| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > trzynastka

Temat: trzynastka

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu trzynastka. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące trzynastka.

Nagroda jubileuszowa i "trzynastka" w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego

Aktualizacja: 22.08.2011

Pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie w kwocie 3000 zł. W lutym br. otrzymał „trzynastkę” za 2010 r. w kwocie 5000 zł, która jest zmniejszana za czas choroby. W lipcu br. otrzymał natomiast nagrodę jubileuszową w kwocie 5000 zł, która w naszym zakładzie pracy jest wypłacana nie częściej niż co 5 lat. Pracownik jest na zwolnieniu od 20 lipca do 10 sierpnia br. Jak obliczyć wysokość świadczenia chorobowego? »

Wypłata "trzynastki" po przejęciu zakładu pracy

Aktualizacja: 02.06.2011

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. przejęliśmy inny zakład pracy na podst. art. 231 k.p. W przejętym zakładzie regulamin wynagradzania przewiduje wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego na takich samych zasadach, jak w przypadku pracowników sfery budżetowej - inny jest jedynie termin wypłaty „trzynastki”. W naszej firmie nie wypłacamy tego świadczenia. Niektórzy z przejętych pracowników domagają się od nas przyznania i wypłaty „trzynastki”. Czy mamy obowiązek uwzględnić ich wnioski, jeżeli spełnili warunki do uzyskania dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy w związku z taką wypłatą możemy domagać się od poprzedniego pracodawcy zwrotu połowy wypłaconej „trzynastki”? »

Czy pracownikowi ukaranemu naganą przysługuje prawo do „trzynastki” w pełnej wysokości

Aktualizacja: 22.03.2011

Pracownik zatrudniony w samorządowej jednostce budżetowej otrzymał w 2010 r. karę nagany w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych. Czy mimo to przysługuje mu prawo do całości „trzynastki” za 2010 r.? Czy w regulaminie wynagradzania możemy zawrzeć stosowne zapisy, które będą regulowały prawo pracownika do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji, gdy zostanie on ukarany karą dyscyplinarną w związku z ciężkim naruszeniem obowiązków pracowniczych? »

Jak ustalać staż uprawniający do „trzynastki” i jej wysokość

Aktualizacja: 01.03.2011

Pracodawcy sektora finansów publicznych muszą w najbliższym czasie ustalić uprawnienia pracowników do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”. Najwięcej trudności powstaje podczas ustalania stażu wymaganego do nabycia prawa do tego świadczenia. Jednak wątpliwości pojawiają się również przy obliczaniu wysokości świadczenia. Poniżej przybliżamy zasady prawidłowego ustalania okresów zatrudnienia dla różnych przypadków oraz wyznaczania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego. »

Dodatek uzupełniający należy wliczać do wynagrodzenia za urlop i „trzynastek” dla nauczycieli

Aktualizacja: 15.02.2011

Od 1 stycznia 2011 r. w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop oraz w podstawie dodatkowego wynagrodzenia rocznego przysługujących nauczycielowi należy uwzględniać jednorazowy dodatek uzupełniający. »

Sposób ustalenia wysokości „trzynastej" pensji

Aktualizacja: 14.02.2011

Dodatkowe wynagrodzenie roczne tzw. trzynastka nie ma charakteru powszechnego. Jest to świadczenie ze stosunku pracy, które przysługuje wyłącznie tym grupom pracowników, którym zostało przyznane na mocy przepisów prawa lub aktów wewnątrzzakładowych. »

W jaki sposób liczyć 6-miesięczny termin zatrudnienia uprawniający do trzynastej pensji

Aktualizacja: 31.03.2009

Pracownik pracował u nas na podstawie umowy o pracę w okresie od 2 czerwca do 28 listopada 2008 r. Czy należy mu się wypłacana w naszej firmie „trzynastka”, biorąc pod uwagę fakt, że 1 czerwca przypadał w niedzielę, a 29 i 30 listopada to także dni wolne od pracy (odpowiednio sobota i niedziela)? »

Dla kogo "trzynastki"

Aktualizacja: 27.03.2009

Pracodawcy z jednostek sfery budżetowej do 31 marca br. powinni wypłacić swoim pracownikom dodatkowe wynagrodzenie roczne. »

Obliczanie wysokości "trzynastki"

Aktualizacja: 23.02.2009

Wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sferze budżetowej oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop. Istotne jest, żeby w podstawie wymiaru „trzynastki” uwzględnić wszystkie wymagane składniki. »

Czy każdy pracownik ma prawo do otrzymania trzynastki?

Aktualizacja: 20.09.2011

Prawo do dodatkowe wynagrodzenia rocznego tzw. trzynastki przysługuje pracownikom sfery budżetowej. Oznacza to, że nie  każdy pracownik może liczyć na trzynaste wynagrodzenie w roku. »

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 13.01.2009

Ustalamy prawo do wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który jest na zwolnieniu lekarskim od 20 sierpnia do 3 września 2008 r. Wynagrodzenie za pracę wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenia wypłacamy w miesiącu, za który przysługuje. Jak w przypadku pracownika prawidłowo ustalić podstawę wymiary wynagrodzenia chorobowego? ... »

Jak uwzględnić "trzynastkę" w zaświadczeniu wystawianym do celów rozliczenia emeryta z ZUS

Aktualizacja: 18.12.2008

Od 1 stycznia 2007 r., z krótką przerwą w czerwcu 2007 r., zatrudniamy emeryta, który ma ustalone prawo do emerytury od 1 czerwca 2007 r. Wynagrodzenie wypłacamy mu w tym samym miesiącu, za który przysługuje. W lutym br. otrzymał od nas „trzynastkę” za poprzedni rok. Czy w zaświadczeniu o przychodzie za 2007 r., które musimy wydać emerytowi w celu rozliczenia się z ZUS, mamy uwzględnić ten składnik? Jeśli tak, to czy podać pełną wysokość „trzynastki”, czy tylko za okres, w którym pracownik miał prawo do emerytury? »

Kiedy pracownik może mieć prawo do "trzynastki"

Aktualizacja: 31.12.2008

W wyniku połączenia dwóch komórek organizacyjnych w urzędzie gminy zostało zlikwidowane jedno stanowisko pracy. Pracownikowi, który zajmował to stanowisko od 1 lipca 2006 r., wypowiedzieliśmy umowę o pracę zawartą z nim na czas określony. Umowa rozwiązała się 26 maja 2007 r. z upływem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Pracownik ten niedawno skontaktował się z nami. Twierdzi, że powinniśmy wypłacić mu „trzynastkę”. Czy temu pracownikowi rzeczywiście przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne? »

Jakie są zasady ustalania prawa do "trzynastki"

Aktualizacja: 19.12.2008

W pierwszym kwartale każdego roku pracownikom jednostek sfery budżetowej wypłaca się dodatkowe wynagrodzenie roczne przysługujące za pracę w poprzednim roku, tzw. trzynastkę. W przepisach nie określono wszystkich sytuacji, z jakimi służby kadrowo-płacowe spotykają się w praktyce przy ustalaniu prawa do tego świadczenia. »

Trzynasta pensja w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 29.01.2009

Jak należy wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego trzynastą pensję w przypadku, gdy była ona wypłacona w lutym 2007 r. za 2006 rok, a ja chorowałam w okresie od 1 do 10 sierpnia 2007 r.? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »