| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: ubezpieczenie zdrowotne

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ubezpieczenie zdrowotne. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ubezpieczenie zdrowotne.

Czy opłacać składki za okres zwolnienia od wykonywania pracy

Aktualizacja: 20.12.2008

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik będzie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Jest on zatrudniony jako przedstawiciel handlowy. Otrzymywał ryczałt samochodowy. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez pracodawcę ze zwalnianym pracownikiem w okresie wypowiedzenia otrzyma on takie samo wynagrodzenie jak w miesiącach, gdy pracował. Okres wypowiedzenia obejmuje czerwiec, lipiec i sierpień. Z jakim dniem wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń? Czy od wypłacanego mu wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne? »

Czy należy opłacić składki od bonów obiadowych

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracownicy otrzymują miesięcznie bony obiadowe do wykorzystania w zakładowej stołówce. Wartość tych bonów to 190 zł miesięcznie, dlatego nie uwzględniamy ich w podstawie wymiaru składek. Pracownik, który chorował w marcu br., wykorzystał bony tylko w wysokości 87 zł, ale za to w kwietniu wykorzystał posiłki za 244 zł (na podstawie bonów z marca br.). Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia za kwiecień? Czy trzeba naliczyć składki od kwoty powyżej 190 zł? »

Zleceniobiorcę, który ukończył studia, należy zgłosić do ubezpieczeń

Aktualizacja: 30.12.2008

Zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia studenta w wieku 23 lat, który ma wyznaczony termin obrony pracy dyplomowej na 12 maja 2008 r. Zleceniobiorca chce od października br. podjąć uzupełniające studia magisterskie. Do kiedy nie musimy opłacać za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, do dnia ukończenia studiów licencjackich, czy do końca roku akademickiego? »

Czy dofinansowanie zagranicznych wczasów z zfśs jest wolne od składek

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracownik, który wyjeżdża na „weekend majowy” do Kijowa, złożył wniosek o dofinansowanie wypoczynku ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W ustawie o zfśs cały czas jest zapis o możliwości dofinansowania tylko krajowego wypoczynku, mimo wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że jest to niezgodne z Konstytucją RP. Czy w związku z brakiem zmiany ustawy, jeśli wypłacimy to dofinansowanie i nie odprowadzimy od niego składek, możemy się narazić na kary ze strony ZUS? »

Czy opłacać składki od dodatku stażowego

Aktualizacja: 20.12.2008

W naszej firmie wprowadzany jest nowy regulamin wynagradzania. Od maja pracownicy będą otrzymywać dodatek za staż pracy. Jego wysokość będzie uzależniona od stażu pracy w firmie, a pracownik będzie go otrzymywał w stałej wysokości, bez względu na to, czy w danym miesiącu będzie wykonywał pracę czy też będzie chory. Czy od tego dodatku za okres świadczenia pracy powinny być naliczane składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne? »

Używanie prywatnych pojazdów a składki ZUS

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracodawca chcąc zrekompensować pracownikowi używanie do celów służbowych prywatnego środka lokomocji z reguły wypłaca mu z tego tytułu stosowne świadczenie pieniężne. Jednakże dokonanie wypłaty tego typu świadczenia pieniężnego nie zawsze jest zwolnione z obowiązku naliczenia i opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. »

Odmowa wystawienia zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS

Aktualizacja: 20.10.2010

Odmowa wydania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie w przedmiocie zalegania z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych następuje w drodze decyzji, od której przysługuje odwołanie do sądu właściwego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych (art. 4778 § 1 k.p.c.) (uchwała Sądu Najwyższego z 19 lutego 2008 r., II UZP 8/07). »

Czy od dofinansowania wstępu na basen trzeba opłacać składki

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracodawca z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dofinansowuje pracownikom koszty wstępu na basen. Czy od tych kwot zobowiązany jest opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne? »

Zwrot członkowi rady nadzorczej kosztów dojazdu na posiedzenia a składka zdrowotna

Aktualizacja: 20.12.2008

Zgodnie z obowiązującym w naszej spółce regulaminem rady nadzorczej, jej członkowie będą otrzymywać zwrot kosztów związanych z uczestnictwem w posiedzeniach rady (tj. zwrot kosztów podróży z miejsca zamieszkania do miejsca, w którym odbywać się będą posiedzenia rady oraz zwrot kosztów zakwaterowania). Członkowie rady nadzorczej nie mają prawa do żadnych innych świadczeń. Czy od kwot wypłacanych przez spółkę członkom rady nadzorczej należy potrącać składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli trzeba naliczać tę składkę, ale okaże się ona wyższa od zaliczki podatkowej, to czy można ją obniżyć do wysokości tej zaliczki? »

Ubezpieczenie zdrowotne członków rodziny (cz. 1)

Aktualizacja: 31.12.2008

Prawo do świadczeń zdrowotnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego mają m.in. członkowie rodzin osób opłacających składkę na ubezpieczenie zdrowotne. »

Umowa o dzieło i ubezpieczenia społeczne

Aktualizacja: 31.12.2008

Czy wykonawca umowy o dzieło może dobrowolnie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne? Jeżeli tak, to kto opłaca składki: czy ten kto zleca wykonanie dzieła, czy sam zainteresowany? »

Czy zleceniobiorcę, który podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, można zgłosić do ubezpieczenia wypadkowego

Aktualizacja: 31.12.2008

Zatrudniłem zleceniobiorcę, który z tytułu pracy w innej firmie na niepełny etat zarabia 1400 zł. Nie chciałbym ponosić kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, skoro z obowiązku tych ubezpieczeń zwalnia wysokość zarobków z umowy o pracę. Chciałbym jednak zgłosić tę osobę do ubezpieczenia wypadkowego, bo zlecenie będzie wykonywane na placu budowy prowadzonej przez moją firmę. Zleceniobiorca chce również podlegać ubezpieczeniu chorobowemu. Czy można dokonać zgłoszenia tylko do tych ubezpieczeń? »

Czy członka zarządu spółki kapitałowej należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych

Aktualizacja: 31.12.2008

W spółce akcyjnej, w której pracuję, rada nadzorcza powołała w drodze uchwały członka zarządu. Osobie tej uchwałą przyznano wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu. Czy w związku z tym mamy tę osobę zgłosić do ubezpieczeń w ZUS i naliczać składki na ubezpieczenia społeczne i/lub na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego jej honorarium? »

Jak osoba pracująca może leczyć się w Niemczech

Aktualizacja: 31.12.2008

Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Niemiec jest obowiązkowe. Bez potwierdzenia jego posiadania polski pracownik może mieć problem z uzyskaniem pozwolenia na pracę i dostępem do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. »

Jak należy prawidłowo ustalać składkę na ubezpieczenie zdrowotne i jak ją obniżać do wysokości zaliczki na podatek

Aktualizacja: 20.12.2008

Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy wymiaru. W przypadku gdy jest ona niższa od zaliczki na podatek dochodowy, pracodawca i zleceniodawca muszą ją obniżyć do kwoty zaliczki. »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK