| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: umowa zlecenia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa zlecenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa zlecenia.

Czy od świadczeń bhp przyznanych zleceniobiorcy trzeba opłacać składki

Aktualizacja: 02.06.2010

Wypłacamy zatrudnianym zleceniobiorcom świadczenia na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy – ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej oraz za używanie obuwia i odzieży własnej zamiast roboczej. Kilka razy w roku wysyłamy zleceniobiorców w podróż służbową, za co otrzymują oni diety i inne należności z tytułu delegacji. Dodatkowo z jednym zleceniobiorcą właśnie rozwiązaliśmy umowę, która gwarantowała mu w takim przypadku odszkodowanie w wysokości miesięcznej zapłaty. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 16 lutego 2010 r. świadczenia bhp są zwolnione ze składek już teraz, czy dopiero za rok? Spotykam się bowiem z odmiennymi stanowiskami w tej sprawie. Co z wypłacanymi zleceniobiorcom należnościami za podróż służbową i odszkodowaniem za rozwiązanie umowy zlecenia? Czy zwolnienie ze składek obejmuje lub obejmie w przyszłości również te przychody? »

Zwrot kosztów przy umowie-zleceniu

Aktualizacja: 27.05.2010

Przepisy obligują zleceniodawcę do zwrotu zleceniobiorcy wszystkich wydatków, jakie ten poniósł w celu wykonania zlecenia. Nie jest to jednak postanowienie bezwzględne, tzn. można w treści umowy kwestię tę uregulować inaczej. »

Umowa-zlecenie z pracownicą na urlopie wychowawczym

Aktualizacja: 26.05.2010

Chcemy zatrudnić na podstawie umowy-zlecenia swoją pracownicę, która korzysta z urlopu wychowawczego. Umowa-zlecenie zostanie zawarta na okres od 1 maja do 31 sierpnia 2010 r. Pracownica wróci do pracy (po urlopie wychowawczym) 1 czerwca 2010 r. Będzie pracowała równocześnie na podstawie umowy o pracę i umowy-zlecenia. Wynagrodzenie za maj 2010 r. zostanie wypłacone w czerwcu. Czy to wynagrodzenie powinno zostać rozliczone w raporcie ZUS RCA z kodem pracowniczym? »

Kiedy zleceniodawca musi zwrócić zleceniobiorcy koszty zakupu materiałów w celu wykonania zlecenia

Aktualizacja: 26.04.2010

Pod koniec wykonywania umowy zlecenia zleceniobiorca przedstawił mi rachunek na kilkaset złotych za zakup materiałów związanych z wykonywaniem zlecenia. Nie umawiałem się z nim na rozliczanie kosztów, jednak zleceniobiorca twierdzi, że jestem zobowiązany do zwrotu takich wydatków. Czy ma rację? »

Czy pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim, z którą została zawarta umowa zlecenia, przysługuje wynagrodzenie chorobowe

Aktualizacja: 21.04.2010

Nasza pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim udzielonym w okresie od 21 listopada 2009 r. do 9 kwietnia 2010 r. Na okres od 18 stycznia do 30 kwietnia 2010 r. zawarliśmy z nią umowę zlecenia. Pracownica zachorowała 24 marca 2010 r. i lekarz wystawił jej zwolnienie lekarskie do 31 marca 2010 r. Czy pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe? Jak ustalić jego podstawę wymiaru? »

Czym jest telepraca i kim jest telepracownik? (art. 67(5))

Aktualizacja: 28.09.2011

Praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Takie wykonywanie obowiązków służbowych będzie się nazywać telepracą. »

Rozliczanie wynagrodzenia z umów-zlecenia

Aktualizacja: 01.04.2010

Zakończenie wykonywania umowy-zlecenia wiąże się zwykle z obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia. Szczegółowy sposób dokonywania rozliczeń w tym zakresie powinna określać umowa. Strony mają zaś dużą swobodę w określeniu nie tylko wysokości, ale także terminu wypłaty wynagrodzenia. »

Jakie są różnice w oskładkowaniu kosztów zakwaterowania pracowników i zleceniobiorców

Aktualizacja: 17.03.2010

Nasza spółka działa w branży budowlanej. Zatrudniamy osoby na umowy o pracę i umowy zlecenia. Większość zleceniobiorców podlega ubezpieczeniom społecznym. Osoby te zaczniemy wysyłać na budowy znajdujące się również w innych miastach Polski. Zapewnimy im zakwaterowanie w hotelach pracowniczych. Koszty na ten cel nie będą przekraczać miesięcznie 500 zł na 1 osobę, nie będziemy więc opłacać od nich podatku. Czy od tych kosztów należy naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »

Świadczenia bhp dla zleceniobiorców będą zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne

Aktualizacja: 17.03.2010

Przedsiębiorca ma obowiązek zapewnić odpowiednie środki ochrony osobistej, odzieży i obuwia roboczego wszystkim osobom fizycznym, które na jego rzecz wykonują pracę. Kiedy zapewnia je zleceniobiorcom, jest to dla tych osób przychód, od którego muszą zostać opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 16 lutego 2010 r. (sygn. akt P 16/09) uznał, że przepisy w tym zakresie są niezgodne z Konstytucją RP. Przepisy te muszą zostać zmienione w ciągu najbliższych 12 miesięcy. »

Czy zwolnienie z opłacania składki na FP i FGŚP za pracownicę, która wróciła z urlopu macierzyńskiego, obejmuje zawartą z nią dodatkowo umowę zlecenia

Aktualizacja: 17.03.2010

Pracownica naszej firmy, zatrudniona na pełny etat, wróciła z urlopu macierzyńskiego 10 grudnia 2009 r. Począwszy od stycznia 2010 r. nie opłacamy za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W marcu podpisaliśmy z nią umowę zlecenia na 6 miesięcy. Miesięczne wynagrodzenie za wykonywanie zlecenia będzie wynosić 300 zł. Czy zwolnienie z obowiązku opłacania składek na FP i FGŚP odnosi się do obydwu umów (tj. umowy o pracę i umowy zlecenia), skoro ZUS nakazuje, by w tej sytuacji przychód ze zlecenia traktować jak przychód z umowy o pracę? »

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Aktualizacja: 25.10.2016

Umowa zlecenie jest co do zasady umową cywilnoprawną, do której nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, w tym także przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego. Czy zatem pracownikowi pracującemu na zlecenie w ogóle nie należy się urlop? »

Czy zleceniobiorca powinien ukończyć szkolenie bhp?

Aktualizacja: 09.03.2010

W dziale obsługi klienta pracodawca zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Jednocześnie kilka osób, głównie studentów, pracuje na podstawie umów zlecenia. Czy zleceniobiorcy powinni przejść instruktaż ogólny i stanowiskowy bhp, podobnie jak ich koledzy pracujący na podstawie umów o pracę? »

Zasady finansowania składek na ubezpieczenie zleceniobiorców

Aktualizacja: 26.09.2011

Zleceniobiorcy (osoby pracujące na podstawie umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług) są zobowiązane, jak każdy pracownik, do pokrywania pewnej części składek ze swojego wynagrodzenia. »

Umowa zlecenie z uczniem lub studentem

Aktualizacja: 01.09.2011

Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz studenci do ukończenia 26 lat, wykonujący pracę na podstawie umowy-zlecenia, nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu. Osoby te do ukończenia 26 roku życia nie są obejmowane ubezpieczeniami z tytułu umowy-zlecenia – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. »

Umowa zlecenie i własna działalność gospodarcza a ubezpieczenie

Aktualizacja: 01.10.2015

Wykonywanie umowy-zlecenia nie zawsze jest jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Zleceniobiorca może bowiem jednocześnie pozostawać w stosunku pracy, wykonywać drugą umowę-zlecenie, prowadzić pozarolniczą działalność, być rolnikiem, duchownym, czy osobą pozostającą w stosunku służby. Występuje wówczas zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych, gdzie jednym z tytułów jest wykonywanie pracy na podstawie umowy-zlecenia. »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK