REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia społeczne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych

Nowy sposób ustalania prawa do świadczeń rodzinnych jest elementem przyjętych przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Czy należy ustawowo wydłużyć lata pracy do przejścia na emeryturę

Zdaniem byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego nie ma potrzeby ustawowego wydłużania lat pracy. Jego zdaniem potrzebne są bodźce, które będą motywowały przyszłych emerytów, by dłużej pracowali - taką zachętą mogą być np. wyższe świadczenia emerytalne.

Kiedy ZUS może przejąć wypłatę zasiłków od niewypłacalnego zakładu pracy

W związku z kryzysem gospodarczym nasza firma popadła w kłopoty finansowe. Od trzech miesięcy nie wypłacamy pracownikom zasiłków ze względu na brak środków. Czy w takiej sytuacji ZUS może przejąć wypłatę zasiłków dla naszych pracowników?

Przejście na emeryturę zależne od lat pracy

Pod koniec lipca Sejm ma się zająć projektem ustawy uzależniającym prawo do emerytury od lat pracy, a nie od wieku pracownika. Posłowie PiS, PSL i Lewicy uważają, że pomysł jest ciekawy i trzeba nad nim pracować. PO jest raczej za jego odrzuceniem.

Czy należy płacić w Polsce składki za pracownika oddelegowanego do pracy do państwa spoza UE

Chcemy wysłać swojego pracownika do Kuwejtu w celu czasowego wykonywania tam pracy. Czy takiego pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń i opłacać składki do ZUS, czy należy wystąpić do ZUS o jakiś formularz zwalniający go z ubezpieczeń w Kuwejcie? Czy pracownik będzie miał w Kuwejcie prawo do świadczeń zdrowotnych?

Formy wypłaty emerytur z nowego systemu

Świadczenia z nowego systemu emerytalnego mają być znacznie niższe niż z systemu dotychczasowego. Poza ich wysokością najważniejszą zmianą są zasady ich obliczania oraz ścisłe uzależnienie wysokości emerytury od wysokości wniesionych składek i wieku przejścia na emeryturę. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje o formach wypłaty świadczeń emerytalnych z nowego systemu.

Ubezpieczenia społeczne pracowników oddelegowanych do pracy w innym państwie członkowskim

W dniu 1 maja 2010 r. weszły w życie nowe rozporządzenia unijne z zakresu koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych. Zmieniły one m.in. obowiązujące dotychczas regulacje dotyczące oddelegowania pracowników do pracy w innym państwie członkowskim.

Jak obliczana jest emerytura mieszana i kto ma do niej prawo?

Nowy system emerytalny został wprowadzony w 1999 r., jednak nowe emerytury zostały po raz pierwszy wypłacone w 2009 r. Otrzymują je osoby, które urodziły się po 1949 roku i przystąpiły do otwartych funduszy emerytalnych. Uczestnikom nowego systemu, którzy nie są członkami OFE, i którzy przechodzą na emeryturę w pierwszych latach jego funkcjonowania przysługuje tzw. emerytura mieszana. Zasady jej przyznawania i obliczania przedstawiamy poniżej.

Zawieszenie opłacania składek do PPE

Pracownicze programy emerytalne (PPE) nie rozwijają się tak szybko, jak zakładali twórcy reformy emerytalnej. Po kilku pierwszych latach funkcjonowania nowego rozwiązania zdecydowano się na znaczne złagodzenie zasad organizacji i funkcjonowania PPE, aby zachęcić pracodawców do ich tworzenia. Jednym z takich przejawów było wprowadzenie możliwości zawieszenia opłacania składek podstawowych do PPE bez konieczności likwidacji programu.

Jak przenieść środki z PPE do IKE?

Uczestnicy ponad 1000 pracowniczych programów emerytalnych (PPE) gromadzą dodatkowe środki na emeryturę dzięki składkom opłacanym przez pracodawcę oraz wnoszonym przez nich samych składkom dodatkowym. Po zaprzestaniu pracy u danego pracodawcy nie mogą już jednak wnosić składek do PPE. Poniżej prezentujemy możliwości dokonania wypłaty transferowej z PPE do programu indywidualnego na tzw. indywidualne konto emerytalne (IKE).

Wypłata środków z PPE

Wraz z powołaniem do życia nowego systemu emerytalnego, powstały pracownicze programy emerytalne (PPE) mające stanowić dobrowolne uzupełnienie emerytur z systemu obowiązkowego. Obecnie funkcjonuje ponad 1000 PPE. Poniżej przedstawiamy zasady wypłaty środków z tych programów.

Czy ZUS może umorzyć nieprzekazane przez pracodawcę składki emerytalne potrącone z wynagrodzenia pracownika?

Firmy będące w poważnych tarapatach finansowych mają zwykle spore zadłużenie, w tym zadłużenie wobec ZUS z tytułu nieprzekazania składek na ubezpieczenia społeczne za swoich pracowników. Poniżej zajmiemy się sprawą odroczenia lub umorzenia przez ZUS wymienionego zadłużenia i wskażemy, jakich należności ZUS nie może umorzyć.

Trybunał kwestionuje termin dochodzenia od ZUS nadpłaconych składek

Niekorzystne przepisy, uniemożliwiające w wielu wypadkach dochodzenie od ZUS nadpłaconych składek, zostały uznane za niezgodne z Konstytucją RP.

Jak naliczane są odsetki za opóźnienia w przekazaniu do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne?

Płatnik składek ma obowiązek złożyć w terminie dokumenty ubezpieczeniowe i przekazać składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie konsekwencje finansowe wiążą się z niedotrzymaniem terminu przekazania składek?

Czy poniesiony przez pracodawcę koszt dojazdu pracowników do/z pracy jest oskładkowany i opodatkowany

Jesteśmy firmą budowlaną. Realizujemy kontrakty w różnych częściach kraju. Zwykle w miejscowości, gdzie wykonujemy dany kontrakt, zapewniamy naszym pracownikom zakwaterowanie, choć nie są oni w delegacji. Obecnie realizujemy kontrakt w miejscu, gdzie są problemy z transportem publicznym. Aby zapewnić pracownikom dojazd z miejsca tymczasowego zamieszkania (kwater) na teren budowy i z powrotem, planujemy wynajęcie kilkunastoosobowego busa. Trudno będzie precyzyjnie ustalić, jaka kwota z tytułu przejazdu przypada na konkretnego pracownika, ponieważ opłacamy z góry wynajęcie całego busa (ryczałt w stałej wysokości). Czy jest to świadczenie w naturze, którego wartość będzie podstawą do naliczenia zaliczki na podatek i składek na ZUS? Jeśli tak, to jak należy ustalić wartość tego przychodu?

Gdy ZUS zaniżał emeryturę

W 2006 r. przeszłam na emeryturę. Emeryturę mam bardzo niską. Zwróciłam się do ZUS o jej ponowne wyliczenie i okazało się, że przez okres ponad 2 lat miałam zaniżoną emeryturę z winny oddziału ZUS. Czy powinnam otrzymać wyrównanie za cały okres?

Wyrejestrowanie menedżera z ubezpieczeń

Członkowie zarządu w spółce z o.o. zatrudnieni są na podstawie kontraktów menedżerskich i podlegają ubezpieczeniom jako zleceniobiorcy. W marcu 2010 r. jeden z członków został odwołany i rozwiązano z nim kontrakt. Spółka będzie wypłacała mu odszkodowanie w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia. Będzie ono wypłacane co miesiąc. Z jaką datą należy wyrejestrować menedżera z ubezpieczeń? Czy od wypłaconego odszkodowania należy opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Odnów certyfikat kwalifikowany przed utratą jego ważności

W najbliższym czasie 80% certyfikatów kwalifikowanych wydanych w 2008 r. utraci ważność. Tym samym w czerwcu i lipcu 2010 r. wielu z posiadaczy certyfikatów musi przejść przez proces ich odnowienia. Odnowienie certyfikatu realizowane jest wyłącznie w stosunku do ważnych certyfikatów kwalifikowanych. Jeżeli certyfikat wygaśnie przed jego odnowieniem, konieczny będzie zakup nowego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. tematyka szkoleń obejmuje m.in. kompletowanie dokumentacji emerytalno-rentowej, prawo do jednorazowych odszkodowań, kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich.

Ubezpieczenia członków organów spółek

Do członków organów spółek kapitałowych należą członkowie zarządu i rad nadzorczych. Ubezpieczenia społeczne członków organów tych spółek zależą od tego, na jakiej podstawie pełnią oni swoje funkcje.

Zawieszenie działalności - obowiązki ubezpieczonego

Przedsiębiorca zatrudniający pracowników zgłasza ich do odpowiednich ubezpieczeń od daty zatrudnienia. Zgłasza również członków ich rodzin do ubezpieczenia zdrowotnego.

Emerytury mundurowe poza powszechnym systemem emerytalnym

Według minister pracy Jolanty Fedak pomysł włączenia do powszechnego systemu emerytalnego służb mundurowych nie jest korzystny ani dla mundurowych, ani budżetu państwa.

Nie ma potrzeby podwyższania wieku emerytalnego

Minister finansów Jacek Rostowski nie widzi konieczności ustawowego podwyższenia wieku emerytalnego, ale jest zwolennikiem, by na emeryturę przechodzić później niż obecnie.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, standardy udzielania ulg i umorzeń należności z tytułu składek, regulacje prawne z zakresu prawa pracy dotyczące bhp.

Emerytura będzie niższa od ostatniego wynagrodzenia - Polacy bez złudzeń

Prawie połowa Polaków boi się, że przyszła emerytura będzie znacząco niższa od ich ostatniej pensji. 18 proc. myśli, że będzie to 61-80 proc. dochodu, a jedynie 2 proc. sądzi, że otrzyma emeryturę wyższą od swoich ostatnich zarobków - wynika z badania CBOS.

W ZUS obowiązują jednolite standardy udzielania ulg i umorzeń składek

Sytuacja finansowa osób, które chcą skorzystać z umorzenia, odroczenia lub rozłożenia na raty składek, jest od kwietnia br. oceniana przez ZUS według jednolitych standardów.

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczeń przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego. Jednocześnie prowadzę jednoosobową firmę. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie o wysokości podatku dochodowego za ubiegły rok z działalności. Wiem, że przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i że nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Słyszałem, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł opłacać niższe składki?

Pracownicze programy emerytalne sposobem na podwyższenie emerytury

Pracodawca może zadbać o swoich pracowników na wiele sposobów: zaoferować podwyżkę wynagrodzenia, pakiet świadczeń socjalnych, służbowy telefon, komputer czy samochód. Może także zadbać o standard ich życia na emeryturze, np. poprzez zaoferowanie pracowniczego programu emerytalnego.

Propozycja wypłaty środków zgromadzonych w OFE

System emerytalny w Polsce jest "mało atrakcyjny i mało przekonujący" dla obywateli. Stąd propozycja, aby po przejściu na emeryturę wypłacać środki powyżej podstawowej kwoty - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Prawo do emerytury

Kobieta w wieku 58 lat podjęła pracę, którą należy traktować jako pierwszą pracę, ponieważ w żaden sposób nie jest w stanie udokumentować krótkich okresów pracy z przeszłości. Do momentu podjęcia pracy była na utrzymaniu męża i w tym czasie urodziła i wychowała czworo dzieci. Obecnie w dalszym ciągu jest zatrudniona. Czy ta pracownica ma szansę na uzyskanie jakiejkolwiek emerytury?

Uproszczenia w rozliczeniach z ZUS

Osoby, które dobrowolnie odprowadzają składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od 1 czerwca nie muszą już co miesiąc składać do ZUS dokumentów rozliczeniowych - poinformował rzecznik prasowy ZUS Przemysław Przybylski.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. zmian w podleganiu ubezpieczeniom społecznym, wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zmian w przepisach emerytalnych.

Obowiązek zapisywania się do OFE

ZUS wyśle ponad 260 tys. listów do osób, które podejmując pierwszą pracę nie wybrały żadnego Otwartego Funduszu Emerytalnego. ZUS przypomni im o tym obowiązku - poinformował rzecznik prasowy Zakładu Przemysław Przybylski.

Czy prywatne rozmowy telefoniczne pracownika są opodatkowane i oskładkowane

Nasza firma chce zakupić telefony komórkowe dla niektórych pracowników. Będą one wykorzystywane do celów firmowych, ale nie jest wykluczone, że pracownicy będą wykonywać z nich prywatne rozmowy. Czy koszty prywatnych połączeń i odpowiadającą im część abonamentu należy zaliczać do przychodów pracownika i podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych?

Emerytury pomostowe - pytania do ZUS

Na działający od dwóch miesięcy specjalny portal Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, poświęcony emeryturom pomostowym, wpłynęło już 314 pytań od firm i osób prywatnych. Portal cieszy się dużym zainteresowaniem - ocenia rzecznik ZUS Przemysław Przybylski.

Prawo do emerytury niezależnie od wieku

Kobieta, która przepracowała 35 lat i mężczyzna, który przepracował 40 lat powinni mieć prawo do emerytury, niezależnie od wieku - uważa Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ). Związek złożył w Sejmie projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie.

Niekonstytucyjne przepisy o zwrocie składek nadpłaconych do ZUS

Przepisy umożliwiające występowanie o zwrot składek nadpłaconych do ZUS tylko przez 5 lat, były niekonstytucyjne - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem TK, powinno być to 10 lat, bo tyle ma ZUS na żądanie od płatników zapłacenia zaległych składek.

System emerytalny powinien zapewniać emeryturę podstawową

System emerytalny powinien zapewniać ludziom emeryturę podstawową; resztę każdy gromadziłby w dowolny sposób, aby zapewnić sobie łącznie jak największą emeryturę - uważa wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Czy od honorarium z tytułu przeniesienia praw autorskich należy opłacać składki

Spółka zawarła umowy o dzieło (z przeniesieniem praw autorskich do dzieła) z osobą, która dotychczas nie była związana z firmą oraz z pracownikiem firmy. Obie osoby otrzymają honoraria za przeniesienie na firmę praw autorskich do wykonanego dzieła. Czy wypłacane w tych sytuacjach honorarium stanowi podstawę wymiaru składek?

Pracodawcy krytykują propozycje ws. emerytur kapitałowych

Pracodawcy krytykują pomysł resortu pracy, dotyczący m.in. wprowadzenia do ustawy o emeryturach kapitałowych zmiany, pozwalającej ubezpieczonym na wychodzenie z Otwartych Funduszy Emerytalnych i gromadzenie pieniędzy na emeryturę tylko w ZUS.

Jak skorygować pomyłkę, gdy składki zostały wpłacone na złe konto ZUS

Opłacając składki pomyliłam rachunki ZUS – w konsekwencji składki na ubezpieczenia społeczne wpłaciłam na rachunek przeznaczony na składki na ubezpieczenia zdrowotne. W jaki sposób można naprawić taką pomyłkę?

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na szkolenia obejmujące tematykę m.in. programu Płatnik, zasad przeliczania emerytury lub renty, i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych.

Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków, jeżeli podwyżka płac nastąpiła z wyrównaniem za okres wsteczny

Pracownik pobierał zasiłek chorobowy od 3 października 2009 r. do 18 lutego 2010 r., a następnie zasiłek opiekuńczy od 8 do 15 kwietnia 2010 r. Natomiast pracownica 30 kwietnia 2010 r. urodziła dziecko i od tego dnia pobiera zasiłek macierzyński. W maju br. wypłacimy pracownikom podwyżki wynagrodzeń z wyrównaniem od stycznia 2010 r. Czy podwyżka wynagrodzeń przyznana pracownikom w czasie pobierania zasiłków ma wpływ na ich wysokość i należy przeliczyć podstawę wymiaru?

Przynależność do OFE powinna być dobrowolna

Ludzie, rozpoczynający pracę, powinni móc wybrać, czy chcą należeć do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy tylko do ZUS. Ci zaś, którzy do OFE należą, powinni mieć możliwość rezygnacji z nich - uważa szefowa resortu pracy Jolanta Fedak.

Ubezpieczenia oddelegowanych pracowników

Pracownik zatrudniony w jednym z państw UE, który został delegowany przez swojego pracodawcę do pracy w innym państwie Unii, podlega ustawodawstwu pierwszego państwa, pod warunkiem że oddelegowanie nie przekroczy 12 miesięcy.

ZUS organizuje bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. obsługę programu Płatnik, zasady nabywania uprawnień do emerytury oraz zasady przyznawania świadczeń przedemerytalnych.

Czy pracownik musi opłacić składki z działalności za miesiąc, w którym otrzymał wynagrodzenie niższe od minimalnego

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie minimalne łącznie z dodatkiem stażowym, który nie jest zmniejszany za okres choroby. Wynagrodzenie bez tego dodatku jest niższe od minimalnego. Jednocześnie pracownik prowadzi działalność, z której opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. W kwietniu br. pracownik chorował. W związku z tym otrzymał wynagrodzenie za pracę obniżone o okres nieobecności, ale pełną kwotę dodatku stażowego, który nie jest zmniejszany za czas choroby. Łącznie składki na ubezpieczenia społeczne opłaciliśmy od kwoty niższej niż minimalne wynagrodzenie. Pracownik zwrócił się do mnie z pytaniem, czy za kwiecień musi opłacić składki na ubezpieczenia społeczne z działalności.

Odpowiedzialność członka zarządu za zaległe składki ZUS

W przypadku gdy ZUS stwierdzi brak możliwości wyegzekwowania od spółki zaległych składek, członkowie zarządu, za którego kadencji wystąpiły długi, mogą spodziewać się decyzji w sprawie zapłaty zaległości za spółkę – nawet jeżeli nie pełnią już w niej żadnych funkcji.

Kiedy osoba trzecia zostaje zobowiązana do spłaty zadłużenia z tytułu nieopłaconych składek

Byłem członkiem zarządu spółki z o.o. Pod koniec działania tej spółki z powodu kłopotów finansowych przestaliśmy opłacać składki na ubezpieczenia w ZUS. Otrzymałem z ZUS decyzję o odpowiedzialności solidarnej z innymi członkami zarządu w okresie, za który nie zostały opłacone składki. Zaległość dotyczy okresu od lutego do grudnia 2004 r. Decyzja została wydana 10 grudnia 2009 r., ale została mi doręczona dopiero w kwietniu 2010 r. (bo wyjechałem za granicę) czyli upłynął już okres 5 lat i składki powinny się przedawnić. Czy ZUS ma prawo żądać ode mnie spłaty tego długu?

Kiedy przechodząc na emeryturę trzeba rozwiązać umowę o pracę

Prawo do emerytury, której wysokość jest ustalana na starych zasadach, jest uzależnione od warunku ukończenia wymaganego wieku oraz posiadania odpowiedniego stażu emerytalnego. W niektórych przypadkach prawo do emerytury jest uzależnione od wykonywania ostatnio bądź przez okres wskazany ustawą określonego rodzaju pracy. W przypadku tzw. nowych emerytur warunkiem ich przyznania jest w zasadzie wyłącznie osiągnięcie wieku emerytalnego.

REKLAMA