| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: umowa o pracę

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa o pracę. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa o pracę.

Ponowne zatrudnienie emeryta - składki na ubezpieczenia społeczne

Aktualizacja: 20.05.2011

Pracownik jest w wieku emerytalnym. Jego umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron, żeby mógł pobierać emeryturę. Obecnie chcielibyśmy ponownie go zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał? »

Praca na podstawie umowy zlecenia w trakcie urlopu wypoczynkowego

Aktualizacja: 20.05.2011

Kilka pracownic niedługo zacznie urlopy wypoczynkowe. Kierownictwo zaproponowało im, żeby podczas urlopów świadczyły pracę na podstawie umów cywilnoprawnych. Czy możliwe jest zatrudnienie na umowę zlecenia naszych pracownic w czasie ich urlopu? Czy w tej sytuacji urlop ulega przesunięciu? »

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Aktualizacja: 19.05.2011

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę? »

Kiedy kończy się szczególna ochrona stosunku pracy przewodniczącego związku zawodowego

Aktualizacja: 19.05.2011

Działa u nas niereprezentatywny związek zawodowy, który do niedawna liczył 13 członków. Z przedstawionej przez przewodniczącego związku informacji za ostatni kwartał wynika, że organizacja związkowa liczy 8 członków. Nasza firma przechodzi restrukturyzację, w związku z czym miały miejsce zwolnienia pracowników i zmniejszyła się liczba członków organizacji związkowej. Do kiedy przewodniczącemu przysługuje ochrona związkowa? »

Zwolnienie pracownika z powodu utraty uprawnień

Aktualizacja: 19.05.2011

Do wykonywania pracy nierzadko konieczne jest posiadanie przez pracownika wymaganych na danym stanowisku uprawnień. Ich utrata może być podstawą do natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę. »

Wymiar urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku pracy

Aktualizacja: 13.05.2011

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony. Umowa została zawarta od 1 marca br. do 31 maja 2011 r. Dodam, że jest to pierwsza praca pracownika, a wymiar urlopu wypoczynkowego to 20 dni. Ile dni urlopu powinnam udzielić pracownikowi? Jeżeli będę zaokrąglać niepełne dni urlopu do pełnego dnia, to mam udzielić pracownikowi 6 dni urlopu? »

Kiedy można wypłacić wynagrodzenie pracownika innej osobie

Aktualizacja: 19.05.2011

Wysokość wynagrodzenia pracownika to dane osobowe, które podlegają szczególnej ochronie. Jeżeli pracodawca chce przekazywać wynagrodzenia pracowników ich bezpośrednim przełożonym, to musi uzyskać na to zgodę wyrażoną na piśmie. »

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem

Aktualizacja: 17.05.2011

Dyrektorzy placówek feryjnych mogą do końca maja br. dokonać wypowiedzeń nauczycielom mianowanym oraz zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowy o pracę takich nauczycieli powinny bowiem rozwiązać się z końcem roku szkolnego. »

Termin wypowiedzenia nauczycielom stosunku pracy

Aktualizacja: 13.05.2011

Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym w placówce feryjnej rozwiązuje się z dniem 31 sierpnia, czyli z końcem roku szkolnego. Okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Zatem wręczenie wypowiedzenia powinno nastąpić najpóźniej do 31 maja. »

Określenie miejsca pracy dla pracownika mobilnego

Aktualizacja: 29.04.2011

Pracownik mobilny będzie działał na danym terenie w kilku województwach. W umowie o pracę jako miejsce pracy powinnam wpisać te województwa. Obszar jest „realny”, teoretycznie można pojechać i wrócić w trakcie dnia. Czy mogę wpisać „Polska” z uwagi na to, że od czasu do czasu będzie się pojawiała konieczność wyjazdu poza zdefiniowany region? Dodatkowo, na początku współpracy, pracownik będzie bywał często w centrali, która jest poza docelowym regionem działania. Czy chociażby z uwagi na to mogę wpisać „Polska”? Czy istnieją jakieś konkretne ograniczenia dla definiowania regionu działania: „Polska”? »

Bez określenia rodzaju wykonywanej pracy umowa o pracę jest nieważna

Aktualizacja: 11.05.2011

Rodzaj wykonywanej pracy jest jednym z przedmiotowo istotnych elementów umowy o pracę. Jeśli z umowy nie wynika rodzaj pracy i nie można go ustalić na podstawie całokształtu okoliczności towarzyszących zawarciu umowy, należy uznać, że nie doszło do zawarcia umowy o pracę. »

Czy można zawrzeć dwie umowy o pracę z tym samym pracownikiem

Aktualizacja: 12.05.2011

Przepisy prawa pracy nie regulują kwestii dopuszczalności zawarcia przez pracodawcę z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę. Nie oznacza to jednak, że takiej możliwości nie ma. Zawarcie z tym samym pracownikiem dwóch lub więcej umów o pracę jest dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami. »

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Aktualizacja: 09.05.2011

Jeden z pracowników od sześciu miesięcy przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Pracodawca likwiduje stanowisko pracy i z tego powodu ma zamiar wręczyć mu wypowiedzenie umowy o pracę. Czy takie postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem? »

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

Aktualizacja: 11.05.2011

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy. »

Czy konieczna jest dodatkowa umowa na przeprowadzenie szkolenia?

Aktualizacja: 09.05.2011

Pracownik zatrudniony w dziale marketingu kilka razy w roku prowadzi również szkolenia językowe. Pracodawca zamierza zaproponować mu przeprowadzenie szkolenia z języka angielskiego dla kadry menedżerskiej. Czy może powierzyć pracownikowi wykonanie tego zadania w ramach jego dotychczasowych obowiązków? »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Maria Jakubik-Grzybowska

Specjalista ds. administracji samorządowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK