| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > nagrody

Temat: składniki wynagrodzenia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu składniki wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące składniki wynagrodzenia.

Nagrody i premie dla pracowników

Aktualizacja: 26.05.2011

Pracodawca nie ma obowiązku przyznawania pracownikom nagród i premii. Jeśli jednak zdecyduje się na przyznawanie takich świadczeń, powinien dokładnie określić, czy będą to nagrody, czy premie, a w przypadku tych ostatnich – jaki będą miały charakter: uznaniowy czy regulaminowy. Od tego zależy bowiem, czy i kiedy pracownik ma prawo domagać się wypłaty. »

Czy należy odprowadzić składkę na FEP od nagrody rocznej?

Aktualizacja: 10.05.2011

Nagrody roczne za 2010 r. zostały wypłacone na początku kwietnia. Jeden z pracowników od 1 maja do 31 grudnia 2010 r. był zatrudniony na stanowisku pracy, na którym wykonywana jest praca w szczególnych warunkach, ale od 10 listopada 2010 r. do 15 lutego 2011 r. był na zwolnieniu lekarskim i w rezultacie pracy tej nie wykonywał. Z tego tytułu wypłacono mu najpierw wynagrodzenie za czas choroby, zgodnie z art. 92 k.p., a następnie zasiłek z ubezpieczenia chorobowego. Czy od premii rocznej, wypłacanej w 2011 r. za 2010 r., należy odprowadzić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych za tego ubezpieczonego? Jeżeli tak, to w jakiej części? »

Nagroda jubileuszowa nie jest obowiązkowa w każdym zakładzie pracy

Aktualizacja: 27.04.2011

Jestem właścicielem sklepu i od 2 lat zatrudniam pracownicę na stanowisku kasjera. Jest to osoba posiadająca 25-letni staż pracy w różnych sklepach. Gdy pracowała w domu handlowym „Społem” otrzymała nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy. Na początku 2011 r. pracownicy minęło 25 lat pracy zawodowej, więc złożyła wniosek o wypłatę nagrody jubileuszowej. Odmówiłem wypłaty tej nagrody, uzasadniając to tym, że przepisy płacowe nie przewidują wypłaty tego świadczenia. Czy w tej sytuacji pracownica powinna otrzymać nagrodę jubileuszową? »

Jak ustalać staż uprawniający do „trzynastki” i jej wysokość

Aktualizacja: 01.03.2011

Pracodawcy sektora finansów publicznych muszą w najbliższym czasie ustalić uprawnienia pracowników do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tzw. „trzynastki”. Najwięcej trudności powstaje podczas ustalania stażu wymaganego do nabycia prawa do tego świadczenia. Jednak wątpliwości pojawiają się również przy obliczaniu wysokości świadczenia. Poniżej przybliżamy zasady prawidłowego ustalania okresów zatrudnienia dla różnych przypadków oraz wyznaczania wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego. »

Wynagrodzenie za świadczenia na rzecz spółki akcyjnej

Aktualizacja: 08.12.2010

Wypłata pensji czy innych świadczeń pieniężnych to nie jedyny sposób wynagrodzenia osób świadczących usługi na rzecz spółki akcyjnej. Wyposażenie takich osób np. w imienne świadectwa założycielskie może być dla obydwu stron bardziej korzystne. »

Nagroda jubileuszowa

Aktualizacja: 19.03.2010

Pracodawcy nie mają obowiązku wypłacania nagród jubileuszowych, nie jest to bowiem świadczenie powszechne ze stosunku pracy. Wielu pracodawców w przepisach pozakodeksowych przewiduje jednak taki bonus. »

Nagroda a premia

Aktualizacja: 20.11.2009

Przepisy wewnątrzzakładowe mogą przyznawać pracownikom dodatkowe składniki wynagrodzenia, takie jak premie czy nagrody. Aby jednak nie wypłacać ich co miesiąc, potrzebne są stosowne zapisy w aktach wewnętrznych. »

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 13.01.2009

Ustalamy prawo do wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, który jest na zwolnieniu lekarskim od 20 sierpnia do 3 września 2008 r. Wynagrodzenie za pracę wraz z pozostałymi składnikami wynagrodzenia wypłacamy w miesiącu, za który przysługuje. Jak w przypadku pracownika prawidłowo ustalić podstawę wymiary wynagrodzenia chorobowego? ... »

Wprowadzenie nowego regulaminu wynagradzania

Aktualizacja: 22.12.2008

Od 1 sierpnia 2008 r. obowiązuje u nas nowy regulamin wynagradzania. Do 31 lipca 2008 r. wypłacaliśmy pracownikom miesięczne premie regulaminowe pomniejszane proporcjonalnie za czas choroby. Premie były wliczane do podstawy wynagrodzenia chorobowego i zasiłku. W regulaminie, który obowiązuje od 1 sierpnia br., jest zapis, że pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę, którą może zmniejszyć kwotowo lub procentowo za czas niezdolności do pracy. Taki zapis, naszym zdaniem, nie uprawnia do wliczania nagrody do podstawy wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy pracownik choruje nieprzerwanie w lipcu i sierpniu 2008 r.? Czy z podstawy wymiaru powinniśmy wyłączyć premie, które przysługiwały do końca czerwca, czy wyłączyć premie dopiero wtedy, gdy będziemy ustalali podstawę wymiaru na nowo? »

Ustalanie podstawy świadczeń chorobowych

Aktualizacja: 20.12.2008

Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych uwzględnia się te składniki wynagrodzenia, które w myśl postanowień regulaminów wynagradzania, układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu ulegają zmniejszeniu za okres pobierania świadczeń. »

Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz.2)

Aktualizacja: 31.12.2008

Prawo do dodatków przewidzianych w Kodeksie pracy przysługuje ściśle określonym kategoriom pracowników. »

Kodeksowe dodatki do wynagrodzeń (cz. 1)

Aktualizacja: 31.12.2008

W Kodeksie pracy polski ustawodawca zawarł wiele dodatków do wynagrodzenia zasadniczego, które niejednokrotnie znacząco powiększają dochód pracownika. »

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK