| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: zasiłek chorobowy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu zasiłek chorobowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące zasiłek chorobowy.

Nie wszystkie składniki pensji mają wpływ na wysokość zasiłku

Aktualizacja: 30.12.2008

Składnik wynagrodzenia za pracę nie może być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby pracodawca składnika tego nie wypłacił, jeśli przepisy jednoznacznie wskazują, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje do niego prawo. »

Czy można wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego po 182. dniu wypłacania świadczeń

Aktualizacja: 30.12.2008

Pracownik chorował nieprzerwanie do 3 czerwca 2008 r. przez 182 dni. Wypłaciliśmy mu za ten okres wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. Nie mogliśmy go skierować na badania kontrolne, gdyż 4 czerwca nie wrócił do pracy. Dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 13 czerwca 2008 r. Pracownik nie złożył wniosku o świadczenie rehabilitacyjne. Czy w tej sytuacji ma prawo do zasiłku chorobowego? Jak potraktować okres nieobecności od 4 do 13 czerwca 2008 r.? Czy możemy sami wstrzymać wypłatę zasiłku chorobowego od 183. dnia, czy powinniśmy zwrócić się o wydanie decyzji przez ZUS? Nie jest to gruźlica, raczej różne choroby, ponieważ zwolnienia wydawali lekarze różnych specjalności. Co robić takiej sytuacji? W zasadzie pracownik nie otrzymuje żadnych świadczeń, nie wiemy, czy jest zdolny do pracy i nie możemy z nim również rozwiązać umowy o pracę na podstawie art. 53 Kodeksu pracy (pracuje od 2004 r.). »

Czy trzeba pouczyć pracownika o prawie wystąpienia o świadczenie rehabilitacyjne

Aktualizacja: 30.12.2008

Mojemu pracownikowi ZUS wypłaca zasiłek chorobowy. Jest on przyznany na maksymalny okres. Dowiedziałem się, że on wciąż źle się czuje. Czy moim obowiązkiem jest poinformowanie go o prawie wystąpienia do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne, czy zrobi to lekarz prowadzący leczenie? »

Kiedy przysługuje zasiłek chorobowy od pierwszego dnia ubezpieczenia

Aktualizacja: 30.12.2008

Od zasady, że otrzymanie zasiłku chorobowego zależy od opłacania przez określony czas składki na ubezpieczenie chorobowe, są wyjątki. Niektórzy ubezpieczeni, ze względu na swój status lub sytuację, w której powstała niezdolność do pracy, mogą otrzymać świadczenie od pierwszego dnia ubezpieczenia. »

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy

Aktualizacja: 09.12.2008

Nieszczęśliwe zdarzenie zostanie uznane za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli było nagłe, zostało wywołane przyczyną zewnętrzną i nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności będącej podstawą ubezpieczenia. »

Czy w liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać osoby przebywające na urlopach wychowawczych

Aktualizacja: 31.12.2008

Od początku powstania firmy zawsze dokonywaliśmy wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych, jednak stan zatrudnienia był o połowę większy. Czy w 2008 r. roku nasza firma będzie nadal zobowiązana do wypłacania zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, jeżeli obecnie zatrudniamy 21 pracowników, w tym 2 pracownice, które przebywają na urlopie wychowawczym? »

Świadczenie z ubezpieczenia chorobowego zamiast z wypadkowego

Aktualizacja: 31.12.2008

Pracownik nie ma prawa do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, m.in. gdy wyłączną przyczyną było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. W takiej sytuacji pracownikowi przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego. »

Kiedy nieszczęśliwe zdarzenie jest wypadkiem przy pracy

Aktualizacja: 09.12.2008

Pracownicy poszkodowani wskutek wypadku przy pracy otrzymują z ubezpieczenia wypadkowego m.in. zasiłki chorobowe, świadczenia rehabilitacyjne i renty. Wypłata tych świadczeń jest jednak możliwa tylko wówczas, gdy nieszczęśliwe zdarzenie, jakiemu ulegli, zostanie zakwalifikowane jako wypadek przy pracy. »

Czy płacić składki od premii wypłacanej w czasie choroby

Aktualizacja: 22.12.2008

Nasza pracownica od sierpnia tego toku przebywa na zwolnieniu lekarskim. Wypłacaliśmy jej wynagrodzenie za czas choroby za pierwsze 33 dni choroby, a aktualnie wypłacamy zasiłek chorobowy. W listopadzie oprócz zasiłku chorobowego za listopad będziemy jej wypłacać także premię za II kwartał. Jakie dokumenty powinniśmy złożyć do ZUS za listopad? Czy od premii wypłacanej w okresie choroby powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? »

Czy do okresu zasiłkowego wliczać zwolnienie lekarskie, które przypada na okres urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownica do 30 czerwca była na urlopie wychowawczym. Z końcem czerwca minęły 3 lata tego urlopu. Pracownica dostarczyła nam zwolnienie lekarskie od 25 czerwca do 31 lipca 2007 r. W związku z tym nie wróciła do pracy. Na zwolnieniu jest kod „B”. Pracownica poinformowała nas, że może być na zwolnieniu przez całą ciążę. Jak potraktować okres od 25 do 30 czerwca? Czy przysługują jej jakieś świadczenia za ten okres? Czy wliczyć go do okresu zasiłkowego? »

Czy przedłużając prawo do świadczenia rehabilitacyjnego należy zwaloryzować dotychczasową podstawę wymiaru

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownik naszego zakładu miał przyznane świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące, tj. od 8 marca br. do 5 lipca br. Obecnie otrzymaliśmy decyzję z ZUS przyznającą mu prawo do świadczenia na kolejny okres. Czy w związku z nową decyzją ustalającą prawo do świadczenia rehabilitacyjnego od 6 lipca br. należy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku? »

Czy lekarz powinien wystawić duplikat zwolnienia lekarskiego w przypadku więcej niż jednego płatnika zasiłku

Aktualizacja: 22.12.2008

Nasz pracownik wraca z urlopu bezpłatnego 1 maja br. W czasie urlopu pracował u innego pracodawcy. Powiedział nam, że ma zwolnienie lekarskie do 4 maja. Okazało się, że zwolnienie lekarskie obejmuje okres od 23 kwietnia do 4 maja. Czy powinniśmy poprosić o duplikat wystawionego zwolnienia, czy poprosić lekarza, żeby wystawił jeszcze jedno zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 4 maja, tak, żebyśmy mogli pracownikowi wypłacić należny zasiłek? »

Obniżenie składki rentowej a wysokość zasiłku

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracodawca nie musi obliczać podstawy wymiaru zasiłku na nowo, jeśli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo była ona krótsza niż trzy miesiące. Nie musi jej ustalać także wówczas, gdy kolejny zasiłek przysługuje za okres, w którym obowiązuje niższa składka rentowa. »

Zasiłek chorobowy

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownik był niezdolny do pracy od 18 marca do 25 maja 2007 r. W okresie od 18 marca do 19 kwietnia 2007 r. pracownikowi wypłacono wynagrodzenie chorobowe. Od 20 kwietnia do 25 maja 2007 r. wypłacono zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru. Niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem, do którego doszło na terenie zakładu pracy. Nie można było jednoznacznie określić, czy był to wypadek przy pracy, dlatego powołaliśmy zespół ekspertów. Na podstawie uzgodnień w protokole powypadkowym stwierdziliśmy, że niezdolność do pracy od 18 marca 2007 r. była wynikiem wypadku przy pracy, któremu uległ pracownik. Czy należy wyrównać wysokość wypłaconych świadczeń? Czy wystarczy, że mamy protokół powypadkowy? »

Minimalne wynagrodzenie podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 22.12.2008

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest wynagrodzenie faktycznie wypłacone przez pracodawcę (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), a w przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, podstawą tą jest minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 45 ust. 1 tej ustawy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r., sygn. akt II UK 20/05) »

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Kobyliński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »