| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: uprawnienia pracownika

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracownika.

Świadczenie przedemerytalne

Aktualizacja: 17.12.2008

Niekiedy zdarza się, że pracownik zwolniony z pracy może przejść na świadczenie przedemerytalne. Warto poznać zasady rządzące tą instytucją co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, dla firmy taka decyzja pracownika wcale nie musi być niekorzystna. Po drugie, zawsze możemy sami znaleźć się w takiej sytuacji. »

Czy był wypadek przy pracy

Aktualizacja: 10.12.2008

Nasz pracownik kilka dni temu zwrócił się z prośbą o udzielenie mu godzinnej przerwy w ciągu dnia pracy w celu załatwienia spraw osobistych w urzędzie. Ponieważ kończy pracę po zamknięciu urzędu, wyraziliśmy na to zgodę. W tym czasie uległ wypadkowi. Teraz domaga się odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. Czy ma do tego prawo? »

Kiedy nietrzeźwość wyłącza prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Aktualizacja: 09.12.2008

Pracownik, który spowodował wypadek przy pracy w stanie nietrzeźwym, nie uzyska świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli przyczynił się w znacznym stopniu do powstania tego wypadku. »

Więcej osób skorzysta ze świadczeń rodzinnych

Aktualizacja: 22.12.2008

Rodzice mogą ubiegać się o becikowe w ciągu 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Prawo do takiego świadczenia mają też opiekunowie faktyczni dziecka. »

Czy postępowanie w sprawie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego jest zwolnione z opłat

Aktualizacja: 22.12.2008

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z powodu niskich dochodów (sama wychowuję dwoje dzieci) chcę się starać o prawo do zasiłku rodzinnego. Do tej pory nie składałam wniosku o zasiłek rodzinny. Jakie dokumenty powinnam dołączyć do wniosku? Czy za złożenie wniosku urząd gminy pobiera dodatkowe opłaty tak jak w innych sprawach? »

Minimalne wynagrodzenie podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 22.12.2008

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest wynagrodzenie faktycznie wypłacone przez pracodawcę (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), a w przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, podstawą tą jest minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 45 ust. 1 tej ustawy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r., sygn. akt II UK 20/05) »

Ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku

Aktualizacja: 22.12.2008

W razie rozbieżności między rzeczywiście uzyskanym przez pracownika przychodem ze stosunku pracy a oświadczeniem płatnika składek (pracodawcy) zawartym w jego czynnościach obliczenia i przekazania składki do ZUS, ubezpieczony ma prawo domagać się weryfikacji czynności płatnika i ustalenia prawidłowego wymiaru zasiłku chorobowego. (Wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2006 r., sygn. akt I UK 122/05) »

Przez jaki okres wypłacać zasiłek macierzyński pracownicy, która urodziła dziecko w trakcie urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 22.12.2008

Nasza pracownica korzysta z urlopu wychowawczego na pierwsze dziecko. Urlopu udzieliliśmy jej na okres od 14 czerwca 2004 r. do 13 czerwca 2007 r. 29 sierpnia 2006 r. urodziła kolejne dziecko. Za jaki okres mamy wypłacić jej zasiłek macierzyński? »

Zaświadczenie z zakładu pracy o okresie wykorzystanego zasiłku opiekuńczego

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownica zwróciła się do nas z wnioskiem o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chore 15-letnie dziecko. We wniosku złożyła oświadczenie, że jej mąż wykorzystał w tym roku kalendarzowym 8 dni zwolnienia lekarskiego na chorą matkę. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres zwolnienia od 13 do 17 lutego br.? Czy pracownica powinna dodatkowo dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy męża o okresie zasiłku opiekuńczego, który wykorzystał jej mąż w tym roku kalendarzowym? »

Czy pracownica może skrócić urlop macierzyński

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownica korzystająca z urlopu macierzyńskiego poinformowała nas pisemnie, że chce z niego zrezygnować i wrócić do pracy. Z przeprowadzonej z nią rozmowy wynika jednak, że pozostałej części urlopu nie będzie wykorzystywał ojciec dziecka. Czy w tej sytuacji możemy wyrazić zgodę i uwzględnić wniosek pracownicy? »

Czy pracownik nieujawniający dochodów może korzystać z zfśs

Aktualizacja: 22.12.2008

Jesteśmy zakładem budżetowym. Jedna z naszych pracownic odmawia ujawnienia swoich zarobków członkom komisji socjalnej. Czy ta pracownica i członkowie jej rodziny będą mogli korzystać ze świadczeń i usług finansowanych z zfśs, czy nieujawnienie tych danych pozbawia ich tej możliwości. »

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego

Aktualizacja: 22.12.2008

Jakiś czas temu zachorował ojciec naszego pracownika mieszkający samotnie. Opiekowała się nim siostra pracownika, potem jego brat (oboje mieszkają na stałe w innym mieście). Siostra pobierała w związku z tym zasiłek opiekuńczy przez 10 dni w 2007 r. Czy w tej sytuacji pracownik będzie mógł uzyskać zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad ojcem? Czy należy w odniesieniu do tego zasiłku brać pod uwagę wszystkie osoby opiekujące się danym członkiem rodziny? Brat pracownika nie otrzymywał tego świadczenia, ale opiekował się ojcem przez dwa tygodnie. »

Czy można otrzymywać dodatek z tytułu podjęcia nauki w szkole poza miejscem zamieszkania w czasie przebywania dziecka w szpitalu

Aktualizacja: 22.12.2008

Moja córka 3 maja br. po poważnym wypadku trafiła do szpitala, w którym spędzi dłuższy czas – prawdopodobnie nawet 4 miesiące. Pobieram na nią zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Świadczenia wypłaca mi gmina, ponieważ prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Czy powinnam poinformować o tym gminę? Czy stracę w związku z tym prawo do tego dodatku? »

Na niepełnosprawnego studenta przysługuje zasiłek rodzinny oraz dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji

Aktualizacja: 22.12.2008

Czy na studenta szkoły wyższej (ukończone 18 lat) posiadającego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje (oczywiście po spełnieniu kryterium dochodowego) zasiłek rodzinny oraz dodatki do niego: z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania? »

Badania lekarskie dla dawców narządów

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik dostarczył do zakładu pracy zwolnienie lekarskie dołączając do niego własnoręczne oświadczenie, że ta niezdolność jest związana z badaniami, którym się poddał, ponieważ jest dawcą narządu. Czy na tej podstawie możemy wypłacić mu świadczenie w wysokości 100%? »

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »