REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o dzieło, Samozatrudnienie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa zlecenia i umowa o dzieło. Czym różnią się te umowy cywilnoprawne

Umowa zlecenia i umowa o dzieło to umowy uregulowane przepisami Kodeksu cywilnego. Umowa o świadczenie usług stanowi odmianę umowy zlecenia – przepisy o zleceniu stosuje się do niej odpowiednio. Kiedy zadanie, którego wykonanie jest przedmiotem umowy cywilnoprawnej ma charakter dzieła, a kiedy – zlecenia? Różnice pomiędzy tymi umową zlecenia i umową o dzieło mają swoje konsekwencje dla ubezpieczeń społecznych osób wykonujących te umowy.

Przyszłość umów o pracę: Nowe trendy w umowach i warunkach zatrudnienia

Współczesny rynek pracy jest w stałym ruchu, podlegając ewolucji pod wpływem zmieniających się potrzeb pracodawców i pracowników oraz postępującej globalizacji. W tym dynamicznym kontekście umowy o pracę stały się przedmiotem ciągłych przekształceń, przynosząc ze sobą nowe wyzwania i możliwości zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców. 

Rząd nie chce ZUS-u od umów śmieciowych. Dalej syzyfowe prace

Objęcie ZUS-em umów zlecenie i umów o dzieło było jednym z tzw. kamieni milowych wyznaczonych przez UE jako warunek dla odblokowania KPO. Rząd zapowiedział, że się zastosuje do unijnych zaleceń jednak na deklaracjach póki co się skończyło. Gazeta Prawna z 3 kwietnia podaje, że „Rząd wstrzymuje się z ozusowaniem zleceń”.

W 2022 r. w ZUS zarejestrowano 1,7 mln umów o dzieło

Umowy cywilnoprawne a prawo do wypoczynku

Filmowcy domagają się minimalnego czasu odpoczynku w ramach zawartych umów cywilnoprawnych. Czy mają do tego prawo? Sprawa trafiła do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Zgłoszenie do ZUS umowy o dzieło – czy również w 2023?

W ramach obowiązku informacyjnego do ZUS za pierwsze trzy kwartały 2022 r. zgłoszono około 1,3 mln umów o dzieło. Na płatnikach składek ciąży obowiązek zgłaszania do ZUS umów o dzieło zawieranych od 1 stycznia 2021 r. Obowiązku nie uchylono, w 2023 r. również należy dokonywać zgłoszeń. Od momentu zawarcia umowy o dzieło masz 7 dni na poinformowanie ZUS.

Do ZUS zgłoszono około 1,3 mln umów o dzieło

W pierwszych trzech kwartałach 2022 roku zgłoszono do ZUS około 1,3 mln umów o dzieło, czyli o 6,5 procent więcej niż w podobnym okresie poprzedniego roku. Najwięcej osób wykonujących takie umowy pracowało w sekcji „działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”.

Umowy cywilnoprawne 2023 – wskazówki ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ZUS) ma prawo kontrolować zawierane umowy cywilnoprawne i kwestionować ich kwalifikację prawną. Jeżeli więc zamierzasz podpisać umowę o dzieło i zastanawiasz się czy wykonywane czynności nie będą się kwalifikowały jednak pod umowę zlecenia czy świadczenia usług – sprawdź poniższe przykłady i wytyczne ZUSu.

Umowa o dzieło a zlecenia - różnice

Co jeżeli umowa kwalifikuję się i pod dzieło i pod zlecenie? Jakie są różnice między umową o dzieło a umową zlecenia? Czy ZUS ma uprawnienie co ustalenia rodzaju umowy?

Obowiązkowe PUE ZUS od 2023 r.

PUE ZUS 2023. Czy każdy płatnik składek powinien mieć założony profil do końca 2022 r.? Co jeżeli płatnik nie założy PUE ZUS? Jak założyć profil na PUE ZUS?

Umowa o dzieło 2022 – przykłady i orzeczenia

Jakie są cechy umowy o dzieło? Czy stworzenie herbaty może być dziełem i utworem? Kim jest kiper herbat? Czy umowa o wygłoszenie wykładu powinna być zawsze umową o dzieło? Czy tłumaczenie typowych, powszechnych w obrocie dokumentów może być przedmiotem umowy o dzieło?

Wola stron przy umowie o dzieło a obowiązek ubezpieczenia społecznego

Czy można nazwać umowę – umową o dzieło, pomimo iż wypełnia przesłanki innej umowy, tylko po to, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia społecznego? Co jeśli wolą stron jest nieopłacanie składek na ubezpieczenie? Czy nazwa umowy i wola stron mają znaczenie?

Umowy nieoskładkowane mają zniknąć

Dążymy do tego, aby umowy nieoskładkowane były eliminowane. Chodzi o to, by rynek pracy był rynkiem pracownika, a za pracowników były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Poziom zatrudnienia w Polsce - jest jednym z najwyższych w historii

Notujemy bezrobocie na poziomie najniższym od przeszło 30 lat, do tego dochodzi rekordowo wysoki poziom zatrudnienia. Pokazuje to, że pandemia nie zachwiała rynkiem pracy, podobnie jak przybycie do Polski obywateli Ukrainy – przekazała w piątek minister rodziny Marlena Maląg.

Praca za pośrednictwem platform internetowych

W Parlamencie Europejskim i Radzie trwają prace nad projektem dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych (COM 2021 762 final 2021/0414 COD, dalej: dyrektywa). Cyfrowe platformy pracy, prawa pracownika platformowego, sztuczna inteligencja zarządzająca zautomatyzowanymi danymi, prawo do odszkodowania – dyrektywa reguluje wszystkie te zagadnienia.

Umowa o dzieło i umowa zlecenie. Jakie są różnice?

Zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło cieszą się dużą popularnością i są dość powszechnie stosowane. Obie są umowami cywilnoprawnymi, a więc podlegają uregulowaniom Kodeksu cywilnego.

Polski Ład - zmiany od lipca 2022 r. Nowe kalkulatory

Polecamy nowe kalkulatory, które uwzględniają zmiany w Polskim Ładzie od 1 lipca 2022 r. Zapraszamy do korzystania z kalkulatorów: wynagrodzeń, umów zlecenia, umów o dzieło!

Wniosek US-9 tylko do 30 czerwca 2022 roku

Jeśli straciłeś dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przed 1 stycznia 2022 r., wniosek US-9 można złożyć tylko do 30 czerwca 2022 r.

Opole - najmniej umów o dzieło w kraju

Według danych ZUS, województwo opolskie zajmuje ostatnie miejsce pod względem liczby zawartych w 2021 roku umów o dzieło - poinformował w poniedziałek Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu.

ZUS: w 2021 roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło

W ubiegłym roku zgłoszono ponad 1,7 mln umów o dzieło, najwięcej w woj. śląskim, a najmniej w warmińsko-mazurskim – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło w 70 proc. przypadków zawierane były na okresy nie dłuższe niż 9 dni.

Giger - kto to jest?

Kto to jest giger i czym jest gigekonomia? Dlaczego liczba gigerów w Polsce i na świecie szybko rośnie? Jak Polski Ład wpływa na formę zarobkowania przez Polaków?

Koszt pracodawcy 2022 - umowa zlecenie i dzieło

Jaki jest koszt pracodawcy w 2022 roku przy zatrudnieniu na umowie zleceniu i umowie o dzieło? Ile kosztuje zatrudnienie pracownika na zleceniu?

Umowy o dzieło - jakie statystyki?

Umowy o dzieło od stycznia do września 2021 r. zgłosiło 60,7 tys. podmiotów. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od ilu lat można pracować?

Od ilu lat można pracować w Polsce? Od kiedy można pracować na umowie o pracę, a od ilu lat można pracować na umowę zlecenie czy dzieło? Co na to prawo?

Polski Ład - pracownicy wybiorą samozatrudnienie

Czy przez Polski Ład pracownicy będą przechodzić na samozatrudnienie? O czym muszą pamiętać pracodawcy? Czy umowa B2B wymaga badań lekarskich i szkolenia bhp?

Umowa o dzieło - ZUS, zgłoszenie

Umowa o dzieło - zgłoszenie do ZUS jest obowiązkowe od 2021 r. Jaki jest termin na zgłoszenie? Kto musi zgłosić umowę do ZUS?

Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.? Zyskasz lub stracisz na Polskim Ładzie?

Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi najniższa krajowa 2022 na umowie zlecenie?

Samozatrudnienie zamiast umowy o pracę w czasie kryzysu

Samozatrudnienie zamiast umowy o pracę - praktyka ta pogłębiła się w czasie kryzysu. Elastyczne formy wykonywania pracy pozwalają pracodawcom na oszczędności. Kiedy pracownicy wrócą na umowy o pracę?

Umowy cywilnoprawne i Polski Ład - czy zostaną?

Umowy cywilnoprawne - czy Polski Ład planuje ich likwidację?

Składki ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych

Umowy cywilnoprawne jak zlecenie czy dzieło a składki ZUS - czy będą w pełni oskładkowane? Pracodawcy są temu stanowczo przeciwni. Jakie skutki wywoła pobieranie składek od wszystkich umów?

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a wpłaty do PPK

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem rodzi pytanie, czy od wynagrodzenia z dzieła odprowadza się wpłaty do PPK. Inną kwestią jest dzieło z własnym zleceniobiorcą. co w tym przypadku należy zrobić? Kim jest osoba zatrudniona zgodnie z ustawą o PPK?

Umowa o dzieło 2021 - kontrole ZUS

Kontrole ZUS będą dotyczyły umów o dzieło zgłaszanych od 1 stycznia 2021 r. Na jakim formularzu dokonuje się zgłoszenia? Jaki jest cel rejestracji dzieła? Co i kogo skontroluje ZUS? Co ze składkami? Jak ocenia się nowy obowiązek pracodawców?

Kara za brak zgłoszenia umowy o dzieło do ZUS

Niezgłoszenie umowy o dzieło do ZUS niesie za sobą pewne konsekwencje. Od 1 stycznia 2021 r. płatnicy składek mają nowy obowiązek rejestracji dzieła w ZUS. Jaka kara grozi za niedopełnienie obowiązku w odpowiednim terminie?

7 dni na rejestrację umowy o dzieło w ZUS

Umowa o dzieło od 2021 r. musi być zarejestrowana w ZUS. Płatnik ma na to 7 dni. Obowiązek dotyczy umów zawieranych od 1 stycznia tego roku. Kto rejestruje dzieło w ZUS? Po co zgłasza się dzieło do ZUS? Na jakim formularzu? Jak to zrobić?

Umowa o dzieło - zgłoszenie ZUS 2021

Umowa o dzieło od 1 stycznia 2021 r. podlega obowiązkowi zgłoszenia do ZUS. Kto zgłasza dzieło do ZUS? Jak poinformować ZUS o zawartych umowach o dzieło? Jakich umów nie trzeba zgłaszać? Jaki druk i jakie dane należy przekazać? Kiedy dokonać zgłoszenia?

Dodatkowe postojowe dla samozatrudnionych - jaki druk?

Dodatkowe postojowe dla samozatrudnionych dotyczy tylko określonych w Tarczy 6.0 kodów PKD. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać dodatkowe postojowe po raz pierwszy, a jakie po raz kolejny? Ile wynosi to świadczenie? Na jakim druku złożyć wniosek?

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS 2021

Zgłoszenie umowy o dzieło do ZUS to nowy obowiązek, który ma obowiązywać od 2021. Kiedy zgłosić dzieło? Jak zgłosić zawarcie umowy? Przedstawiamy wzór nowego formularza ZUS RUD.

Jakie umowy pracodawcy wypowiadają najczęściej?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawców w czasie epidemii najczęściej dotyka umów czasowych i cywilnoprawnych. Tymczasem aż 20-30% Polaków pracuje na podstawie tego typu umów. O czym świadczy wzrost liczby samozatrudnionych? Jak wyrównać szanse na rynku pracy?

Urlop macierzyński a praca na umowę o dzieło i zlecenie

Czy umowa o dzieło i zlecenie w czasie urlopu macierzyńskiego są dozwolone? Nad pojęciem podejmowania dodatkowej pracy podczas urlopu macierzyńskiego zastanawia się coraz więcej osób. Czy jednak takie działania są zgodne z polskim prawem? Kwestię tę rozstrzyga Łukasz Dudzik, starszy specjalista ds. prawa pracy i zatrudnienia cudzoziemców.

Umowa o dzieło – wszystko co musisz wiedzieć

Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Ile wynosi podatek dochodowy od wynagrodzenia z umowy o dzieło? Kiedy przy rozliczaniu dzieła uwzględnia się koszty uzyskania przychodu? Kto może być stroną umowy o dzieło? Czy można zawierać tego typu umowy między osobami fizycznymi? Czy dzieło podlega zgłoszeniu w ZUS?

ZUS skontroluje osoby, które pobrały świadczenie postojowe

ZUS będzie przeprowadzał kontrole osób, które pobrały świadczenie postojowe. Zacznie je badać po odwołaniu stanu epidemii. Ile ma lat na kontrolę i wyegzekwowanie nienależnie pobranego postojowego?

Pomoc z ZUS: świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek

Pomoc z ZUS przewidziana w tarczy antykryzysowej to przede wszystkim świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Komu przysługuje i jak z niej skorzystać? Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia jest pracownikiem?

Pracę zarobkową można wykonywać na różnych podstawach.Przykładem jest umowa o dzieło lub zlecenie. Czy osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy?

Czy umowa o dzieło wypłacona razem z umową zlecenia podlega oskładkowaniu?

Firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której było to jedyne źródło zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w marcu 2020 r., a wynagrodzenie zostanie wypłacone na koniec kwietnia 2020 r. Od 1 kwietnia 2020 r. z tą samą osobą zawarto umowę zlecenia. Wynagrodzenie z drugiej umowy płatne jest do końca miesiąca. Zostanie wypłacone razem z wynagrodzeniem za wykonanie umowy o dzieło. Jak w tej sytuacji powinno wyglądać rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia wypłaconego 27 kwietnia? Czy przychody z umowy o dzieło będą podlegały w tym przypadku oskładkowaniu?

Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców

Świadczenie postojowe wypłaca ZUS. Przysługuje m.in. zleceniobiorcom, którzy udowodnią zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 r. Jakie warunki należy spełnić, aby zleceniobiorca mógł otrzymać postojowe? Ile wynosi świadczenie?

Świadczenia postojowe przy umowach cywilnoprawnych - wysokość, warunki, dokumenty, przychód

Świadczenie postojowe przysługuje osobom wykonującym umowy cywilnoprawne. Warunkiem koniecznym jest przestój ekonomiczny w firmie. Czym przestój ekonomiczny z tarczy antykryzysowej różni się od przestoju uregulowanego w Kodeksie pracy? Jaka jest wysokość świadczenia? Jak określić przychód? Jakie dokumenty należy złożyć do ZUS i ile razy można maksymalnie otrzymać postojowe?

Świadczenie postojowe dla umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, agencyjna, o dzieło) - wniosek ZUS RSP-C

Osobom wykonującym pracę na podstawie umowy zlecenie, agencyjnej czy o dzieło (umowy cywilnoprawne) przysługuje świadczenie postojowe z ZUS. Jeśli umowa nie doszła do skutku, została rozwiązana lub doszło do ograniczenia jej realizacji w związku z przestojem wywołanym koronawirusem (COVID-19), można złożyć wniosek ZUS RSP-C.

REKLAMA