REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wynagrodzenie chorobowe, Składki ubezpieczeniowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy ZUS może zabrać świadczenia chorobowe (np. zasiłek)? Przykłady z życia wzięte

Korzystanie ze zwolnienia chorobowego w nieprawidłowy sposób może mieć skutki finansowe. ZUS ma prawo wstrzymać wypłatę, a nawet żądać zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego. Kontrole ZUS pokazują, że większość ubezpieczonych w ZUS stosuje się do zaleceń lekarzy i prawidłowo korzysta ze zwolnień lekarskich, jednak część z pracowników, których zwolnienia chorobowe zostały sprawdzone musiała oddać pieniądze.

Świadczenia chorobowe. ZUS sfinansuje świadczenia dla pracowników od pierwszego dnia choroby

Podczas posiedzenia rządu w dniu 9 stycznia 2024 r. zapowiedziano przejęcie przez ZUS obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Planowana zmiana przeniesie obciążenie finansowaniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy w całości na ZUS.

Przerwanie drogi z pracy do domu letnią imprezą a wypadek

Czy jeżeli pracownik przerwie drogę z pracy do domu wyjściem do restauracji czy knajpy, np. na drinka i dojdzie w tym miejscu do wypadku, to czy będzie to mogło być zakwalifikowane jako wypadek w drodze z pracy? Czy pracownikowi należą się świadczenia pieniężne, a jeśli tak to w jakiej wysokości wynagrodzenie chorobowe 80% czy 100%? Poniżej opis konkretnej sytuacji.

Czy premia za frekwencję podlega wliczeniu do podstawy zasiłkowej

Naliczamy pracownikom premię za frekwencję. Premia przysługuje za każdy miesiąc, w którym pracownik miał 100% obecności w pracy. Jest ona naliczana za każdy dzień roboczy miesiąca, który pracownik przepracował w całości, jako procent wynagrodzenia zasadniczego. Czy tak przyznawana premia będzie podlegała wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego? - pyta Czytelnik z Wałbrzycha.

Jak ustalić składkę na ubezpieczenie wypadkowe?

Do 31 stycznia 2023 r. należy złożyć ZUS IWA za 2022 r. Czym jest ZUS IWA? Kiedy ZUS zawiadomi o wysokości składki? Czym jest wypadek przy pracy? Czy liczba wypadków w zakładzie pracy ma wpływ na wysokość składki wypadkowej?

Emerytura rolnika z KRUS nie niższa niż emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok

Emerytura rolnika nie będzie niższa niż najniższa emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok – kiedy wejdą w życie? Jakie rolnikom, domownikom, jak i pomocnikom rolnika przysługują z KRUS świadczenia z tytułu ubezpieczenia?

Jak rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 r.?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022. Jakie są zasady ustalania rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej? Jak przygotować się do rozliczenia?

Urlop ojcowski – zmiany od 1 lutego 2023 r.

Jakie zmiany od 1 lutego 2023 r. w zakresie urlopu ojcowskiego i przysposobienia dziecka? Czy ojciec musi być ubezpieczony, aby korzystać z urlopów i zasiłków na dziecko? Czy jeżeli ojciec opłacił składkę w niższej wysokości niż jest to wymagane, to czy pozbawia go to prawa urlopu ojcowskiego?

Ubezpieczenie rolne 2023 - rząd dopłaci 65 proc. do składek

Ubezpieczenie rolne. W 2023 r. dopłata do składki tak z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych jak i zwierząt gospodarskich wyniesie 65 proc. składki - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia rządu. W projekcie budżetu na przyszły rok, na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zabezpieczono ponad 1,1 mld zł.

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie chorobowe

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Czy zwolnienie lekarskie pozostaje w związku z wynagrodzeniem chorobowym i zasiłkiem chorobowym? Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń chorobowych i jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Chorobowe za kwarantannę a dzień wolny od pracy

Czy chorobowe należy się pracownikowi za czas trwania kwarantanny, który jest dniem wolnym od pracy?

Funkcjonariusze zwolnieni ze służby a ZUS

Czy funkcjonariusze zwolnieni ze służby muszą opłacać ZUS? Kto jest płatnikiem składki? Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy? Jakie składki płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS?

Wysokość składki wypadkowej w 2022 roku – co warto wiedzieć?

Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe w nowym roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.? Co powinniśmy o niej wiedzieć? Kogo dotyczy?

Roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.

Jak i kiedy stosować roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.? Kiedy dochodzi do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jak wygląda rozliczenie w przypadku przekroczenia I progu podatkowego? Jak roczne limity wpływają na potrącenia z wynagrodzenia, zasiłki i zaświadczenia zarobkujących emerytów/rencistów?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2021

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które mają wejść w życie w 2021 r. wpłyną na większą ochronę przedsiębiorców. Co przewiduje nowelizacja ubezpieczeń?

Składka zdrowotna - pracownik za granicą ponad 183 dni

Składka zdrowotna pracownika przebywającego za granicą więcej niż 183 dni - jak ją obliczyć? Jak obniżyć składkę zdrowotną?

Praca a izolacja - kiedy przysługuje chorobowe?

Praca a izolacja - czy przysługuje chorobowe, gdy pracownik wykonywał pracę w czasie izolacji? Kiedy można pracować na izolacji? Jak to udokumentować? Jakie wynagrodzenie przysługuje za ten czas?

Trzynastka za 2020 r. a podstawa wymiaru zasiłków

Trzynastka za 2020 r. w podstawie wymiaru zasiłków zwiększa wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłków związanych z niezdolnością do pracy. Jakie są zasady uwzględniania trzynastej pensji? Co w przypadku braku wypłaty trzynastki za rok poprzedni? Jak na obliczenia wpływa przerwa między okresami pobierania zasiłków? Kiedy uzupełnia się wysokość trzynastki? Czy wypłaca się trzynastkę za niepełny rok zatrudnienia? Co w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy?

Kiedy chorobowe płaci pracodawca, a kiedy ZUS?

Kto płaci chorobowe - pracodawca czy ZUS? W czasie choroby pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Jest to bowiem okres czasowej niezdolności do pracy. Kiedy chorobowe wypłaca pracodawca, a kiedy ZUS?

Choroba na przełomie miesiąca - jak liczyć podstawę zasiłkową?

Choroba pracownika na przełomie miesiąca w przypadku zawarcia nowej umowy od kolejnego miesiąca może powodować wątpliwości przy wyliczaniu podstawy wymiaru chorobowego. Jak liczyć w takim przypadku podstawę zasiłkową, gdy brak jest przerwy między kolejnymi umowami o pracę? Artykuł zawiera przykład wraz z wyjaśnieniami.

Wynagrodzenie chorobowe medyków na kwarantannie i izolacji

Wynagrodzenie chorobowe medyków i strażaków za czas kwarantanny lub izolacji wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Kto jeszcze może otrzymać pełne chorobowe? Od 29 listopada 2020 r. na 100% zasiłku mogą liczyć również osoby zatrudnione w pomocy społecznej. Jakie dokumenty są niezbędne do wypłaty wyższego zasiłku z ZUS?

100% chorobowego dla medyków i strażaków

100% chorobowego znowu przysługuje medykom. Na taką kwotę mogą liczyć również niemedyczni pracownicy podmiotów leczniczych. Zasiłek w pełnej wysokości przysługuje również strażakom ochotnikom. Co zrobić, aby otrzymać taką kwotę?

Oświadczenie do chorobowego dla medyków (wzór)

Oświadczenie do chorobowego dla medyków i strażaków to dokument, który należy przedstawić ZUS w celu uzyskania pełnego zasiłku za czas niezdolności do pracy. Pobierz wzór oświadczenia.

Wynagrodzenie za czas izolacji personelu medycznego

Wynagrodzenie za czas izolacji to co do zasady wynagrodzenie chorobowe, które dla personelu medycznego równa się 100% wynagrodzenia. Co z chorobowym, które zostało wypłacone w wysokości 80% we wrześniu, październiku i listopadzie? Czy zostanie wyrównane?

Praca zdalna na izolacji a pogorszenie stanu zdrowia

Praca zdalna może być wykonywana także przez chorych na COVID-19 przebywających na izolacji domowej. Reguluje to wprost projekt nowelizacji ustawy covidowej. Wcześniej taką możliwość przewidziano dla osób przebywających na kwarantannie. co w przypadku pogorszenia stanu zdrowia w trakcie pracy zdalnej?

Pracownik ma covid-19 - obowiązki pracodawcy

Pracownik ma COVID-19. Pracodawca dowiedział się o tym z profilu informacyjnego. Jakie w związku z tym ciążą na pracodawcy obowiązki? Jakich formalności należy dokonać?

Kwarantanna a nieobecność w pracy

Kwarantanna to inaczej odosobnienie osoby zdrowej, ale podejrzanej o zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. Jakie wynagrodzenie przysługuje w czas nieobecności w pracy z powodu kwarantanny? Co w przypadku opieki nad dzieckiem? Jak poinformować o kwarantannie domownika osoby chorej na COVID-19?

Kwarantanna i izolacja - dokumenty do świadczeń chorobowych

Dokumentowanie kwarantanny i izolacji domowej jest niezbędne do wypłaty świadczeń chorobowych. Jak dokumentować kwarantannę, gdy zasiłek chorobowy wypłaca ZUS? A co w przypadku wypłacania świadczenia przez pracodawcę? Jaka jest procedura w sytuacji osób poddanych kwarantannie jako domownicy osób zakażonych koronawirusem lub kiedy kwarantanną lub izolacją zostało objęte dziecko?

Czy można pracować na kwarantannie?

Praca na kwarantannie mogłaby być wykonywana, jeśli pozwalałby na to stan zdrowia pracownika. Czy zawsze kwarantanna uprawnia do chorobowego? Czy praca zarobkowa pozbawia zasiłku? Czym w ogóle jest kwarantanna? Co na to wszystko nowe przepisy?

Co zrobić, aby otrzymać chorobowe na kwarantannie?

Informacje o kwarantannie i izolacji domowej znajdują się już na PUE ZUS. Płatnicy i ubezpieczeni mają więc do nich dostęp. Są one niezbędne do wypłaty chorobowego. Co zrobić, aby otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy?

Kwarantanna - nowe zasady dot. zgłaszania ZUS i pracodawcy

Kwarantanna nałożona decyzją sanepidu uprawnia do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego. Dotychczas ubezpieczony musiał przedstawić decyzję pracodawcy lub ZUS. Nowe zasady pomijają obowiązek zgłaszania kwarantanny w ten sposób. Przewidują, że ZUS sam pobierze informację o kwarantannie z systemu EWP.

Będzie nowa usługa ZUS w ciągu 3 lat

ZUS w ciągu 3 lat ma uruchomić nową usługę. Będzie ona polegała na rozliczaniu składek za przedsiębiorców. Rola ubezpieczonych w rozliczaniu składek ZUS zostanie zmniejszona do minimum. Mają jedynie zatwierdzać przygotowany przez ZUS dokument.

Wynagrodzenie za czas kwarantanny pracownika

Za czas kwarantanny pracownika ustanowionej decyzją inspektora sanitarnego przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Kto je płaci? Jeśli pracownik z własnej inicjatywy przechodzi na kwarantannę, nie może liczyć na żadne świadczenie.

Świadczenia chorobowe za okres poddania się kwarantannie bez decyzji sanepidu

Pracownik zatrudniony od 1 sierpnia 2020 r. przebywał na kwarantannie domowej od 19 sierpnia do 2 września 2020 r. (złożył oświadczenie). Nie otrzymał jednak decyzji sanepidu o konieczności odbycia takiej kwarantanny, lecz poddał się jej dobrowolnie, ponieważ jego syn, z którym zamieszkuje, został objęty obowiązkową kwarantanną. Czy wobec tego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres kwarantanny? Pracownik ma 15-letni okres podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r.

Znana jest już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r. Jaki jest ostateczny termin ich opłacenia?

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy?

Dyrektywa o delegowaniu pracowników już obowiązuje - kontrowersje

Dyrektywa o delegowaniu pracowników obowiązuje od 30 lipca 2020 r. Ogranicza delegowanie do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy. Ponadto, nakazuje wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach jak dla pracownika lokalnego. Dlaczego nowe przepisy budzą kontrowersje?

Ograniczenie okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy

Nowelizacja ustawy dotyczącej pracowników delegowanych została uchwalona przez Sejm. Zmiany dotyczą m.in. ograniczenia okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy. Będzie możliwość przedłużenia delegowania o kolejne 6 miesięcy.

Zwolnienie od psychiatry – ile dni wstecz, wysokość chorobowego, kontrola ZUS

Zwolnienie od psychiatry to szczególnego rodzaju zwolnienie lekarskie, gdyż wystawiane jest z przyczyn natury psychicznej, a nie fizycznej. Wysokość chorobowego zależy od wysokości wynagrodzenia – jak przy każdym innym zaświadczeniu o niezdolności do pracy. Różnica polega na możliwości wystawienia zwolnienia na większą liczbę dni przed badaniem. Ile dni można przebywać na zwolnieniu lekarskim od psychiatry w ciągu roku? Czy można w trakcie zwolnienia wykonywać pracę zarobkową? Czy częsta jest kontrola ZUS?

Czy można wypłacić wynagrodzenie za pracę i zasiłek chorobowy za ten sam dzień?

Pracownik centrum pomocy społecznej rozpoczął pracę, ale po godzinie źle się poczuł i lekarz udzielił mu zwolnienia lekarskiego na ten sam dzień. Czy za przepracowany czas (tj. godzinę) pracownikowi należy wypłacić wynagrodzenie za pracę i za ten sam dzień również wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? - pyta Czytelnik z Łomży.

Zwolnienie ze składek ZUS – nowe zasady, częste wątpliwości

Tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość zwolnienia ze składek ZUS. Kto może skorzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązku opłacania składek od marca do maja 2020 r., a kto ze zwolnienia z opłacania 50% składek? Jakie nowe zasady wprowadza Tarcza 3.0? Co w przypadku wcześniejszego opłacenia składek za marzec?

Czy umowa o dzieło wypłacona razem z umową zlecenia podlega oskładkowaniu?

Firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której było to jedyne źródło zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w marcu 2020 r., a wynagrodzenie zostanie wypłacone na koniec kwietnia 2020 r. Od 1 kwietnia 2020 r. z tą samą osobą zawarto umowę zlecenia. Wynagrodzenie z drugiej umowy płatne jest do końca miesiąca. Zostanie wypłacone razem z wynagrodzeniem za wykonanie umowy o dzieło. Jak w tej sytuacji powinno wyglądać rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia wypłaconego 27 kwietnia? Czy przychody z umowy o dzieło będą podlegały w tym przypadku oskładkowaniu?

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek ZUS RDO) - dla kogo, warunki

Pobierz wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (ZUS RDO) dla należności od stycznia 2020 r. Dla kogo możliwe jest zwolnienie z odsetek? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc?

Kwarantanna po powrocie z zagranicy - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy także dla domowników

Od 1 kwietnia obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy dotyczy również domowników. Im także należy się za ten czas wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy. Ważne, aby osoby te były objęte ubezpieczeniem chorobowym.

Wszystkie mikrofirmy i samozatrudnieni przez 3 m-ce nie zapłacą składek ZUS

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformowali we wtorek wieczorem na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Kwarantanna pracownika a zasiłek chorobowy i wynagrodzenie chorobowe

Pracownik objęty kwarantanną z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem będzie miał prawo do otrzymania zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego - wyjaśnia ZUS. Podstawą do wypłaty będzie decyzja inspektora sanitarnego.

ZUS ostrzega przed fałszywymi mailami!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami z informacją o błędnie opłaconych składkach lub o braku wpłat.

Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek

W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców w 2020 roku

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2020 roku nie może być niższa niż: 362,34 zł (czyli 9,00% minimalnej podstawy wymiaru).

Mały ZUS plus - jak obliczyć podstawę wymiaru składek na nowych zasadach za luty-grudzień 2020 r.

Kalkulator na eSkładka.pl pozwala obliczyć podstawę wymiaru składek według nowych zasad na okres od lutego do grudnia 2020 r. Sprawdź, jak wykazać w dokumentach obliczoną podstawę - zasady składania dokumentów.

REKLAMA