| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: uprawnienia pracownika

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracownika. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracownika.

Dzień wolny na pogrzeb ciotki

Aktualizacja: 16.03.2009

Czy pracownikowi należy się dzień zwolnienia od pracy na pogrzeb ciotki, która po śmierci matki pracownika aż do jego usamodzielnienia opiekowała się nim? »

Czy pracownik może żądać wypłaty wynagrodzenia na konto, jeśli wszystkie wynagrodzenia są wypłacane w kasie zakładowej

Aktualizacja: 11.03.2009

Zatrudniam 7 pracowników i wypłaty wynagrodzenia dokonuję do rąk pracowników. Jest to dla mnie najwygodniejsza forma wypłaty. Ostatnio jeden z pracowników podał mi numer swojego rachunku bankowego i zażądał, aby od tej pory wynagrodzenia były przelewane na jego konto, a nie płacone do ręki. Czy rzeczywiście pracownik może tego ode mnie wymagać? W naszej firmie nie obowiązuje układ zbiorowy pracy ani regulamin wynagradzania. »

Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 10.03.2009

Za ile dni pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie chorobowe? »

Jaki wymiar urlopu przysługuje niepełnoetatowcowi, który po wykorzystaniu całego urlopu podjął pracę na pełny etat

Aktualizacja: 08.03.2009

Od 1 lutego br. zatrudniliśmy nowego pracownika. Wcześniej pracował on na 1/2 etatu. W styczniu 2009 r. u swojego dotychczasowego pracodawcy pracownik wykorzystał 10 dni urlopu wypoczynkowego. Była to maksymalna liczba dni urlopu, jaka mu w tym roku przysługiwała ze względu na pracę na pół etatu. U nas pracownik ten pracuje na pełny etat. Czy w naszym zakładzie przysługuje mu jeszcze urlop wypoczynkowy? Jeśli tak, to w jakim wymiarze? Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni, ponieważ ma on 6-letni staż urlopowy. »

Jak powinien być sformułowany zapis przewidujący wcześniejsze rozwiązanie umowy na czas określony

Aktualizacja: 26.02.2009

Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej na rok. W umowie tej chcieliśmy ustalić możliwość jej wypowiedzenia. Zamieściliśmy więc w treści tej umowy następujący zapis: „art. 33 Kodeksu pracy ma zastosowanie”. Korzystając z tego zapisu wypowiedzieliśmy pracownicy umowę o pracę na 2 tygodnie. Pracownica odwołała się do sądu pracy. W pozwie kwestionuje zapis o możliwości wypowiedzenia zawartej z nią umowy wskazując, że jest on nieprawidłowy. Czy pracownica ma rację? Jeśli tak, to czy złożone wypowiedzenie jest ważne? »

Telepraca szansą dla pracodawców i pracowników

Aktualizacja: 24.02.2009

Telepraca stworzyła pracodawcom szansę na obniżenie kosztów pracy, a tym samym na osiągnięcie znacznej poprawy wydajności. Pracownicy zaś korzystają z możliwości pracy w domu, dzięki czemu oszczędzają czas i pieniądze na przejazdy. Nic dziwnego, że wzrasta liczba pracodawców i telepracowników zainteresowanych tą formą organizacji pracy. W obecnych czasach kryzysu w wielu przypadkach telepraca może okazać się koniecznością. »

Czy pracownikowi przysługują 2 dni wolne w przypadku urodzenia martwego dziecka

Aktualizacja: 23.02.2009

Jednemu z naszych pracowników urodziło się martwe dziecko. Wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się tego dziecka. Pracownik wyjaśnił, że te dni mu przysługują, ponieważ zawiózł żonę do szpitala i uczestniczył przy porodzie, a ponadto jeszcze będzie odbierał żonę ze szpitala. Czy powinniśmy udzielić pracownikowi takiego zwolnienia od pracy? »

Rozliczenie roczne pracownika

Aktualizacja: 20.02.2009

Pracodawca ma obowiązek sporządzić roczne obliczenie podatku w terminie do końca lutego po upływie roku podatkowego i przekazać je pracownikowi. »

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy za okres opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu

Aktualizacja: 18.02.2009

Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie na 10 dni w związku z opieką nad 4-letnim dzieckiem. Zwolnienie lekarskie zostało wystawione przez szpital, w którym dziecko przebywało w okresie podanym w zwolnieniu. W tym roku wypłaciliśmy już pracownicy zasiłek opiekuńczy na dziecko za 25 dni. Według oświadczenia pracownicy, ojciec dziecka pracował w okresie podanym w zwolnieniu lekarskim w godzinach od 8.00 do 16.00, tzn. w takich samych jak pracownica. Czy w tej sytuacji mogę wypłacić pracownicy zasiłek opiekuńczy za podany okres, skoro dziecko miało w szpitalu zapewnioną opiekę? »

Czy pracownica, która przed zmianą przepisów obniżyła wymiar czasu pracy, jest chroniona przed zwolnieniem z pracy

Aktualizacja: 18.02.2009

Pracownica, która ma prawo do urlopu wychowawczego, wystąpiła rok temu o obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu na okres 2 lat. Jest to czas, w którym mogłaby korzystać z urlopu wychowawczego. Wyraziliśmy na ten wniosek zgodę. Czy po zmianie Kodeksu pracy od 1 stycznia br. pracownicy przysługuje ochrona przed zwolnieniem z pracy? »

Pożyczki na cele mieszkaniowe

Aktualizacja: 17.02.2009

Pracodawca może pokryć część wydatków mieszkaniowych pracowników, jeżeli takie postanowienia znajdą się w regulaminie zfśs. Regulamin tworzy pracodawca w porozumieniu ze związkami zawodowymi bądź pracownikami. »

Do którego ZUS zakład pracy powinien przekazać dokumenty do wypłaty zasiłku opiekuńczego

Aktualizacja: 17.02.2009

Od listopada 2008 r. zatrudnienie w naszej firmie spadło do 16 osób. Dlatego od 1 stycznia 2009 r. zasiłki wypłaca ZUS. Pracownik 25 stycznia 2009 r. dostarczył zwolnienie lekarskie na chorą żonę. Do którego ZUS przekazać dokumenty - ZUS pracownika czy ZUS, w którym opłacamy składki? Nasza firma rozlicza się w Krakowie, pracownik mieszka w Bochni. Jakie dokumenty przygotować pracownikowi w związku z wypłatą zasiłku opiekuńczego? »

Czy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej trzeba wliczać okresy pracy zakończone zwolnieniem dyscyplinarnym

Aktualizacja: 16.02.2009

Ustalamy regulamin wynagradzania. Chcemy w nim zawrzeć postanowienie, że pracownikowi, którego stosunek pracy uległ rozwiązaniu w trybie dyscyplinarnym, okresu tej pracy nie wliczamy do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne i zgodne z przepisami? »

Czy wynagrodzenie z umowy o pracę można zastąpić zwiększoną wypłatą wynagrodzenia z umowy cywilnoprawnej

Aktualizacja: 13.02.2009

Zawarliśmy z jednym z pracowników dodatkowo umowę agencyjną. Pracownik ten pośredniczy przy zawieraniu umów sprzedaży towarów znajdujących się w ofercie handlowej naszej firmy. Wynagrodzenie z umowy agencyjnej wynosi 5000 zł. Pracownik ten z umowy agencyjnej otrzymuje też wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 4% utargu. Jednocześnie z umową agencyjną zawarliśmy z tym pracownikiem umowę o pracę na stanowisko magazyniera w wymiarze połowy etatu z wynagrodzeniem 1000 zł miesięcznie. Czy możemy ustalić z pracownikiem, że faktycznie nie będzie pobierał wynagrodzenia z umowy o pracę, gdyż jego prowizyjne wynagrodzenie z umowy agencyjnej będzie stanowiło wystarczającą zapłatę za pracę wykonaną w ramach zarówno umowy agencyjnej, jak i umowy o pracę? »

Czy przysługuje urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim

Aktualizacja: 13.02.2009

Nasza pracownica przerwała swój urlop macierzyński po wykorzystaniu 15 tygodni i wyraziła chęć powrotu do pracy, natomiast jej mąż złożył u swojego pracodawcy pisemny wniosek, że chce wykorzystać pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński? Czy przysługuje jej urlop wypoczynkowy? »

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »