| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: umowa na czas określony

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu umowa na czas określony. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące umowa na czas określony.

Ustawa antykryzysowa – poradnik dla pracodawców

Aktualizacja: 22.04.2010

W celu ułatwienia przedsiębiorcom prowadzenia działalności gospodarczej w okresie kryzysu od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r. będzie obowiązywać ustawa z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU z 2009 r. nr 125, poz. 1035), zwana dalej ustawą antykryzysową. »

Umowa o pracę na czas określony a ustawa antykryzysowa

Aktualizacja: 06.04.2010

Zatrudniamy 2 pracowników, z którymi jeszcze przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej zawarliśmy umowy na czas określony. Jeden z nich ma umowę od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r., natomiast drugi od 1 maja 2008 r. do 31 lipca 2012 r. Na jak długo z pierwszym pracownikiem możemy zawrzeć kolejną umowę na czas określony? A co z umową zawartą z drugim pracownikiem, czy może zostać bez zmian? »

Co dalej - umowa na czas określony czy na czas nieokreślony

Aktualizacja: 11.01.2010

Jestem przełożonym 9 osób w jednym z departamentów urzędu marszałkowskiego. Z końcem stycznia trzem osobom z mojego zespołu kończą się umowy o pracę na czas określony i są to ich drugie umowy tego typu. Pracownicy ci obawiają się, że pracodawca będzie z nimi podpisywał w dalszym ciągu umowy na czas określony ze względu na to, że weszły w życie przepisy ustawy antykryzysowej, które na to pozwalają. Czy pracodawca może tak postąpić i jakie przepisy mają zastosowanie w sytuacji tych osób? »

Dzień wypłaty wynagrodzenia

Aktualizacja: 11.01.2010

Zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony. Data końcowa tej umowy przypada na koniec miesiąca, a ostatnim dniem tego miesiąca jest niedziela. Wypłaty w naszym zakładzie pracy następują do 10. dnia każdego miesiąca. Kiedy odchodzącemu z pracy pracownikowi należy wypłacić jego uposażenie – ostatniego dnia umowy czy do 10. dnia kolejnego miesiąca? »

Zwalnianie pracowników zatrudnionych na zastępstwo

Aktualizacja: 13.01.2010

Pracodawca zatrudniający pracownika na zastępstwo jest w uprzywilejowanej sytuacji. Może rozstać się z nim w ciągu 3 dni, a dodatkowo nie ma obowiązku konsultacji jego zwolnienia z zakładową organizacją związkową ani podawania przyczyny. »

Maksymalny okres trwania umowy na czas określony

Aktualizacja: 11.01.2010

Jeżeli do umów o pracę na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p., należy uznać, że umowa zawarta w czasie obowiązywania tzw. ustawy antykryzysowej i trwająca po zakończeniu jej obowiązywania jest wliczana do sekwencji umów wynikającej z art. 251 k.p. »

Przedłużenie umowy na czas określony

Aktualizacja: 14.12.2009

Prowadzę własne przedsiębiorstwo, w którym zatrudniam ponad 30 pracowników. Z dwiema osobami zawarłem umowy na okres próbny, które wygasają z końcem października br. Zastanawiam się nad ich przedłużeniem na dalszy czas określony. Czy w związku z tym obowiązują mnie przepisy Kodeksu pracy czy nowej ustawy antykryzysowej? »

Rozwiązanie umowy na czas określony

Aktualizacja: 26.11.2009

Umowy na czas określony z założenia powinny być zawierane wtedy, gdy okres zatrudnienia nie może być wskazany jako stały. »

Zatrudnienie terminowe w przepisach UE

Aktualizacja: 08.12.2009

Obowiązujące w Polsce nowe przepisy dotyczące zawierania dowolnej liczby umów na czas określony (rozwiązania tzw. ustawy antykryzysowej) nie są w pełni zgodne z założeniami prawa wspólnotowego. »

Czy w umowie o pracę zawartej na czas określony można wprowadzić klauzulę o obowiązku uzasadniania wypowiedzenia tej umowy

Aktualizacja: 21.10.2009

W umowie o pracę zawartej na okres 10 miesięcy wpisaliśmy klauzulę o możliwości jej wypowiedzenia przez każdą ze stron za 2-tygodniowym wypowiedzeniem. Ponadto wpisaliśmy w tej umowie obowiązek podania przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia. Pracownik uzależniał bowiem wprowadzenie do umowy klauzuli o możliwości jej wypowiedzenia od zawarcia w niej obowiązku uzasadnienia przez pracodawcę wypowiedzenia. Czy zapis o obowiązku podawania przez nas przyczyny zwolnienia jest ważny? »

Na jakie okresy po zmianie przepisów można zawierać umowy na czas określony w przypadku zakończenia dotychczas trwających umów

Aktualizacja: 08.12.2009

Zatrudniliśmy pracownika na podstawie umowy na czas określony na rok i 6 miesięcy. Umowa ta kończy się na początku października br. Czy jeśli mamy z pracownikiem zawartą taką umowę, to będziemy mogli zawrzeć z nim kolejną umowę na okres 2 lat? »

Rozwiązanie umowy podczas urlopu bezpłatnego

Aktualizacja: 30.09.2009

Umowa o pracę jednego z zatrudnionych w mojej firmie pracowników kończy się 31 października. Trzy miesiące temu pracownik złożył podanie o udzielenie mu urlopu bezpłatnego dłuższego niż termin zawartej z nim umowy. Chciałbym rozwiązać umowę z tym pracownikiem. W związku z tym mam pytanie, czy mogę tego dokonać, mimo że pracownik dostał zgodę na cały urlop bezpłatny czy też muszę czekać do końca trwania urlopu? »

Umowy na czas określony – nowe regulacje

Aktualizacja: 02.10.2009

22 sierpnia 2009 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące zawierania umów na czas określony. Odtąd pracodawca będzie mógł wielokrotnie zatrudniać pracowników na czas określony, ale na okres maksymalnie 24 miesięcy. »

Zwolnienie pracownika zatrudnionego na czas określony

Aktualizacja: 05.10.2009

Z jednym z pracowników naszej firmy została zawarta umowa na czas określony na 3 miesiące. Umowa ulega rozwiązaniu 17 października 2009 r. Z uwagi na fakt, że pracownik osiąga bardzo niskie efekty pracy, chcielibyśmy rozwiązać z nim umowę przed upływem wyżej wymienionego terminu. Czy istnieje taka możliwość, by rozwiązać z tym pracownikiem umowę wcześniej? Jeżeli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać? »

Wydanie świadectwa pracy

Aktualizacja: 05.10.2009

Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony wynoszący rok. Wkrótce umowa ulegnie rozwiązaniu. Planuję jednak zawrzeć z tym samym pracownikiem kolejną umowę na czas określony, również na okres roku. Pracownik zażądał świadectwa pracy, ale nie na piśmie. Czy powinienem wydać mu świadectwo pracy, pomimo że będzie zatrudniony na takich samych warunkach pracy i płacy jak przy poprzedniej umowie o pracę? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »