| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: uprawnienia pracodawcy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu uprawnienia pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące uprawnienia pracodawcy.

Jak zmniejszyć wynagrodzenie pracownikom chronionym

Aktualizacja: 10.10.2012

Jesteśmy dużą firmą produkcyjną, zatrudniającą około 200 pracowników. W związku z ciężką sytuacją finansową jesteśmy zmuszeni do rozwiązania umów o pracę z częścią pracowników. W stosunku do pozostałych pracowników planujemy zmianę ich warunków wynagradzania (zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego). W chwili obecnej 5 naszych pracownic jest w ciąży, zaś 18 pracowników osiągnęło wiek przedemerytalny. Czy pracownikom podlegającym szczególnej ochronie możemy zmienić na ich niekorzyść warunki wynagradzania? Jeżeli tak, to czy dodatek wyrównawczy możemy wypłacać im przez 6 miesięcy? »

Pracownik w wieku przedemerytalnym - kiedy można zmienić warunki zatrudnienia

Aktualizacja: 24.07.2012

Pracodawca nie może obniżyć wynagrodzenia pracownikowi, któremu brakuje maksymalnie 4 lata do uzyskania emerytury. Zakaz ten nie ma jednak charakteru absolutnego. Pracodawca może tego dokonać np. w sytuacji, gdy wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczy ogółu pracowników. »

Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym

Aktualizacja: 27.02.2012

Nie wolno wypowiedzieć umowy pracownikowi, któremu brakuje do osiągnięcia wieku emerytalnego nie więcej niż 4 lata. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może zwolnić tego pracownika w innym trybie, np. dyscyplinarnie. »

Wypowiedzenie umowy pracownikowi w wieku przedemerytalnym

Aktualizacja: 22.01.2012

Przewidziany w art. 39 Kodeksu pracy zakaz wypowiedzenia umowy o pracę nie dotyczy umowy o pracę zawartej na czas określony, która uległaby rozwiązaniu z upływem okresu jej trwania przed osiągnięciem przez pracownika wieku emerytalnego umożliwiającego mu uzyskanie prawa do emerytury (wyrok Sądu Najwyższego z 27 lipca 2011 r., II PK 20/11). »

Zwolnienie pracownika pobierającego świadczenie rehabilitacyjne

Aktualizacja: 02.08.2013

Czy można zwolnić pracownika po 182 dniach i 3 miesiącach przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym, jeżeli świadczenie zostało mu przyznane na okres 5 miesięcy? »

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Aktualizacja: 26.04.2011

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży. »

Określenie rodzaju i stanowiska pracy w umowie o pracę

Aktualizacja: 15.02.2011

Im bardziej szczegółowo pracodawca opisze w umowie o pracę rodzaj lub stanowisko pracownika, tym w przyszłości trudniej będzie je zmienić, nawet ze względu na potrzeby zakładu. Może to wymagać złożenia wypowiedzenia zmieniającego, zależnie od tego, jak bardzo zmiana odbiega od zapisów zawartych w umowie. »

Urlop wychowawczy rodzica opiekującego się bliźniętami

Aktualizacja: 07.11.2010

Pracownicy opiekujący się bliźniętami nie mają z tego tytułu prawa do wydłużonego urlopu wychowawczego na podstawie przepisów prawa polskiego. Takie uprawnienie nie wynika też z prawa europejskiego. »

Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński w razie zachorowania jednego z bliźniąt

Aktualizacja: 09.12.2008

Nasza pracownica urodziła bliźnięta. Okazało się, że jedno z bliźniąt wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugie dziecko przebywa z pracownicą w domu. Po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie pracownica przedłożyła mi zaświadczenie, że jedno z dzieci w dalszym ciągu przebywa w szpitalu i złożyła wniosek o przerwanie urlopu macierzyńskiego z tego powodu. Czy w tej sytuacji muszę zgodzić się na wniosek pracownicy? Czy dopuszczalne będzie w takim przypadku przerwanie urlopu macierzyńskiego? »

Pracownica w ciąży

Aktualizacja: 10.12.2008

Prowadzę małą firmę usługową, w której zatrudniłem sekretarkę na umowę na czas określony (jeden rok). Dwa tygodnie po zawarciu umowy pracownica poinformowała mnie, że jest w ciąży. Uważam, że postąpiła nielojalnie, zatajając ciążę i chciałbym dowiedzieć się, czy mogę w tej sytuacji rozwiązać zawartą z nią umowę o pracę. Chciałbym również wiedzieć, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy, jeśli chodzi o urlop - przerwę w pracy z powodu ciąży i urodzenia dziecka - pyta Czytelnik z Siedlec. »

Rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z pracownicą w ciąży

Aktualizacja: 10.12.2008

Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina. »

Dodatek wyrównawczy

Aktualizacja: 29.01.2009

W zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony, niedługo mają ulec zmianie zasady wynagradzania wszystkich pracowników. Prawdopodobnie mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2008 r. Brakuje mi dwóch lat do uzyskania prawa do emerytury, więc korzystam z ochrony przedemerytalnej. Czy będę miała prawo do dodatku wyrównawczego, jeżeli moje wynagrodzenie ulegnie obniżeniu? »

Ochrona działaczy związkowych

Aktualizacja: 13.12.2008

Ochronie trwałości stosunku pracy podlegają nie tylko wskazani uchwałą zarządu zakładowej organizacji związkowej członkowie tej organizacji. Objęci są nią również wskazani członkowie międzyzakładowej organizacji związkowej. »

Konsultacja wypowiedzenia umowy o pracę ze związkiem zawodowym nie zawsze jest konieczna

Aktualizacja: 10.12.2008

Pracodawca jest zobowiązany konsultować zamiar rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z organizacjami związkowymi. Pod warunkiem jednak, że pracownik zatrudniony na podstawie tej umowy korzysta z ich ochrony. »

Czy zawsze przysługuje dodatek wyrównawczy

Aktualizacja: 30.12.2008

W zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony, niedługo mają ulec zmianie zasady wynagradzania wszystkich pracowników. Prawdopodobnie mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2008 r. Brakuje mi dwóch lat do uzyskania prawa do emerytury, więc korzystam z ochrony przedemerytalnej. Czy będę miał prawo do dodatku wyrównawczego, jeżeli moje wynagrodzenie ulegnie obniżeniu? »

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK