienia w perspektywie kwartalnej pozostają relatywnie optymistyczne, a w perspektywie rocznej są bardziej optymistyczne niż w kwartalnej - napisano w najnowszej wersji raportu NBP "Szybki Monitoring".

Kiedy można zatrudnić dziecko?

Przy spełnieniu przez pracodawcę pewnych warunków, przepisy prawa pracy dopuszczają zatrudnianie osób niepełnoletnich. Jest to młodzież w wieku 15-18 lat, którą nazywamy pracownikami młodocianymi. Niezależnie od tych zasad, istnieje też możliwość zlecenia pracy dziecku. Kiedy i na jakich zasadach? Wyjaśniamy.

Zwolnienia grupowe 2023 - co warto wiedzieć

Czym są zwolnienia grupowe? Jakie mogą być przyczyny zwolnień grupowych? Czy pracownikowi należy się odprawa przy zwolnieniach grupowych? Czy trzeba dokonywać konsultacji i zawierać porozumienie ze związkami przy zwolnieniach grupowych?

Rozwiązanie umowy – weź pod uwagę sytuację materialną i osobistą pracownika!

Jak rozwiązać umowę z pracownikiem z przyczyn go niedotyczących? Jakie kryteria należy brać pod uwagę przy zwolnieniach grupowych? Czy ważna jest sytuacja materialna, osobista i zawodowa przy doborze pracowników do zwolnień? Czy sąd może zakwestionować decyzję pracodawcy – pomimo swobody prowadzenia działalności i polityki kadrowej.

Rynek pracy 2022/2023. Brak pracowników niezmiennym wyzwaniem dla pracodawców

Czwarty kwartał 2022 roku cechował się wzrostem zapotrzebowania na pracowników zagranicznych w branży e-commerce, logistycznej i spożywczej. Jednak, jak podkreślają eksperci rynku pracy, rekordowy boom na pracowników zagranicznych z końca 2021 nie powtórzył się już w kolejnym roku. Od stycznia możemy spodziewać się wielu wyzwań. Prócz niestabilnej sytuacji w wielu branżach, brak pracowników będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Wyjazdy służbowe – jaka jest odpowiedzialność pracodawcy w kwestii bezpieczeństwa?

W ramach zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi posługującemu się autem służbowym, pracodawca musi zadbać o przeglądy techniczne auta oraz jego sprawne i kompletne wyposażenie, ale również kontrolować czas spędzony w podróży. Jednak obie strony – pracodawca i pracownik – muszą być świadome, że zaniechanie lub niedopilnowanie swoich obowiązków może prowadzić do kolizji drogowych, a w najgorszym przypadku do poważnych wypadków śmiertelnych.

Belgia: 40 proc. firm chce zwolnić pracowników ze względu na oszczędności

W Belgii 4 na 10 firm rozważają zwolnienie pracowników - wynika z ankiety przeprowadzonej dla tygodnika „De Zondag”. Właściciele przedsiębiorstw uzasadniają to koniecznością obniżenia kosztów.

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Zatrudnienie pracowników 2022/2023. Outsourcing procesowy

Polski rynek pracy stoi pod koniec 2022 roku (na progu 2023 roku) przed wieloma wyzwaniami. Większość polskich przedsiębiorstw znalazła się w trudnej sytuacji. Na ich funkcjonowanie w ostatnim czasie silnie wpływa wysoka inflacja, ograniczony dostęp do surowców oraz wzrost kosztów energii. Dodatkowo niestabilna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie oraz pandemią COVID-19 spowodowała poważne deficyty kadrowe, które utrudniły zachowanie ciągłości funkcjonowania firm, a nawet wymusiły zaprzestanie ich działalności. Pytanie brzmi zatem, jak zapewnić stabilność procesów i skutecznie rozwinąć biznes w tym trudnym gospodarczo czasie? Odpowiedzią może być outsourcing procesowy.

Czy związkowcy chcą kontrolować sztuczną inteligencję?

Czy związki zawodowe będą mogły żądać od pracodawcy informacji na temat działania sztucznej inteligencji w zakresie zatrudniania pracowników?

Legalność zatrudnienia

Seminarium poświęcone legalności zatrudnienia odbędzie się we wtorek 25 października we Wrocławiu.

Zatrudnianie cudzoziemców - nowa ustawa w 2022 roku

Projekt nowej ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców został opublikowany 13 września 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Z uzasadnienia tego projektu wynika, że ustawa ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku. Co zmieni się w zasadach zatrudniania cudzoziemców?

Pozyskiwanie pracowników lokalnych - 10 sposobów

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9%. To o 0,2 punktu procentowego mniej niż w maju br. I jak każda informacja, ta również ma dwie strony medalu. Znalezienie pracowników staje się bowiem większym wyzwaniem, zwłaszcza dla firm lokalnych, rekrutujących wśród miejscowych społeczności. W jaki sposób można mu podołać? Odpowiadamy.

Firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w kwietniu wzrósł o 1 punkt - podało w piątek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Analitycy biura podkreślają, że firmy są coraz bardziej ostrożne w zwiększaniu zatrudnienia.

Czy pracownik z zagranicy może przystąpić do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego w pracy?

Według ekspertów, polski rynek pracy jest w stanie wchłonąć nawet 700 tys. ukraińskich pracowników. To znaczny wzrost w porównaniu z ostatnimi statystykami ZUS nt. zatrudnienia cudzoziemców w Polsce. Tak duży napływ nowych pracowników i mieszkańców polskich miast będzie wyzwaniem dla publicznego systemu ochrony zdrowia. Dlatego rośnie zainteresowanie prywatną opieką medyczną, w tym ubezpieczeniami firmowymi. Umawianie wizyt w ramach polis grupowych jest łatwiejsze niż przez NFZ. Mniejsze jest też ryzyko bariery językowej – ubezpieczyciele oferują już teleporady po ukraińsku.

Zatrudnianie uchodźców a jakość

Nie będzie odstępstw od jakości przy zatrudnianiu cudzoziemców – w tym uchodźców z Ukrainy – w polskiej służbie zdrowia – zapewnili w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki i przewodnicząca senackiej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera.

Docenianie pracownika - to niezwykle ważne

Docenienie przez pracodawcę jest jednym z najważniejszych czynników zwiększających poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków służbowych. Jak wynika z raportu firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, niespełna 6 na 10 Polaków (58 proc.) czuje się docenianych przez swojego pracodawcę.

Rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO

Wciąż rośnie popyt na pracowników sektora SSC i BPO, a liczba kandydatów jest zbyt mała. Otrzymują nawet kilka ofert pracy tygodniowo i mogą stawiać warunki. Pracodawcy przekonują ich wyższym wynagrodzeniem, premiami i praca zdalną.

Zwolnienia grupowe bez odprawy - skargi nadzwyczajne do SN

Zwolnienia grupowe bez odprawy - 9 skarg nadzwyczajnych do Sądu Najwyższego złożył Prokurator Generalny. Pracownicy żądali od pracodawcy sprostowania świadectw pracy i przyznania odprawy.

Dobry moment dla poszukujących pracy

Teraz jest dobry moment dla poszukujących pracy. Pracodawcy inwestują w pracowników, a zatrudnienie będzie rosło przez najbliższych kilka miesięcy.

Zatrudnianie oparte na wynikach kroku po kroku

Zatrudnianie oparte na wynikach może ułatwić rekrutację dobrego pracownika. Jak rekrutować w oparciu o wyniki kandydata do pracy a nie poprzez CV i rozmowę kwalifikacyjną? Oto poradnik, jak krok po kroku zatrudnić najlepszego pracownika.

Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy obcokrajowcowi

Zatrudnienie cudzoziemca na oświadczenie. Pracodawca poszukiwał, a nawet już znalazł cudzoziemca do pracy. Często jednak chęć szybkiego przyjęcia go do firmy spowalniają formalności i czas oczekiwania na pozwolenie zatrudnienia w Polsce. Sposobem przyspieszającym ten proces jest złożenie w urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Po wpisaniu tego dokumentu do ewidencji oświadczeń może on zostać zatrudniony bez zezwolenia na pracę pod warunkiem, że będzie wykonywać ją zgodnie z oświadczeniem.

Kontroferta dla pracownika - co to jest?

Kontroferta dla pracownika - co to jest i w jakim celu się ją stosuje? Czy warto przyjąć kontrofertę?

Popyt na pracowników w 2021 r. wyższy niż w 2019 r.

Popyt na pracowników w 2021 r. mamy wyższy niż w 2019 r. czyli przed pandemią COVID-19. Jakich pracowników poszukują rekruterzy? Jakie zachęty stosują?

Nowy pracownik zdalny - jak mu pomóc?

Nowy pracownik zdalny może mieć wiele trudności z wdrożeniem się do pracy w nowej firmie. Jak mu pomóc?

Hotele i restauracje szukają pracowników - III kwartał 2021 r.

Hotele i restauracje szukają pracowników w III kwartale 2021 r. czyli w okresie wakacyjnym. Ile firm planuje zwalniać?

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie

Koszt zwolnienia pracownika w Polsce i na świecie - porównanie. Jak można rozwiązać umowę o pracę? Jakie prawa ma pracownik po zwolnieniu? Na jakich zasadach odbywa się zwolnienie grupowe? Co z odszkodowaniem i wynagrodzeniem za okres wypowiedzenia?

Restrukturyzacja – co z pracownikami?

Restrukturyzacja wiąże się ze zwolnieniami grupowymi lub indywidualnymi. Co ze zwalnianymi pracownikami? Czym jest outplacement? Jak przekazać pracownikowi informację o zwolnieniu? Jak informować pracowników o restrukturyzacji? Jak umiejętnie zarządzać emocjami kadry? Jakie znaczenie dla wizerunku ma komunikacja?

Odprawa 2021

Odprawa dla zwolnionego pracownika przewidziana jest przepisami prawa pracy. Kiedy należy się pracownikowi odprawa? Ile w 2021 r. wynosi odprawa uregulowana ustawą o zwolnieniach grupowych? Czy ma znaczenie rodzaj umowy o pracę i staż pracy? W jaki sposób powinna być rozwiązana umowa? Czy likwidacja stanowiska pracy stanowi podstawę do wypłaty odprawy?

Wiek emerytalny przyczyną rozwiązania umowy a dyskryminacja

Rozwiązanie umowy o pracę z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego może spotkać się z zarzutem dyskryminacji. Uzasadnienie wypowiedzenia umowy pracownikowi w wieku emerytalnym powinno odwoływać się do obiektywnych, indywidualnych przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy. Przyczyny te powinny odnosić się do wykonywanej pracy, jak niewłaściwe jej wykonywanie, częsta nieobecność w pracy, ograniczenie zakresu działalności firmy.

7 grzechów głównych rekrutera IT

Do 7 głównych grzechów rekrutera IT należą: brak feedbacku po zakończonym procesie rekrutacyjnym, brak elastyczności czy przedłużająca się rekrutacja. Sprawdź, jakich błędów nie popełniać.

Teoria trzech kolorów mózgu pomaga w rekrutowaniu odpowiednich pracowników

Teoria trzech kolorów mózgu (pień mózgu - zielony, kresomózgowie - czerwony, międzymózgowie - niebieski) pomaga w rekrutowaniu pracowników. Należy stworzyć ogłoszenie o pracę w taki sposób, aby zgłosiły się osoby odpowiednie na dane stanowisko. Jak przydzielić zrekrutowanych ludzi do zespołów w firmie?

Zwolnienia grupowe - kiedy, odprawa

Kiedy następuje zwolnienie grupowe? Otóż zwolnienie grupowe obejmuje wypowiedzenie umowy co najmniej 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników, 10% pracowników, gdy pracodawca zatrudnia więcej niż 100, ale mniej niż 300 pracowników oraz 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia minimum 300 pracowników. W przypadku zwolnień grupowych pracownikom należy się odprawa. Jaka jest jej wysokość?

Koronawirus: Większość pracodawców nie zwolni w ciągu najbliższych 6 miesięcy

Większość pracodawców, pomimo kryzysu wywołanego przez koronawirusa, nie planuje zwolnień w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wynika to z badania "Plany Pracodawców" przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad.

Tarcza 4.0 - limit dla świadczeń na zakończenie zatrudnienia z problemami interpretacyjnymi

Przedsiębiorstwo dotknięte skutkami pandemii będzie mogło obniżyć świadczenia należne w związku z zakończeniem zatrudnienia. Limit ma wynosić 26 tys. zł. Takie zmiany przewiduje projekt tarczy 4.0, nad którym pracuje Sejm. Zmiany wywołują jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych.

Informacja o warunkach zatrudnienia 2020

Oprócz umowy o pracę pracownik powinien otrzymać również Informację o warunkach zatrudnienia.. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć ją pracownikowi w terminie 7 dni od zawarcia umowy.. Co powinna zawierać informacja o warunkach zatrudniania? Kiedy należy ją aktualizować? Czym skutkuje brak lub błędna informacja?

Umowa o pracę 2020 - wzór

Umowa o pracę to podstawowy dokument regulujący stosunki pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Jakie są rodzaje umów o pracę? Co powinna zawierać każda umowa o pracę? Przedstawiamy wzór umowy o pracę zgodny z przepisami w 2020 roku.

Czy kandydat na pracownika musi poinformować potencjalnego pracodawcę o orzeczeniu o niepełnosprawności?

Pracodawcy niezwykle często przy procesie rekrutacji nowych pracowników posługują się kwestionariuszami, w których osoba starająca się o zatrudnienie powinna podać swoje dane. Niezwykle pomocny w takich sytuacjach może być katalog wymieniony w art. 22(1) §1 Kodeksu pracy zawierający kategorie danych, których podania może żądać pracodawca. Przepis ten formułuje ustawowe umocowanie pracodawcy do żądania ujawnienia danych osobowych od osoby ubiegającej się o zatrudnienie.

Rynek pracy - 2020 rokiem wyzwań

Odliczanie zostało rozpoczęte. Za moment rozpocznie się 2020 rok i wszystko wskazuje na to, że pod wieloma względami czeka nas trudny czas. Przede wszystkim przez wzgląd na zbyt małą liczbę pracobiorców w odniesieniu do wolnych etatów oraz liczne zadania, na które nie ma gotowych odpowiedzi.

Czy wakacje to dobry moment na poszukiwanie pracy?

Wakacje to często okres sprzyjający pojawianiu się nowych pomysłów i zwiększonej motywacji, aby je realizować. Czy może być to także odpowiedni moment na poszukiwanie pracy? Jakie możliwości dają w tym okresie pracodawcy? Na te pytania odpowiadają Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager oraz Ewelina Sumiec, Senior IT Recruitment Consultant w People.

Kiedy pracodawca może wymagać udokumentowania niekaralności przez kandydatów do pracy i pracowników

Pracodawca może żądać udokumentowania niekaralności od kandydata do pracy wyłącznie wtedy, gdy ustawa regulująca zasady zatrudniania danej kategorii pracowników zawiera wymóg niekaralności na stanowisku pracy, o które ubiega się kandydat. Dane dotyczące niekaralności można uzyskać bezpośrednio od kandydata do pracy lub z Krajowego Rejestru Karnego.

Nowy katalog danych wymaganych od kandydata do pracy i pracownika od 4 maja 2019 r.

Od 4 maja 2019 r. obowiązują zmiany w Kodeksie pracy dotyczące danych osobowych, jakich może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o zatrudnienie i od pracownika.

Sytuacja na polskim rynku IT

Obecnie panuje zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów IT. Branża IT nieustannie poszerza się o nowe stanowiska i stanowi atrakcyjny kierunek rozwoju.

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy - 5 najczęstszych powodów

Co sprawia, że pracownik decyduje się odejść z pracy? Jak zatrzymać dobrego pracownika w firmie - podpowiada ekspert.

Nowe wzory kwestionariuszy osobowych 2019

Pomocnicze wzory kwestionariuszy osobowych dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie oraz pracownika są zgodne z przepisami RODO, które weszły w życie 4 maja 2019 r. Pobierz aktualne wzory kwestionariuszy.

REKLAMA