REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne, PUE ZUS

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ZUS: Można dostać emeryturę po zmarłym emerycie. Ale trzeba złożyć wniosek. W jakim terminie?

ZUS informuje, że po śmierci emeryta lub rencisty prawo do wypłaty świadczenia (emerytury lub renty) ustaje. Listonosz, który przynosi emeryturę (rentę) osoby zmarłej, nie powinien wypłacać tych pieniędzy domownikom. Taką emeryturę czy rentę należy zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ale uprawniony członek rodziny ma prawo złożyć wniosek o wypłatę tzw. niezrealizowanego świadczenia.

Komunikat ZUS: wyślemy na PUE ZUS wezwanie do podpisania umowy o zarządzanie PPK

Podmioty zatrudniające, które nie podpisały jeszcze umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK), na swój profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mogą otrzymać z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) wezwania do zawarcia takiej umowy. W razie wątpliwości dotyczących wezwania, należy kontaktować się z Infolinią PFR pod nr (22) 703 43 63.

Nowe kody tytułów ubezpieczenia w dokumentach składanych do ZUS od 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku w dokumentach ubezpieczeniowych składanych do ZUS-u pojawią się nowe kody tytułów ubezpieczenia. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie.

FUS i ZUS - jaka kondycja finansowa?

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i Zakład Ubezpieczeń Społecznych - są podstawą polskeigo systemu zabezpieczenia społecznego. W ostatnim czasie wydano raport, z którego wynika jakie są koszty dla FUS, ile aktualnie jest ubezpieczonych i na jakich podstawach prawnych oraz ile wynosi przeciętna emerytura z ZUS? Dane są zaskakujące!

Co można załatwić przez aplikację mZUS? Całkiem sporo!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że wnioski o świadczenia dla rodzin można szybko i sprawnie złożyć przez aplikację mobilną mZUS. Aplikację należy powiązać z kontem na PUE ZUS. 

W związku z waloryzacją osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał prawie 65 tys. zł

Coroczna waloryzacja kont w ZUS. Zakończyła się coroczna akcja tworzenia i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS. Zakład stworzył ponad 23,6 mln IOSKU za 2022 r. Informacje te zostały udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

3 maja 2023 r. ograniczenie w dostępie do PUE ZUS i komunikacji elektronicznej z ZUS

ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych 3 maja od godziny 9:00 do godziny 13:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do portalu Platformy Usług Elektronicznych i poszczególnych jego funkcji.

E-ZLA dostępne na PUE ZUS

W związku ze zmianami od 1 stycznia 2023 r. każdy przedsiębiorca który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne jest zobowiązany do posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Co jeśli przedsiębiorca nie ma profilu? ZUS założy go za niego. Nawet jeśli płatnik nie dokończy procesu rejestracji i tak po 24 marca 2023 r. do płatnika będą wysłane elektronicznie przez ZUS PUE –  elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA).

Ograniczenie w dostępie do portalu PUE ZUS 3 lutego 2023 r.

W związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych 3 lutego 2023 r., od godziny 20:00 do godziny 23:00 mogą wystąpić ograniczenia w dostępie do portalu Platformy Usług Elektronicznych i poszczególnych jego funkcji.

Co wiesz o ZUS? KRZYŻÓWKA

ZUS, czyli Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja państwowa zajmująca się w naszym kraju administrowaniem ubezpieczeniami społecznymi. Co dokładnie robi ZUS? Jakiego rodzaju świadczenia wypłaca? Dowiedz się więcej dzięki naszej krzyżówce. Zapraszamy!

Technologiczna dyskryminacja seniorów przez ZUS?

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) wpłynęła skarga od seniorki (60+), która poskarżyła się na postępującą technologię i informatyzację w ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. wszyscy płatnicy są bowiem zobowiązani do posiadania PUE ZUS. Jednak co jeżeli samozatrudniony senior czy przedsiębiorca senior nie potrafi poradzić sobie z elektronicznym systemem PUE ZUS? Czy pomimo obowiązku posiadania PUE ZUS może nadal tradycyjnie rozliczać składki?

PUE ZUS – obowiązkowy profil dla płatników składek

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli płatnik do 30 grudnia 2022 r. nie założył samodzielnie konta na PUE ZUS lub nie upoważnił nikogo do dostępu do profilu płatnika, ZUS utworzy mu profil techniczny do 31 stycznia tego roku. Profil ten wymaga aktywacji przez płatnika.

ZUS 2023 - jakie cele i plany?

Jakie ZUS ma cele i plany na 2023 rok? Jakie zadania będą realizowane? Co to jest PUE ZUS? Czym jest mLegitymacja ZUS? Ile wynosiły wydatki ZUS na świadczenia w 2022 roku? Czy będzie 13-tka w kwietniu 2023 roku?

ZUS: od 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS mają obecnie płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców – także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do pięciu pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

W 2023 r. tracą ważność certyfikaty lekarzy wydane w 2017 r. Czy zablokuje to e-ZLA?

Lekarze powinni pamiętać, że certyfikaty uprawniające m.in. do wystawiania e-ZLA i elektronicznego podpisywania, są wydane na 5 lat. Te wydane przez ZUS w 2017 r. utracą więc swoją ważność w 2023 r. Co daje posiadanie certyfikatu i jak o niego ponownie zawnioskować?

ZUS i prawo pracy od 2023 r. Lista najważniejszych zmian!

Zmiany w ZUS i prawie pracy od 2023 roku. Jak dobrze przygotować się do zmian i o niczym nie zapomnieć? Oto lista porządkująca najważniejsze zmiany!

Praktyczne informacje o PUE ZUS – kolejne webinarium dla płatników składek już 13 grudnia

Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. PUE ZUS umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i umożliwia samodzielne tworzenie dokumentów, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.

ZUS: od 1 stycznia 2023 r. obowiązek posiadania profilu na PUE dla wszystkich przedsiębiorców

Obecnie obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mają płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięć osób. Od 1 stycznia 2023 r. obowiązek ten dotyczyć będzie wszystkich przedsiębiorców. "Do 30 grudnia br. wszyscy płatnicy składek powinni mieć konto na PUE ZUS" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS PUE - obowiązek utworzenia profilu przez wszystkich płatników składek!

ZUS PUE - obowiązek posiadania profilu od 1 stycznia 2023 r. przez wszystkich płatników składek (dotychczas obowiązek ten obejmował płatników zatrudniających więcej niż 5 ubezpieczonych).

Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS

Wezwania z PFR do podpisania umowy o zarządzanie PPK na PUE ZUS. Komunikat ZUS.

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - dostarczanie pism przez ZUS

Nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która m.in. doprecyzowuje przepisy dotyczące dostarczania przez ZUS pism w postaci elektronicznej przyjął Senat bez poprawek w dniu 16 listopada.

PUE ZUS od 2023 r. Każdy płatnik ma obowiązek posiadać konto!

PUE ZUS - każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto od 1 stycznia 2023 r. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online – w dowolnym miejscu i czasie – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

PUE ZUS - obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS [1]. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie.

Umowa o dzieło a zlecenia - różnice

Co jeżeli umowa kwalifikuję się i pod dzieło i pod zlecenie? Jakie są różnice między umową o dzieło a umową zlecenia? Czy ZUS ma uprawnienie co ustalenia rodzaju umowy?

Obowiązkowe PUE ZUS od 2023 r.

PUE ZUS 2023. Czy każdy płatnik składek powinien mieć założony profil do końca 2022 r.? Co jeżeli płatnik nie założy PUE ZUS? Jak założyć profil na PUE ZUS?

ZUS. Wypłata środków w związku z sytuacją na Odrze

Jednorazowe świadczenie pieniężne od ZUS. Płatnicy składek z określonych branż, którzy mieli niższe o co najmniej 50 proc. przychody w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, wciąż mogą wystąpić o jednorazowe świadczenie pieniężne. Ruszyła wypłaty pieniędzy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Od 2023 r. każdy płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS

PUE ZUS. Właściciele małych firm (do 5 pracowników) nie mieli dotychczas obowiązku posiadania konta na PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 roku - będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

Wola stron przy umowie o dzieło a obowiązek ubezpieczenia społecznego

Czy można nazwać umowę – umową o dzieło, pomimo iż wypełnia przesłanki innej umowy, tylko po to, aby uniknąć obowiązku ubezpieczenia społecznego? Co jeśli wolą stron jest nieopłacanie składek na ubezpieczenie? Czy nazwa umowy i wola stron mają znaczenie?

Jeśli musisz coś załatwić w ZUS – zrób to przez Internet

Wystarczy konto na platformie internetowej PUE ZUS oraz komputer lub telefon i Internet żeby zadać pytanie, złożyć wniosek czy sprawdzić stan swoich składek na koncie emerytalnym. Online można się także dowiedzieć czy ZUS przyznał rodzicom 500+ i kiedy będą wypłacane pieniądze.

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce - czy podlegają ubezpieczeniom społecznym?

Polskie przepisy nie uzależniają objęcia polskimi ubezpieczeniami od posiadanego obywatelstwa czy miejsca zamieszkania. Istotny dla objęcia tymi ubezpieczeniami jest fakt zawarcia z polskim podmiotem stosunku pracy czy innej umowy rodzącej obowiązek ubezpieczeń społecznych. Co ważne wykonywanie pracy w ramach tych umów musi odbywać się na obszarze Polski.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) na PUE ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył coroczną akcję generowania i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego. Co zrobić, aby sprawdzić swoją IOSKU na PUE ZUS?

Dekada z PUE

Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.

Jaka jest kondycja finansowa FUS?

Wskaźniki makroekonomiczne okazały się lepsze, niż przewidywali ekonomiści. Pozytywnie wpłynęło to także na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Poziom pokrycia bieżących wydatków wpływami ze składek pozwala na obiektywną ocenę utrzymania zdolności FUS do wypłaty świadczeń.

Więcej płatników składek i ubezpieczonych

Pod koniec kwietnia 2022 r. zarejestrowanych w ZUS płatników składek było 2,8 mln, a ubezpieczonych - 16,1 mln, w tym cudzoziemców - 970 tys. Liczby te rosną z miesiąca na miesiąc i są znacznie wyższe niż przed wybuchem epidemii.

W ZUS załatwisz wszystko przez Internet

Możliwość kontaktowania się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych bez wychodzenia z domu jest szczególnie przydatna w obecnej sytuacji, gdy mamy ograniczone możliwość przemieszczania się. Komputer i Internet wystarczą żeby skorzystać z możliwości jakie daje przedsiębiorcom „tarcza antykryzysowa” czyli złożyć wniosek o zwolnienie z płatności składek, zawnioskować o wypłatę postojowego, zawrzeć układ ratalny czy zadać pytanie konsultantom.

ZUS największym e-urzędem w Polsce

Ponad 10 milionów osób założyło swoje indywidualne konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu ZUS jest dzisiaj jednym z największych i najbardziej zaawansowanych elektronicznych urzędów w Polsce.

PUE ZUS ma już 10 milionów użytkowników

Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych e-urzędów w Polsce. Już 10 milionów użytkowników korzysta z platformy PUE ZUS.

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Białorusią

Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Białorusią zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku. Jakie niesie konsekwencje dla obywateli polskich i białoruskich? Jakich świadczeń dotyczy?

ZUS: e-wizyta w języku ukraińskim

ZUS umożliwia umówienie e-wizyty w języku ukraińskim. Jak się umówić? Co jest do tego potrzebne?

Zawiadomienie o składce wypadkowej - PUE ZUS

Zawiadomienie o składce wypadkowej na rok składkowy 2022/2023 trafiło na konto na PUE ZUS dnia 1 kwietnia 2022 roku. Jak je pobrać?

ZUS A1 tylko online!

Wniosek o zaświadczenie A1 z ZUS tylko online od 1 kwietnia 2022 r. - potwierdzenie podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce można uzyskać wyłącznie elektronicznie na PUE ZUS.

PUE ZUS w języku ukraińskim

Jak założyć PUE ZUS? Do czego służy PUE ZUS? Instrukcja w języku ukraińskim.

Konto na PUE ZUS dla obywatela Ukrainy

PUE ZUS dla Ukraińca - w jaki sposób założyć, by załatwić sprawy urzędowe? Wejdź na stronę www.zus.pl i wybierz język ukraiński.

Jak założyć PUE ZUS? - instrukcja w języku ukraińskim

Як зареєструватися на PUE ZUS? Перейдіть на вебсайт www.zus.pl. Виберіть спосіб реєстрації. Jak założyć PUE ZUS - instrukcja w języku ukraińskim.

Doktorant – jakie ubezpieczenie?

Jakie ubezpieczenie obejmuje doktoranta szkoły doktorskiej? Doktoranci szkół doktorskich na mocy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zostali objęci obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi. Co to znaczy w praktyce? Czy stypendium doktoranckie jest oskładkowane? Jakim ubezpieczeniom społecznym podlega doktorant szkoły doktorskiej?

Oszuści dzwonią ws. aktualizacji numeru telefonu na PUE ZUS

Uwaga! Oszuści dzwonią w sprawie aktualizacji numeru telefonu na PUE ZUS. Konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS nie dzwonią do klientów w sprawie zmiany numeru telefonu podanego na PUE ZUS ani w banku.

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada - wypłata zasiłków

Liczba ubezpieczonych na 30 listopada decyduje o tym, kto wypłaca zasiłki w następnym roku. Jak ustalić liczbę ubezpieczonych na 30 listopada 2021 r.? Kto w 2022 r. będzie wypłacał zasiłki - pracodawca czy ZUS?

PPK - wezwania z PFR na PUE ZUS

Założenie PPK przez pracodawców jest obowiązkowe. Zatrudniającym, którzy nie zawarli umowy o zarządzanie PPK, PFR wysyła wezwania. Można otrzymać je na PUE ZUS.

Wezwania do zawarcia umowy o zarządzanie PPK już wkrótce

Wezwania PFR do zawarcia umowy o zarządzanie PPK już wkrótce trafią do pracodawców. W tym roku mogą być przekazane także na PUE ZUS. Co grozi za brak podpisania umowy?

Ubezpieczenia społeczne - propozycje zmian

W związku m.in. ze starzeniem się społeczeństwa BCC przedstawia 3 zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych. Pierwsza dotyczy konieczności wydłużania aktywności zawodowej, druga wprowadzenia kryterium dochodowego do 13 emerytury, a trzecia promocji oszczędzania na cele emerytalne.

REKLAMA