| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: ubezpieczenie chorobowe

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu ubezpieczenie chorobowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące ubezpieczenie chorobowe.

Czy pracownikowi przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorą żoną

Aktualizacja: 25.07.2012

Żona naszego pracownika jest w 8. miesiącu ciąży. Obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim, gdyż z tego, co wiemy od pracownika, ciąża przebiega z problemami (żona pracownika powinna leżeć). Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na 5 dni z powodu konieczności sprawowania opieki nad żoną. Czy przysługuje mu zasiłek opiekuńczy? »

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie chorobowe za pobyt w hospicjum

Aktualizacja: 02.07.2012

Nasz 59-letni pracownik 3 miesiące temu poważnie zachorował. Dowiedzieliśmy się, że jego stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu. Jest to osoba samotna, w związku z czym od tygodnia przebywa w hospicjum. Jesteśmy płatnikiem zasiłku, dlatego spodziewamy się w niedługim czasie wpływu zwolnienia lekarskiego wystawionego przez ten ośrodek. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi zasiłek chorobowy? »

Świadczenia chorobowe dla pracowników tymczasowych

Aktualizacja: 23.07.2012

Pracownikom tymczasowym, tak jak pozostałym pracownikom, przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 lub odpowiednio do 14 dni w roku kalendarzowym (art. 92 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Za okres od 34. lub odpowiednio od 15. dnia niezdolności do pracy pracownik tymczasowy ma prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo jest skutkiem choroby zawodowej, od pierwszego dnia niezdolności do pracy pracownikowi tymczasowemu przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. »

Czy podstawę wymiaru zasiłku należy obliczyć na nowo, jeśli w trakcie jego pobierania zmianie uległy zasady wynagradzania

Aktualizacja: 25.06.2012

Zatrudniamy od 3 lat 51-letniego pracownika, który przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 28 czerwca do 6 lipca br. z powodu choroby. Jest to jego pierwsze zwolnienie w tym roku. Z jakiego okresu obliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, jeżeli od 1 lipca br. nastąpiła zmiana zasad wynagradzania pracowników? Do końca czerwca pracownik zarabiał 3500 zł, natomiast od lipca będzie zarabiał 2500 zł, ale otrzyma dodatkową premię prowizyjną w wysokości 700 zł. »

Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy, jeżeli pobiera on wynagrodzenie godzinowe i premię kwartalną

Aktualizacja: 19.06.2012

Zatrudniamy od 19 września 2011 r. zleceniobiorcę, który jest wynagradzany stawką godzinową 18 zł/godz., a ponadto otrzymuje premię kwartalną, która wynosi 10% wypracowanych zysków (zazwyczaj wynosi ona od 700 zł do 1200 zł). Zleceniobiorca od razu, czyli od 19 września przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W maju br. przedłożył nam zwolnienie od 30 kwietnia br. (10 dni) z powodu pobytu w szpitalu. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? »

Jak dokumentować prawo do świadczeń chorobowych po zmianie przepisów

Aktualizacja: 12.06.2012

Od 9 maja 2012 r. obowiązują nowe zasady dokumentowania prawa do zasiłków macierzyńskich. Wprowadzony został również nowy wzór zaświadczenia płatnika składek prowadzącego pozarolniczą działalność, który ubiega się o wypłatę zasiłków. »

Jak obliczyć wynagrodzenie chorobowe dla nakładcy

Aktualizacja: 28.02.2012

Od 1 sierpnia 2011 r. zatrudniamy 5 osób, które wykonują pracę nakładczą. Jeden z tych pracowników rozchorował się i przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 1 do 10 lutego br. Jest on wynagradzany stawką jednostkową, która wynosi 0,25 gr. Miesięcznie dopłacamy pracownikom 150 zł z tytułu korzystania przez nich w pracy z własnych urządzeń. Jakie świadczenie wypłacić chałupnikowi? W jaki sposób je obliczyć? »

Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu ubezpieczenia chorobowego

Aktualizacja: 05.01.2012

Na okres od 1 do 30 grudnia br. zatrudniliśmy na podstawie umowy o pracę 35-letniego pracownika na stanowisku pomocy sprzedawcy w galerii handlowej. Pracownik ten wcześniej nigdzie nie pracował. Zachorował 31 grudnia i przedłożył nam zwolnienie lekarskie. Czy osobie tej po ustaniu zatrudnienia przysługuje zasiłek chorobowy? Czy mamy obowiązek przyjąć od niego zwolnienia lekarskie i dostarczyć do ZUS wraz z wypełnionym drukiem ZUS Z-3? »

Podstawa wymiaru zasiłku dla zleceniobiorcy po okresie wyczekiwania

Aktualizacja: 15.12.2011

Zleceniobiorca wykonywał dla nas projekt od 1 sierpnia do 7 października br. Na ten okres podpisaliśmy z nim umowę zlecenia. Wcześniej zleceniobiorca nigdzie nie pracował – ani na umowę o pracę, ani na zlecenie. Ponownie podpisaliśmy z nim umowę zlecenia od 4 listopada br. Od 21 listopada br. zleceniobiorca ten jest niezdolny do pracy. Od kiedy przysługuje mu zasiłek chorobowy? Czy okres poprzedniego wykonywania zlecenia należy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli od początku wykonywania umowy podlegał ubezpieczeniu chorobowemu? Z jakiego okresu wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku? »

Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Aktualizacja: 14.12.2011

Zleceniobiorca nieposiadający innych tytułów do ubezpieczeń może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego tylko na własny wniosek, na zasadzie dobrowolności. Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu jest ściśle powiązany z terminami, w których płatnik dokona zgłoszenia zleceniobiorcy do tego ubezpieczenia. »

Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą wnuka

Aktualizacja: 01.12.2011

Nasza pracownica wystąpiła o zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 10-letniego wnuka, którym tymczasowo się opiekuje. Rodzice dziecka wyjechali do pracy za granicę kilka miesięcy temu. Czy w takiej sytuacji babce przysługuje zasiłek opiekuńczy, a jeśli tak, to w jakim wymiarze? »

Zmiany w polityce prorodzinnej, KRUS, emeryturach

Aktualizacja: 21.11.2011

Stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, reforma KRUS, podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej na trzecie i kolejne dziecko, podniesienie składki rentowej o 2 pkt. proc. po stronie pracodawców - to niektóre zapowiedzi premiera Donalda Tuska z jego piątkowego expose. »

Kiedy pracodawca jest płatnikiem świadczeń chorobowych

Aktualizacja: 10.11.2011

O tym, kto jest płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na dzień 30 listopada br. »

Podjęcie studiów przez zleceniobiorcę - korekta dokumentów rozliczeniowych

Aktualizacja: 02.11.2011

Zleceniobiorca (23 lata), zatrudniony w naszej firmie od początku 2011 r., w październiku br. rozpoczął studia zaoczne. O tym fakcie dowiedzieliśmy się przypadkiem, gdyż zleceniobiorca nie poinformował kadr o rozpoczęciu kształcenia na studiach wyższych. Zleceniobiorca ten jest zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, wnioskował również o objęcie go dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? »

Od kiedy zleceniobiorca, który ukończył 26 lat, ma prawo do zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 24.10.2011

Zatrudniamy od ponad roku na umowę zlecenia studenta, który 30 września br. ukończył 26 lat. Do tej pory nie podlegał żadnym ubezpieczeniom społecznym. Po ukończeniu przez niego 26 lat zgłosiliśmy go do obowiązkowych ubezpieczeń, a także – na jego wniosek – do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zleceniobiorca przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres od 20 do 31 października br. Czy przysługuje mu zasiłek chorobowy od pierwszego dnia niezdolności do pracy, czy dopiero po upływie 90 dni ubezpieczenia chorobowego? »

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK