REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca w Niemczech dla pracowników spoza UE - zmiany od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. w Niemczech wchodzi w życie ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych, która umożliwi zatrudnianie pracowników spoza Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskiego rynku pracy?

Delegowanie pracowników do Holandii - nowe obowiązki od 1 marca 2020 r.

Wielu polskich pracowników zatrudnionych przez pracodawców w Polsce jest delegowanych do Holandii.  Na przykład, są zatrudnieni tymczasowo przy projekcie w budownictwie w Holandii lub przy projekcie IT. Są także pracownicy samozatrudnieni, którzy prowadzą własny biznes zarejestrowany w Polsce, ale wykonują prace dla usługobiorców w Holandii. Od dn. 1 marca br. wejdzie w życie nowy obowiązek, którego muszą przestrzegać. 

Wydawanie zaświadczeń A1 a Brexit

ZUS poinformował o zasadach wydawania zaświadczeń A1 po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Planowane zmiany w Kodeksie pracy - czas pracy, urlopy rodzicielskie, warunki pracy 2021/2022

Nowelizacja poszczególnych działów Kodeksu pracy m.in. w sprawie czasu pracy, badań trzeźwości pracowników - takie zmiany zapowiada wiceminister pracy Stanisław Szwed w wywiadzie dla DGP. Ponadto do sierpnia 2022 roku należy wprowadzić zmiany w prawie wynikające z dyrektywy w sprawie urlopów rodzicielskich czy warunków pracy.

Brexit a prawo do emerytury lub renty

31 stycznia 2020 r. był ostatnim dniem członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Czy osoby, które pracowały w Wielkiej Brytanii i w Polsce mogą ubiegać się o emeryturę lub rentę?

Zmiany w prawie (ustawa WAB) dla polskich pracowników w Holandii w 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 roku w Holandii obowiązuje ustawa o równowadze rynku pracy (tzw. ustawa WAB). Ustawa gwarantuje lepsze warunki dla polskich pracowników tymczasowych.

Delegowanie pracowników po nowemu w 2020 r.

Już od lipca 2020 r. firmy będą musiały przygotować się do zmian w zakresie delegowania pracowników. W wyniku zmian zostanie ograniczony okres delegowania do 12 miesięcy. Ponadto zmiany przepisów przewidują wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach, jak w przypadku pracownika lokalnego.

Zmiany dla przewoźników drogowych w UE - delegowanie, czas pracy, odpoczynek

Nowe przepisy dotyczące delegowania, odpoczynku dla kierowców i powrotu ciężarówek do krajów rejestracji co osiem tygodni - taką propozycję misja transportu zmian poparła Komisja transportu Parlamentu Europejskiego. Czy i kiedy wejdą w życie?

Oddelegowanie pracowników do Szwajcarii: podatki, składki ZUS - poradnik cz. III

Podatkowe traktowanie wynagrodzeń i należności pracowniczych na tle przepisów obowiązujących w Polsce. ZUS-owskie traktowanie otrzymanych wynagrodzeń i świadczeń dodatkowych. Obowiązek uiszczenia podatku u źródła w Szwajcarii w przypadku oddelegowanych pracowników. Te i inne zagadnienia znajdziesz w kolejnej części poradnika przygotowanego przez TAAC Solutions oraz Polsko - Szwajcarska Izbę Gospodarczą.

Jakie są minimalne warunki pracy i wynagrodzenia w Szwajcarii - poradnik cz. II

Co poza wynagrodzeniem musi płacić pracodawca oddelegowujący pracownika do Szwajcarii? Wyjątki od minimalnych warunków wynagradzania i urlopu. Jak wygląda procedura rejestracji w ramach 90 dni swobody świadczenia usług? Tego dowiesz się z poradnika przygotowanego przez TAAC Solutions oraz Polsko - Szwajcarską Izbę Gospodarczą.

Podstawy prawne świadczenia usług i oddelegowania do Szwajcarii - poradnik cz. I

Umowa o swobodnym przepływie osób zawarta pomiędzy Szwajcarią a Unią Europejską umożliwia obywatelom tych państw dostęp do wzajemnych rynków. Dotyczy to nie tylko rynku pracy, ale także innych dziedzin życia codziennego. Obywatele UE/EFTA są równi obywatelom Szwajcarii przy wynajmie mieszkania, zawieraniu ubezpieczenia itp.

Uznanie kwalifikacji zawodowych w Niemczech

Wyjazd do naszego zachodniego sąsiada w celach zarobkowych to ciekawa perspektywa dla wielu osób. Co jednak istotne, w zależności od charakteru pracy możemy potrzebować uznania kwalifikacji zawodowych, co ułatwi nam szukanie zatrudnienia lub podwyższy status na niemieckim rynku pracy.

Jak uniknąć błędów w pracy z inteligentnym tachografem

Od 15 czerwca 2019 r. każdy nowy pojazd wykonujący na terenie Unii Europejskiej usługi transportowe musi być wyposażony w inteligentny tachograf. Obowiązkiem kierowcy jest rejestrowanie na karcie wszystkich swoich aktywności podczas dnia pracy.

Czym jest Europejski Urząd ds. Pracy

Nowa instytucja - Europejski Urząd ds. Pracy ma egzekwować prawa dotyczących pracowników delegowanych a także ułatwiać obywatelom i pracodawcom dostępu do informacji o przysługujących im prawach.

Inteligentne tachografy od 15 czerwca 2019 r. - czas pracy kierowców

Od 15 czerwca 2019 r. wszystkie pojazdy wykonujące na terenie Unii Europejskiej usługi transportowe powinny być wyposażone w inteligentny tachograf. Inteligentne tachografy skuteczniej prześledzą czas pracy kierowców.

Zmiany w urlopach ojcowskich i rodzicielskich - nowa dyrektywa UE

Co najmniej dwa miesiące urlopu rodzicielskiego dla ojca - takie zmiany przewiduje nowa dyrektywa o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym.

Nowe prawa pracowników - dyrektywa o przejrzystych i przewidywalnych warunkach pracy w UE

Rada Unii Europejskiej przyjęła nową dyrektywę o większej przejrzystości i przewidywalności w pracy. Dyrektywa wymaga od pracodawców informowania pracowników od pierwszego dnia pracy (i nie później niż 7. dnia kalendarzowego) o zasadniczych aspektach stosunku pracy.

Niedoceniana północ otwarta na Polaków

Od kilku lat mocno dostrzegalny jest trend, w którym to obywatele Niemiec z północy kraju masowo emigrują na południe. To też stwarza olbrzymie możliwości dla Polaków, ponieważ to właśnie na północy jest największe zapotrzebowanie na uzupełnienie wolnych miejsc pracy.

Niskie bezrobocie w maju 2019 r.

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na szóstym miejscu, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

KE zaleca Polsce podwyższenie wieku emerytalnego

Komisja Europejska zarekomendowała Polsce podwyższenie wieku emerytalnego. Ma to szczególne znaczenie dla polskiego rynku pracy.

Poprawa praw pracowników i warunków pracy w całej Europie

Unia Europejska wprowadziła zbiór przepisów dotyczących równouprawnienia kobiet i mężczyzn, poprawy warunków pracy, takich jak czas pracy czy delegowanie pracowników.

Ochrona sygnalistów w pracy - jakie zmiany w prawie

Osoby zgłaszające nadużycia w miejscu pracy tzw. sygnaliści mają być chronione przed zawieszeniem w pracy czy zastraszaniem.

Ubezpieczenie społeczne marynarzy - właściwe ustawodawstwo

Marynarz, który zachowuje miejsce zamieszkania w państwie członkowskim pochodzenia, pomimo iż pracuje dla pracodawcy mającego siedzibę w innym państwie członkowskim, na statku pływającym pod banderą państwa trzeciego i poza terytorium Unii Europejskiej, jest objęty zakresem zastosowania rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego Zgodnie z tym rozporządzeniem, ustawodawstwem krajowym mającym zastosowanie do tej osoby jest ustawodawstwo państwa członkowskiego jej zamieszkania.

O duży krok za sąsiadami. Rynek pracy Polska-Niemcy

Niemiecki rząd pod koniec ubiegłego roku przyjął projekt ustawy, która znacznie usprawni proces zatrudniania wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej. To rozwiązanie jest poważnym krokiem uczynionym w stronę poprawy tamtejszej sytuacji na rynku pracy.

Powstanie Czarna Księga niedozwolonych praktyk dot. delegowania pracowników

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii tworzy Czarną Księgę niedozwolonych praktyk dot. delegowania pracowników. Szczególnie dotyczy to wymogów nakładanych wskutek działalności związków zawodowych, wysokich kar dla pracodawców.

Sygnalista w pracy - nowe zasady ochrony

Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie pierwszych ogólnounijnych przepisów dotyczących ochrony sygnalistów. Proponowane przepisy mają zapewnić większą ochronę osobom zgłaszającym nadużycia w miejscu pracy.

Minimum 4-miesięczny urlop dla każdego z rodziców

Minimum 4-miesięczny, płatny urlop rodzicielski dla każdego z rodziców w całej Unii Europejskiej - takie założenia wprowadza dyrektywa o równowadze między życiem rodzinnym i zawodowym. Dyrektywa przewiduje również 5 dni urlopu opiekuńczego.

Nowa dyrektywa ws. urlopu rodzicielskiego

Dyrektywa przewiduje, że część urlopu rodzicielskiego wykorzystywać będzie mogła tylko mama, a część - tylko tata. Polska wypracowała kompromis w tej sprawie.

Powstanie Europejski Urząd ds. Pracy

Nowa instytucja ma pilnować przestrzegania unijnych przepisów dotyczących mobilności pracowników.

Płaca minimalna 2019 w transporcie w UE

Rok 2019 przyniósł podwyżki płacy minimalnej nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach europejskich. Co to oznacza dla branży transportowej? Ile w praktyce otrzymają przewoźnicy?

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece

Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym.

Klasy podatkowe w Niemczech. Do której należysz?

W erze pędzących zmian na rynku pracy jedno wciąż pozostaje niezmienne od lat. Nasi zachodni sąsiedzi są nadal bardzo atrakcyjnym zarobkowo krajem i spore grono Polaków chętnie wiąże swoją zawodową przyszłość, zarówno tę krótką, jak i dłuższą, z niemieckimi pracodawcami. Czy jesteśmy jednak przygotowani merytorycznie do pełnienia tam obowiązków pracowniczych?

TSUE: pracownik ma prawo do urlopu niezależnie od złożenia wniosku urlopowego

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że pracownik nie może automatycznie utracić nabytego prawa do corocznego płatnego urlopu ze względu na to, że nie złożył wniosku urlopowego. Prawo to może wygasnąć, jeśli pracodawca udowodni, że pracownik umyślnie nie wystąpił o coroczny płatny urlop po uprzednim umożliwieniu mu rzeczywistego skorzystania z prawa do tego urlopu, prawo Unii nie stoi na przeszkodzie utracie ani tego prawa.

KE: duże różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn

Komisja Europejska zwróciła uwagę na nierówność w zarobkach kobiet i mężczyzn. Kobiety zarabiają średnio o ponad 16 proc. mniej niż mężczyźni. Największe nierówności występują w Estonii, Czechach i Niemczech.

BHP: rozszerzenie wykazu rakotwórczych substancji w pracy

UE rozszerzy listę czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Według danych, aż 52 proc. wszystkich zgonów związanych z wykonywaną pracą spowodowane jest chorobami nowotworowymi.

Na co zwracać uwagę, wyjeżdżając do pracy w Niemczech?

Poszukiwanie pracy u naszego zachodniego sąsiada z roku na rok staje się coraz prostsze. Sprzyja temu sytuacja gospodarczo-społeczna w Niemczech, demografia, a także rosnące zapotrzebowanie na kompetentnych, wykwalifikowanych specjalistów. W tym wszystkim nie wolno jednak zapomnieć o kilku aspektach mogących stanowić o naszym bezpieczeństwie prawnym.

Polska z prawie najniższym bezrobociem w UE

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na drugim miejscu, na równi z Niemcami, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

Czy z wynagrodzenia pracownika można potrącić koszty delegowania do pracy w Unii Europejskiej

Pracownik musi wyrazić pisemną zgodę na pobranie z jego wynagrodzenia konkretnej kwoty zwrotu kosztów związanych z jego delegowaniem.

Zmiany dla zawodowych kierowców 2018 - czas pracy, wynagrodzenie

Za fałszowanie ewidencji czasu pracy lub odmowę udostępnienia jej kontrolerom zostaną naliczone kary pieniężne. Ponadto wysokie kary będą naliczane za przekroczenie 10 godzin czasu pracy w porze nocnej.

Europejski Urząd ds. Pracy już w 2019 r.

Unia Europejska chce powołać specjalny Urząd ds. Pracy, który ma zacząć funkcjonować od 2019 r. Zdaniem Pracodawców RP, nowa instytucja utrudni polskim firmom delegowanie pracowników.

Unijne przepisy dotyczące ochrony sygnalistów

Komisja Europejska pracuje nad przepisami zapewniającymi odpowiedni standard ochrony dla sygnalistów. Jakie obowiązki nakładać będzie na pracodawców dyrektywa?

Unijny projekt zmian w urlopach rodzicielskich

Polska nie poparła unijnych zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich. Projekt zmian zakłada m.in. wykorzystanie co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego przez ojców. W przypadku jego niewykorzystania, urlop ten przepada.

Rewolucyjne zmiany w delegowaniu pracowników za dwa lata

Unia Europejska przyjęła ostatecznie dyrektywę o pracownikach delegowanych. Polska będzie miała dwa lata, od dnia wejścia w życie nowej dyrektywy, na przyjęcie i opublikowanie nowych rozwiązań. Co zmiany oznaczają dla polskich firm?

Nowe przepisy o delegowaniu - skutki dla pracowników i agencji zatrudnienia

Zmiany dotyczące delegowania pracowników dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm. Co w praktyce oznacza dla polskich pracowników i agencji pośrednictwa pracy przyjęcie przez UE nowej dyrektywy o delegowaniu?

System podatkowy w Norwegii – poradnik dla Polaków pracujących w tym kraju

Osobom wyjeżdżającym do pracy Norwegia kojarzy się z wysokimi zarobkami i dobrymi warunkami pracy i życia. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wysokich zarobków w tym kraju są też wysokie podatki, jakie każdy, kto tam pracuje musi rozliczyć.

Working Tax Credit – zasiłek dla osób pracujących w Wielkiej Brytanii. Kto może z niego skorzystać?

Wielka Brytania wspiera swoich obywateli, którzy nie osiągają wysokich dochodów poprzez odpowiedni zasiłek – Working Tax Credit. Jest on skierowany do osób, które są zatrudnione, bądź prowadzą własną działalność gospodarczą. Jego kwota zależy od sytuacji materialnej wnioskującego, według zasady, że im mniejsze są dochody, tym większy może być zasiłek. O jego wypłacenie mogą się ubiegać także obcokrajowcy. Sprawdzamy, jakie są warunki jego przyznawania.

Delegowanie pracowników na nowych zasadach - co zmiany oznaczają dla pracodawców

Okres delegowania pracowników na dwanaście miesięcy, z możliwością przedłużenia go o sześć miesięcy - w takim kształcie została przyjęta dyrektywa o delegowaniu pracowników. Zmiany dotkną nawet do kilkudziesięciu tysięcy polskich firm.

Bezrobocie w Polsce w lutym 2018 r.

Polska znalazła się na 6. miejscu krajów o najniższej stopie bezrobocia. Spadek stopy bezrobocia objął zarówno kobiety, jak i mężczyzn - podał Eurostat.

EUP – nowy unijny urząd – jaką funkcję ma pełnić?

Europejski Urząd ds. Pracy ma być nową instytucją, która rozpocznie swoją działalność już w przyszłym roku. Powstała w odpowiedzi na rosnącą liczbę obywateli UE, którzy nie tylko mieszkają, ale też pracują w innym kraju niż ten, z którego pochodzą. W jakim celu ją powołano?

Wzrost wynagrodzenia kierowców

Maksymalny czas delegowania pracowników to 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy. Po upływie tego czasu pracownik będzie podlegał przepisom kraju przyjmującego. Oznacza to wzrost wynagrodzenia kierowców.

REKLAMA