REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa zlecenia, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa zlecenie do 26. roku życia a zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie do 26 roku życia. Czy zleceniobiorca poniżej 26 roku życia może przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim?

Jak rozliczyć zagraniczną podróż służbową przy umowie cywilnoprawnej?

Zagraniczna podróż służbowa. Jak rozliczyć podróż służbową zagraniczną pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Pracodawca a zakład pracy – czym się różnią ?

Czy pracodawca i zakład pracy znaczą to samo? Czy można stosować te określenia zamiennie? Odpowiadamy.

Jak ustalić istnienie stosunku pracy?

Stosunek pracy - jak ustalić? Czym jest podporządkowanie pracownicze? Czy wola stron i nazwa umowy są istotne. Poniżej sprawa Katarzyny Z., która jest kasjerem mającym zawartą umowę zlecenia.

Wola stron przy umowie o dzieło a obowiązek ubezpieczenia społecznego

Czy można nazwać umowę – umową o dzieło, pomimo iż wypełnia przesłanki innej umowy, tylko po to, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia społecznego? Co jeśli wolą stron jest nieopłacanie składek na ubezpieczenie? Czy nazwa umowy i wola stron mają znaczenie?

Kto i kiedy wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu?

Zaświadczenie o zatrudnieniu - dlaczego jest potrzebne pracownikowi? Kto wystawia zaświadczenie? Jakie informacje muszą pojawić się na zaświadczeniu o zatrudnieniu? W jaki sposób na zatrudnieniu zaświadcza się o wysokości zarobków? Czy pracodawca musi wystawić zaświadczenie? Jak długo zaświadczenie o zatrudnieniu jest ważne?

Co oznacza BHP w pracy?

Co oznacza BHP w pracy? Czym są zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego? Jakie są jego objawy? Ile można pracować przy komputerze i ile przysługuje przerw w pracy?

Umowy nieoskładkowane mają zniknąć

Dążymy do tego, aby umowy nieoskładkowane były eliminowane. Chodzi o to, by rynek pracy był rynkiem pracownika, a za pracowników były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rozpoczęcie pracy przez cudzoziemca w Polsce - najczęstsze błędy pracodawców

Jakie błędy związane z rozpoczęciem pracy przez cudzoziemca są najczęściej popełniane? Warto mieć ich świadomość! Złożoność i czasochłonność procedury sprawiają, że nietrudno o popełnienie błędu, który nieraz może skutkować dotkliwą karą, a nawet pozbawieniem wolności. Prezentujemy pierwszy artykuł z cyklu „Uwolnij głowę, a legalizację zostaw nam” stworzonego z myślą o polskich przedsiębiorcach, którzy planują zatrudnienie cudzoziemców.

Umowa zlecenia 2022 r.

Czym jest umowa zlecenia i czy stosuje się do niej Kodeks Pracy? Czy obowiązuje minimalna stawka godzinowa? Jakie są zasady podatku?

Czy będą elektroniczne umowy o pracę?

Być może już za kilka lat w Polsce będą funkcjonowały umowy o pracę, zlecenia, o świadczenie usług i uaktywniające (z nianiami) – zawierane drogą elektroniczną, poprzez specjalny system teleinformatyczny. Jakie będą warunki zawarcia, rozwiązania i zmiany takiej umowy oraz ogólne zasady funkcjonowania systemu?

Mniej obowiązków dla pracodawców w ramach PPE

Już nie pracodawcy u których prowadzone są Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) a podmioty zarządzające kontami oszczędnościowymi w ramach PPE będą składały Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) roczną informację dotyczącą realizacji prowadzonego programu. Nowe wzory i zasady wchodzą w życie 1.1.2023 r.

Ozusowanie umów zleceń - wymóg w ramach Polskiego Planu Odbudowy

Jednym z wymogów Unii Europejskiej w celu uruchomienia środków z KPO dla Polski jest wprowadzenie pełnego ozusowania umów zleceń. Według Federacja Przedsiębiorców Polskich dzięki pełnemu ozusowaniu umów zleceń lepszą emeryturę otrzyma ponad 800 tysięcy Polaków, budżet zyska 4 mld zł rocznie, a przedsiębiorcy będą mieli równe warunki konkurencyjne.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie. Jakie są różnice?

Zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło cieszą się dużą popularnością i są dość powszechnie stosowane. Obie są umowami cywilnoprawnymi, a więc podlegają uregulowaniom Kodeksu cywilnego.

Polski Ład - zmiany od lipca 2022 r. Nowe kalkulatory

Polecamy nowe kalkulatory, które uwzględniają zmiany w Polskim Ładzie od 1 lipca 2022 r. Zapraszamy do korzystania z kalkulatorów: wynagrodzeń, umów zlecenia, umów o dzieło!

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - rozwiązanie umowy

Pracodawca nie płaci wynagrodzenia - czy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Ciężki wypadek przy pracy - konsekwencje dla pracodawcy

Ciężki wypadek przy pracy - co oznacza dla pracodawcy? Jakie ma obowiązki i jakie może ponieść konsekwencje?

Urlop 14 dni - czy obowiązkowy w 2022 r.?

Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę ma prawo do nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Czy urlop wypoczynkowy można podzielić na części? Sprawdź czy dwutygodniowy urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy.

Obowiązki BHP rolnika zatrudniającego pracowników

Jakie są obowiązki z zakresu BHP rolnika zatrudniającego pracowników? Rolnictwo cechuje się wysoką wypadkowością. Jakie są przyczyny wypadków przy pracy w gospodarstwie rolnym? Jak im zapobiegać?

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie - ZUS

Działalność gospodarcza i umowa zlecenie, umowa agencyjna albo umowa o świadczenie usług - jak opłacać składki ZUS?

Przeciwdziałanie stresowi pracowników - nowy obowiązek BHP

Przeciwdziałanie stresowi pracowników jako nowy obowiązek BHP - jakie są sposoby na psychiczne odciążenie zatrudnionych? Jak stres wpływa na pracę i zdrowie Polaków? Dlaczego ważne jest wdrożenie rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia psychicznego w obszarach BHP?

Umowa zlecenia a urlop

Umowa zlecenia a urlop – czy zleceniobiorcy przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego? Czym różni się w praktyce umowa zlecenia od umowy o pracę? Czy wykonywanie pracy w ramach umowy zlecenia uprawnia do urlopu?

Pełne składki od zleceń w 2022 roku?

Czy będą pełne składki od zleceń w 2022 roku? Prezes ZUS upomina się o pełne oskładkowanie umów zlecenia.

Zimowe obowiązki pracodawcy - bhp

Zimowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp dotyczą okresu 1 listopada - 31 marca. Pracodawca zapewnia odzież zimową, napoje i posiłki, miejsce do ogrzania się oraz odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach pracy. Dlaczego najważniejsza jest skuteczność działania pracodawcy?

Kilka umów zleceń a składki ZUS

Kilka umów zleceń - jak opłacać składki ZUS? Jak obowiązek ubezpieczeń kształtuje się w przypadku kilku tytułów do ubezpieczeń?

Praca zdalna za granicą - wszystko co musisz wiedzieć

Praca zdalna za granicą? Jakie warunki należy spełnić? Co powinien wiedzieć pracodawca, a co pracownik? Oto krótki poradnik.

Sygnalista w firmie - projekt ustawy, obowiązki pracodawcy

Sygnalista w firmie będzie miał szczególną ochronę. Od kiedy przepisy o sygnalistach będą obowiązywały pracodawców zatrudniających od 50 pracowników? Jakie obowiązki nakłada na pracodawcę projekt ustawy?

Ochrona sygnalistów w Polsce - od kiedy nowe przepisy?

Ochrona sygnalistów w firmie - od kiedy przepisy dyrektywy unijnej zaczynają obowiązywać w Polsce? Kto może być sygnalistą? Co się zmieni?

Wypłata wynagrodzenia za pracę w sobotę, niedzielę

Wypłata wynagrodzenia za pracę to podstawowy obowiązek pracodawcy. Co w przypadku, gdy dzień wypłaty wynagrodzenia wypada w sobotę lub niedzielę?

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom zdalnym?

Bezpieczeństwo pracowników zdalnych może stanowić duże wyzwanie. To w domu zdarza się najwięcej wypadków. Za co odpowiada pracodawca? Jakie są przepisy BHP?

Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie

Zatrudnienie Ukraińca na umowę zlecenie w 2022 roku - jakie są wady i zalety? Jakie dokumenty są wymagane? Jak zatrudnić Ukraińca?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

Mobbing a staffing

Mobbing a staffing - czym są i czym różnią się od siebie wskazane pojęcia?

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online na praca.gov.pl

Umowy o pracę i zlecenia zawierane online. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Ustawa ta ma pozwolić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom, a także osobom fizycznym, zatrudniającym pracowników, czy zleceniobiorców, na zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów na portalu praca.gov.pl. Ten nowy sposób zawierania ww. umów ma być dodatkową opcją dla wspomnianych pracodawców i zleceniodawców. Zawsze będzie można zatrudnić pracownika czy zleceniobiorcę w tradycyjny sposób. Projekt ten ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2021 r.

Nowe obowiązki pracodawcy - aż 157 aktów prawnych

Nowe obowiązki pracodawcy zawarto w aż 157 aktach prawnych. To 3 nowe przepisy tygodniowo. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Polityka neutralności w miejscu pracy – jak wprowadzić

Wprowadzenie polityki neutralności w zakładzie pracy jest kwestią szczególnie delikatną, bo dotyczyć może dość emocjonalnych aspektów życia pracownika, jak światopogląd, religia, czy preferencje polityczne. Eksperci radzą, by do czasu ukształtowania się w tym zakresie poglądów nauki prawa pracy czy orzecznictwa sądów, pracodawcy działali w tym kierunku ze szczególną przezornością i taktem.

Umowy cywilnoprawne i Polski Ład - czy zostaną?

Umowy cywilnoprawne - czy Polski Ład planuje ich likwidację?

Ostatni dzień na wdrożenie PPK!

PPK - 10 maja 2021 r. to ostatni dzień na wdrożenie PPK czyli zawarcie umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową.

Kogo pracodawca powinien zapisać do PPK?

PPK - kogo pracodawca powinien zapisać? 10 maja 2021 r. mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK. To już ostatni etap wdrażania PPK.

PPK – przywilej dla pracownika, obowiązek dla pracodawcy

PPK to przywilej dla pracownika, a obowiązek dla pracodawcy. Jakie czynności musi wykonać pracodawca? Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązków pracodawcy?

Szczepienia w pracy na covid - obowiązki pracodawcy

Szczepienia w pracy zakłada zmiana w Narodowym Programie Szczepień na COVID-19. Kiedy będą możliwe? Jakie obowiązki będzie miał pracodawca? Jakie warunki musi spełniać punkt szczepień?

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator, zus, stawka

Umowa zlecenie 2021 - kalkulator wyliczy netto z kwoty brutto. Czy od zlecenia opłaca się składki ZUS? Ile wynosi stawka godzinowa? Pobierz wzór zlecenia.

Stawka godzinowa 2021 - netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2021 a umowa zlecenie - ile wynosi netto a ile brutto? Czy obowiązuje także przy umowie o pracę?

Maseczka w pracy - czy jest obowiązek?

Maseczka w pracy - czy jest obowiązek zakrywania ust i nosa przez pracowników? Czy pracodawca może zwolnić ich z nakazu noszenia maseczek? Jakie obowiązki ma pracodawca? Kogo dotyczy bezwzględny obowiązek noszenia maseczek? Kiedy w pracy można zdjąć maskę?

COVID-19 w miejscu pracy - obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

COVID-19 w miejscu pracy - jakie obowiązki z zakresu BHP ma pracodawca? Rękawiczki, środki dezynfekcji i dystans - to trzy podstawowe wymagania. Kiedy pracodawca zapewnia środki ochrony osobistej?

Kiedy pracodawca daje PIT?

Kiedy pracodawca daje PIT-11? Na początku roku kalendarzowego pracodawcy przygotowują rozliczenia podatkowe pracowników. Jaki jest maksymalny termin na przekazanie deklaracji? Czy można PIT wysłać e-mailem? W jakiej formie?

Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK

Wezwanie PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK zobowiązuje pracodawcę do odpowiedzi. PFR sprawdzi, czy podmioty, które powinny wdrożyć PPK, nie zapomniały o tym obowiązku. Te, które nie zawarły w terminie umowy o zarządzanie PPK, otrzymają stosowne przypomnienia.

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty - wzór

Zaświadczenie o dochodach emeryta i rencisty należy złożyć do ZUS z początkiem każdego roku kalendarzowego. Do kiedy dokładnie? Kto dokonuje zgłoszenia? Poznaj wzór zaświadczenia.

REKLAMA