REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Okres wypowiedzenia przy umowie na czas nieokreślony

Umowa zawarta na czas nieokreślony, daje pracownikowi największe poczucie stabilności zatrudnienia, jednak i taką umowę można wypowiedzieć. Okresy wypowiedzenia umowy bezterminowej są znacznie dłuższe niż w przypadku umów terminowych.

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny

Umowa na czas próbny może zostać wypowiedziana zarówno przez pracodawcę, jak i przez pracownika. Muszą oni jednak liczyć się określonymi okresami wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy na zastępstwo

Pracodawca zatrudniający pracownika w zamian za pracownika przebywającego na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub długotrwale chorego, ma prawo wypowiedzieć mu umowę z odpowiednim okresem wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Wypowiedzenie umowy o pracę dla pracownika jest sytuacją trudną. Najważniejsze jest dla niego znalezienie nowej pracy. Prawo pracy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, w określonych sytuacjach maja oni prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Skracanie długości okresów wypowiedzenia

Pracodawcę i pracownika obowiązują te same okresy wypowiedzenia umowy o pracę. Są to okresy co do zasady niezmienne, jednak w określonych sytuacjach mogą zostać skrócone.

Wydłużenie okresów wypowiedzenia umowy o pracę

Pracownik i pracodawca są ograniczeni okresami wypowiedzenia zawartymi w przepisach Kodeksu pracy. W określonych okolicznościach okresy wypowiedzenia można wydłużyć.

Jakie mamy rodzaje umów o pracę?

Umowa o pracę zawierana jest w celu świadczenia pracy przez pracownika i wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę, w zamian za pracę pracownika. Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca?

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową najbardziej pożadaną przez pracowników umową pracę. Daje ona pracownikom największą stabilność zatrudnienia.

Umowa o pracę na czas określony

Umowa o pracę na czas określony zawierana jest jak sama nazwa wskazuje, na z góry określony okres. Po upływie którego dochodzi do rozwiązania stosunku pracy.

Umowa o pracę na okres próbny

Umowa zawarta na okres próbny ma dać odpowiedź pracownikowi i pracodawcy, czy nadal chcą kontynuować zawarty miedzy nimi stosunek pracy.

Umowa o pracę na zastępstwo

Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

Przedwstępna umowa o pracę

Umowa o pracę zawarta pomiędzy pracodawca a pracownikiem może zosatć poporzedzona zawarciem umowy przedwstępnej.

Umowa na czas wykonywana określonej pracy

Umowa zawarta na czas wykonywania określonej pracy jest rodzajem umowy terminowej. Zawierana jest w celu świadczenia przez pracownika pracy oznaczonego rodzaj i w oznaczonym okresie.

Jakich danych może żądać przy zawarciu pracodawca od pracownika?

Pracownik zawierając umowę o pracę podaje pracodawcy określone dane osobowe. Jak bardzo szczegółowych danych może żądać od pracownika pracodawca.

Co musi się znaleźć w umowie o pracę?

Pracownik i pracodawca zawierając umowę o prace muszą zawrzeć w jej treści pewne niezbędne elementy. Pominięcie jednego z nich może spowodować nieważność umowy o pracę.

Treść umowy o pracę

Poprzez nawiązanie umowy o pracę pracownik zobowiązuje się świadczyć pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy w zamian za wynagrodzenie. Pracodawca jest zobowiązany do zatrudnienia pracownika i wypłaty wynagrodzenia za świadczoną pracę.

Cechy charakterystyczne umowy o pracę

Umowa o pracę nie jest umową cywilnoprawną. Jest regulowana przez przepisy kodeksu pracy. Stanowi podstawę nawiązania stosunku pracy pomiędzy pracodawca a pracownikiem.

Czym jest umowa o pracę?

Umowa o pracę jest najczęstszą podstawą nawiązania stosunku pracy. Poprzez umowę o pracę pracownik zobowiązuje się do świadczenia za wynagrodzeniem określonej pracy, a pracodawca do wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami młodocianymi (art.194)

Pracodawca może zatrudniać pracownika młodocianego, jeśli ukończył 16 lat, ukończył co najmniej gimnazjum oraz przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Umowa w celu przygotowania zawodowego (art.195)

Pracodawca może zatrudnić pracownika młodocianego w celu przygotowania do zawodu. Zawiera z takim pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony.

Trzecia umowa o pracę na czas nieokreślony (art. 25 (1))

Pracodawca zawierający po raz trzeci z tym samym pracownikiem umowę o pracę na czas określony, z mocy prawa zawiera ją na czas nieokreślony. Nie ma znaczenia, że pracodawca chce inaczej.

Co powinna zawierać umowa o pracę? (art. 29)

Na podstawie umowy o pracę powstaje stosunek pracy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Umowa powinna określać w szczególności warunki pracy pracownika oraz obowiązki pracodawcy.

Nawiązanie stosunku pracy (art. 11)

Zatrudnienie nie powstaje samoistnie. Aby powstał stosunek pracy, konieczna jest wola zatrudnienia po stronie pracodawcy i chęć podjęcia pracy przez pracownika.

Stosunek pracy (art. 22-77)

Dział drugi stanowi omówienie całości zagadnień odnoszących się do stosunku pracy. Reguluje zasady zawierania stosunku pracy, rozwiązania i jego wygaśnięcia, a także uprawnienia pracownika i pracodawcy w takich okolicznościach.

Kto jest pracownikiem?

Ubezpieczeniom społecznym podlegają przede wszystkim pracownicy. A więc osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy.

REKLAMA