| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: wynagrodzenie chorobowe

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu wynagrodzenie chorobowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące wynagrodzenie chorobowe.

Czy okres prac interwencyjnych na podstawie skierowania z urzędu pracy jest wliczany do okresu wyczekiwania

Aktualizacja: 30.10.2009

Od 1 października br. zatrudniłam pracownika, który po dwóch dniach pracy zachorował. Ma zwolnienie od 5 października. Wcześniej pracował przez 1 miesiąc w urzędzie gminy przy pracach interwencyjnych. Między okresami pracy w gminie i w naszej firmie przerwa wyniosła 17 dni (nie przekroczyła 30 dni). Czy w związku z zatrudnieniem przy pracach interwencyjnych pracownik podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Czy wobec tego ma u nas prawo do wynagrodzenia chorobowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego? Pracownik w 2007 r. ukończył 50 lat. Czy wynagrodzenie chorobowe przysługuje mu przez 14 dni czy 33 dni? »

Wynagrodzenie za jeden dzień pracy

Aktualizacja: 30.10.2009

Pracownik, który w 31-dniowym miesiącu tylko przez jeden dzień świadczy pracę, a w pozostałe choruje, może być pozbawiony wynagrodzenia za ten dzień. »

Prowizja a obliczanie wymiaru świadczeń chorobowych

Aktualizacja: 29.10.2009

Pracownicy naszej firmy są zatrudnieni jako handlowcy. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymują prowizję od sprzedaży. Prowizja liczona jest jako określony w umowie o pracę procent od zapłaconych faktur netto wystawionych przez danego handlowca. Czy powyższą prowizję należy uwzględniać przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych? »

Składniki wynagrodzenia zaliczane do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby

Aktualizacja: 23.10.2009

Do podstawy wynagrodzenia za czas choroby należy wliczyć wszystkie te składniki, które zostały pomniejszone o składkę na ubezpieczenia chorobowe, a pracownik nie otrzymał ich za czas choroby. »

Czy do okresu wyczekiwania można wliczyć ubezpieczenie chorobowe z poprzedniej umowy o pracę

Aktualizacja: 16.10.2009

Pracownik, którego od 1 września 2009 r. zatrudniliśmy na czas określony, przez 3 lata (do 31 sierpnia 2009 r.) pracował w innej firmie. Do 27 sierpnia br. był na urlopie wypoczynkowym w poprzedniej firmie, który spędził w Hiszpanii. Po podpisaniu z nim umowy o pracę i rozpoczęciu pracy 4 września okazało się, że zachorował na świńską grypę. Jest w domu, ale do 18 września 2009 r. ma zwolnienie lekarskie. Czy pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego od 4 września? Ze świadectwa pracy wynika, że w tym roku nie był jeszcze na zwolnieniu lekarskim. »

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, gdy pracownik zachorował w drugim miesiącu pracy

Aktualizacja: 27.08.2009

Od 25 czerwca 2009 r. zatrudniamy pracownika, który wcześniej przez 11 lat pracował na umowę o pracę w innej firmie. Przyznaliśmy pracownikowi prawo do zmiennego wynagrodzenia. Przed zawarciem umowy o pracę z naszą firmą przez 6 miesięcy pracownik pobierał zasiłek dla bezrobotnych, a od 20 lipca 2009 r. choruje. Czy będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas choroby i jak wyliczyć podstawę wymiaru przysługującego mu świadczenia? »

Wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy (art. 92)

Aktualizacja: 14.01.2016

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie za czas świadczonej przez siebie na rzecz pracodawcy pracy. W określonych okolicznościach pracownik otrzyma wynagrodzenie, pomimo iż nie pracuje. Do takiej sytuacji zaliczymy chorobę pracownika. »

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika, który chorował i był na urlopie okolicznościowym

Aktualizacja: 18.12.2009

Jeden z naszych pracowników od 15 do 17 czerwca br. przebywał na zwolnieniu chorobowym (3 dni) oraz korzystał z 2 dni urlopu okolicznościowego. Za czas choroby przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% wynagrodzenia. Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie zasadnicze 2500 zł oraz miesięczne premie regulaminowe w wysokości od 10% do 30% płacy podstawowej. Premia jest zmniejszana za czas niezdolności do pracy i za czerwiec wyniosła 250 zł. Średnia miesięczna premia z 12 miesięcy wynosi 479,17 zł, przed potrąceniem składek na ZUS. Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika do wypłaty za czerwiec zakładając, że do końca czerwca będzie pracował bez żadnych urlopów i zwolnień? »

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 18.12.2009

Zatrudniliśmy pracownika od 4 maja 2009 r., ponieważ był to pierwszy dzień pracy u nas po świętach majowych. Osoba ta była na zwolnieniu lekarskim od 10 do 19 czerwca 2009 r. Jak powinniśmy wyliczyć dla tego pracownika podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? Czy maj traktować jako pełny miesiąc pracy? Czy podstawę ustalić z wynagrodzenia za czerwiec? Pracownik w maju otrzymał 2900,75 zł brutto. Za czerwiec nie znamy jeszcze wysokości wynagrodzenia, ponieważ ma wynagrodzenie zmienne. »

Zasiłek chorobowy w czasie urlopu bezpłatnego

Aktualizacja: 02.07.2009

Jeden z moich pracowników przebywa na urlopie bezpłatnym. Jeżeli stanie się niezdolny do pracy i przedstawi mi zwolnienie lekarskie, czy muszę wypłacać mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy? Mam również pracownicę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Co w przypadku jej choroby? Czy muszę wypłacać zasiłek chorobowy? »

Podstawa wymiaru zasiłków

Aktualizacja: 01.07.2009

Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy? »

Czy można wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe ustalone od kwoty wyższej niż 100% podstawy wymiaru

Aktualizacja: 24.06.2009

Pracownik miał wypadek w drodze do pracy. Złamał nogę z przemieszczeniem, dlatego czeka go długa rehabilitacja. Wynagrodzenie pracownika to 1500 zł brutto. Chcemy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie chorobowe obliczone od wyższej kwoty. Czy możemy? Jeżeli tak, to czy od 34. dnia choroby podstawę wymiaru wyliczyć na nowo? »

Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 22.06.2009

Zatrudniamy w szkole 69 osób. Jesteśmy szkołą rządową. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień br. pracownikowi (głównemu księgowemu), który do końca 2008 r. otrzymywał oprócz wynagrodzenia zasadniczego dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, premię regulaminową oraz dodatek za prowadzenie księgowości PKZP? Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w 2008 r. nie wchodził dodatek za staż pracy i dodatek za prowadzenie księgowości PKZP. Od 1 stycznia 2009 r. zostały zmienione zasady wynagradzania obowiązujące w szkole. Obecnie pracownik otrzymuje wynagrodzenie jednoskładnikowe, tzn. wszystkie przysługujące dodatki służbowe oraz premia zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy obliczając wynagrodzenie za czas choroby w 2009 r. do podstawy należy przyjąć wynagrodzenie od stycznia br., czy również z poprzedniego roku? »

Choroba nauczyciela akademickiego

Aktualizacja: 16.06.2009

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby? »

Zasiłek przy pobycie w szpitalu

Aktualizacja: 12.06.2009

Jestem w 7. miesiącu ciąży, zostałam przyjęta do szpitala. Szpital zawiadomił pisemnie mojego pracodawcę o fakcie przyjęcia mnie na oddział. Czy na podstawie tego dokumentu mój pracodawca jest zobowiązany do wypłaty zasiłku chorobowego, po wykorzystaniu okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego? »

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Jopek

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »