REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe, Praca za granicą

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca za granicą w 2024 roku. Czy Polacy nadal będą chętnie wyjeżdżać?

Liczba osób, które zdecydowały się na wyjazd do pracy za granicą przy wsparciu agencji zatrudnienia wyniosła w 2022 r. ponad 164 tysiące – takie dane podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Oznacza to wzrost o ponad 12 tysięcy w stosunku rok do roku. Czy kończący się rok przyniesie kolejne wzrosty i jak wygląda perspektywa na 2024? W dużej mierze zależy to od inflacji i sytuacji gospodarczej w kraju. 

Praca w Norwegii już się Polakom nie opłaca? Dlaczego?

Polacy nie chcą już przyjeżdżać do pracy w Norwegii. Norweska pensja (wypłacana jest w koronach) po przeliczeniu na euro lub złotówki 10 lat temu była wyższa o 50 proc - zauważa norweski nadawca publiczny NRK, powołując się na agencję zatrudnienia Adecco.

Praca tymczasowa zagranicą. Sposób na podreperowanie domowego budżetu. Można zarobić nawet 10000 zł netto miesięcznie!

Polacy coraz bardziej są skłonni szukać sposobu na ratowanie swoich finansów, pracując za granicą. 55 proc. ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu agencji zatrudnienia Trenkwalder, zadeklarowało chęć wyjazdu do pracy za granicą. 

Emerytura za pracę za granicą

Emerytura za pracę za granicą - wielu zastanawia się czy świadczenie należy się w związku z pracą w kilku krajach. Najczęstsze wątpliwości to: Ile trzeba pracować za granicą żeby dostać emeryturę z zagranicy? Czy ZUS dowie się o pracy za granicą? Czy można mieć dwie emerytury w Polsce i za granicą? W jakiej wysokości będzie emerytura zagraniczna?

Praca za granicą. O czym pracodawca musi poinformować pracownika

Nowelizacja Kodeksu pracy, która weszła w życie 26 kwietnia nałożyła na pracodawcę nowe obowiązki informacyjne związane z wysłaniem pracownika do pracy za granicą. O czym pracodawca musi poinformować pracownika?

Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

Praca za granicą 2023 - jakie zmiany w KP

Zaszły zmiany w KP co do delegowania pracowników do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE. Pracodawca ma nowe obowiązki informacyjne co do warunków zatrudnienia za granicą. Poniżej szczegóły.

Praca za granicą – zmiany w KP 2023

Jakie zmiany zajdą w zakresie delegowania do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE? Czy pracodawca ma powiadomić pracownika o warunkach zatrudnienia? W jaki sposób należy powiadomić praocwnika o warunkach pracy za granicą? Jakie zmiany zajdą w KP?

Jak ustalić składkę na ubezpieczenie wypadkowe?

Do 31 stycznia 2023 r. należy złożyć ZUS IWA za 2022 r. Czym jest ZUS IWA? Kiedy ZUS zawiadomi o wysokości składki? Czym jest wypadek przy pracy? Czy liczba wypadków w zakładzie pracy ma wpływ na wysokość składki wypadkowej?

Szkocja - dni wolne od pracy 2023

Dni wolne od pracy w 2023 roku – Szkocja. Kiedy wypadają? Odpowiadamy.

Emerytura rolnika z KRUS nie niższa niż emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok

Emerytura rolnika nie będzie niższa niż najniższa emerytura z ZUS – zmiany na 2023 rok – kiedy wejdą w życie? Jakie rolnikom, domownikom, jak i pomocnikom rolnika przysługują z KRUS świadczenia z tytułu ubezpieczenia?

Polacy a praca za granią

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że trend wyjazdu z Polski w celu poszukiwania zatrudnienia się odwróci i Polacy będą raczej wracać i pracować w ojczyźnie. Wskazywały na to coraz lepsza sytuacja gospodarcza w Polsce, a później pandemia, która uniemożliwiła swobodne przemieszczanie się. Jednak inflacja, niepewność, wojna na Ukrainie sprawiły, że obecnie, znowu, wielu Polaków szuka pracy za granicą, głównie w krajach UE.

Jak rozliczyć składkę zdrowotną z działalności za 2022 r.?

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej 2022. Jakie są zasady ustalania rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej? Jak przygotować się do rozliczenia?

Pogląd, że wielu ludzi chce przyjechać do pracy do Niemiec jest błędny

Rząd RFN chce uprościć zasady wjazdu i uznawania kwalifikacji zawodowych, aby przyciągnąć do kraju więcej zagranicznych wykwalifikowanych pracowników. Ekspert ds. międzynarodowego rynku pracy Chris Pyak uważa, że "pogląd, iż wielu ludzi chce przyjechać do Niemiec, jest błędny". Odstrasza ich m.in. rasizm.

Belgowie mogą wybierać 4-dniowy tydzień pracy, ale bez zmiany liczby przepracowanych godzin

Rząd Belgii oficjalnie dał obywatelom wybór, czy chcą pracować cztery dni w tygodniu czy pięć, jednak zgodnie z regulacją, która weszła w życie w poniedziałek, liczba godzin pracy niezależnie od wybranej opcji niemal się nie zmieni - poinformował portal Euronews.

Urlop ojcowski – zmiany od 1 lutego 2023 r.

Jakie zmiany od 1 lutego 2023 r. w zakresie urlopu ojcowskiego i przysposobienia dziecka? Czy ojciec musi być ubezpieczony, aby korzystać z urlopów i zasiłków na dziecko? Czy jeżeli ojciec opłacił składkę w niższej wysokości niż jest to wymagane, to czy pozbawia go to prawa urlopu ojcowskiego?

Ubezpieczenie rolne 2023 - rząd dopłaci 65 proc. do składek

Ubezpieczenie rolne. W 2023 r. dopłata do składki tak z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych jak i zwierząt gospodarskich wyniesie 65 proc. składki - wynika z opublikowanego projektu rozporządzenia rządu. W projekcie budżetu na przyszły rok, na dopłaty do ubezpieczeń rolnych zabezpieczono ponad 1,1 mld zł.

Czterodniowy tydzień pracy w Portugalii może się wiązać z wydłużeniem jej dobowego wymiaru

W związku z rozpoczętymi przez władze Portugalii pracami przy zatwierdzeniu czterodniowego tygodnia pracy, rząd Antonia Costy wyraził zgodę na wydłużenie jej dobowego wymiaru - poinformowała odpowiedzialna za resort pracy minister Ana Mendes Godinho.

Staż pracy w Polsce a praca za granicą

Staż pracy ma wpływ na uprawnienia pracownicze, np. wymiar urlopu wypoczynkowego. Czy okres zatrudnienia za granicą również się do niego wlicza? Jak udokumentować pracę poza Polską? Czy zagraniczne dokumenty muszą być tłumaczone? Odpowiadamy.

183 dni pracy za granicą - jak liczyć?

183 dni pracy za granicą - jak je poprawnie liczyć? Limit 183 dni dotyczy dni fizycznej obecności w innym państwie. Jak traktować część dnia spędzoną na oddelegowaniu? Sprawdź umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Funkcjonariusze zwolnieni ze służby a ZUS

Czy funkcjonariusze zwolnieni ze służby muszą opłacać ZUS? Kto jest płatnikiem składki? Kiedy płatnik ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za byłych funkcjonariuszy? Jakie składki płatnik ma obowiązek przekazać do ZUS?

Wysokość składki wypadkowej w 2022 roku – co warto wiedzieć?

Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe w nowym roku składkowym, który trwa od 1 kwietnia 2022 r. do 31 marca 2023 r.? Co powinniśmy o niej wiedzieć? Kogo dotyczy?

Praca w Norwegii przestaje się opłacać?

Praca w Norwegii przestaje się opłacać. Coraz częściej Polacy wracają do Polski. Czy Norwegia nie jest już socjalnym rajem?

Polacy chcą pracować za granicą

Polacy chcą pracować za granicą przez sytuację w kraju. Galopująca inflacja obniża wartość wynagrodzeń za pracę. Jakie są najbardziej popularne kierunki migracji zarobkowych Polaków?

Roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.

Jak i kiedy stosować roczne limity składkowo-podatkowe w 2021 r.? Kiedy dochodzi do przekroczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jak wygląda rozliczenie w przypadku przekroczenia I progu podatkowego? Jak roczne limity wpływają na potrącenia z wynagrodzenia, zasiłki i zaświadczenia zarobkujących emerytów/rencistów?

Praca zdalna za granicą - wszystko co musisz wiedzieć

Praca zdalna za granicą? Jakie warunki należy spełnić? Co powinien wiedzieć pracodawca, a co pracownik? Oto krótki poradnik.

Praca za granicą bez języka

Praca za granicą bez znajomości języka - czy jest możliwa? Gdzie można pracować za granicą, nie znając języka obcego?

Szwecja - praca w lesie

Praca w Szwecji - pracownicy sezonowi zatrudniani do sadzenia i czyszczenia lasów bywają wykorzystywani przez pracodawców. Jak? Ile zarabiają?

Niemcy i Holandia walczą o polskich pracowników

Praca w Niemczech i Holandii - niemieccy i holenderscy pracodawcy walczą o polskich pracowników. Dlaczego?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2021

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które mają wejść w życie w 2021 r. wpłyną na większą ochronę przedsiębiorców. Co przewiduje nowelizacja ubezpieczeń?

Składka zdrowotna - pracownik za granicą ponad 183 dni

Składka zdrowotna pracownika przebywającego za granicą więcej niż 183 dni - jak ją obliczyć? Jak obniżyć składkę zdrowotną?

Granica polsko-ukraińska - czy otwarta, kwarantanna

Granica polsko-ukraińska to granica z państwem spoza strefy Schengen. Obowiązuje więc kwarantanna po jej przekroczeniu. Ile trwa kwarantanna dla Ukraińca? Czy test na COVID zwalnia z kwarantanny?

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie czyli od 1 stycznia 2021 r. - jak wygląda? Do 1 października 2021 r. trwa okres przejściowy. Wprowadzono wizy i punktowy system migracyjny. Jaka jest sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii? Co zrobić, by wyjechać do pracy? Jak złożyć wniosek o wizę? Czy do pracy sezonowej również potrzebna jest wiza?

Delegowanie pracowników - nowe obowiązki pracodawcy

Delegowanie pracowników zgodnie z nowymi przepisami obowiązującymi od 4 września 2020 r. wiąże się z nowymi obowiązkami po stronie pracodawcy. Co się zmieniło? Jakie powinny być minimalne warunki zatrudnienia pracowników delegowanych? Jakie są różnice w delegowaniu pracowników tymczasowych?

Będzie nowa usługa ZUS w ciągu 3 lat

ZUS w ciągu 3 lat ma uruchomić nową usługę. Będzie ona polegała na rozliczaniu składek za przedsiębiorców. Rola ubezpieczonych w rozliczaniu składek ZUS zostanie zmniejszona do minimum. Mają jedynie zatwierdzać przygotowany przez ZUS dokument.

Jakie korzyści daje praca w innym kraju?

Niezwykle istotne jest, aby wciąż rozwijać się zawodowo i osobiście. Jedną z form rozwoju jest niewątpliwie praca w innym kraju. Może wiązać się ze strachem przed nieznanym, jednak warto zaryzykować. Jakie korzyści daje praca w międzynarodowym środowisku?

Rośnie liczba pracowników z Białorusi

W Polsce rośnie liczba pracowników z Białorusi. Są to najczęściej osoby przed 40. rokiem życia. Migrują do Polski w celu zdobycia pracy i wyższych zarobków. W pracy tymczasowej mogą liczyć zwykle na wynagrodzenie od 17 do 19 zł brutto za godzinę.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r.

Znana jest już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r. Jaki jest ostateczny termin ich opłacenia?

Niebieska Karta UE - co to jest, jak uzyskać?

Niebieska Karta UE przysługuje pracownikom posiadającym wysokie kwalifikacje. Blue Card wiąże się z licznymi przywilejami osób wyjeżdżających do pracy za granicę. Co to właściwie jest? Jak ją uzyskać?

Zmiany w delegowaniu pracowników obowiązujące od 30 lipca 2020 r.

Dnia 30 lipca 2020 r. weszły w życie zmiany w delegowaniu pracowników, które wynikają w obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/957 z dnia 28 czerwca 2018 r. zmieniającej dyrektywę 96/71/WE.

Dyrektywa o delegowaniu pracowników już obowiązuje - kontrowersje

Dyrektywa o delegowaniu pracowników obowiązuje od 30 lipca 2020 r. Ogranicza delegowanie do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia o kolejne 6 miesięcy. Ponadto, nakazuje wypłatę wynagrodzenia na takich samych zasadach jak dla pracownika lokalnego. Dlaczego nowe przepisy budzą kontrowersje?

Ograniczenie okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy

Nowelizacja ustawy dotyczącej pracowników delegowanych została uchwalona przez Sejm. Zmiany dotyczą m.in. ograniczenia okresu delegowania pracowników do 12 miesięcy. Będzie możliwość przedłużenia delegowania o kolejne 6 miesięcy.

Delegowanie pracowników - zmiany od 30 lipca 2020 r.

Projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Wprowadza zmiany w delegowaniu pracowników, które mają wejść w życie 30 lipca 2020 r. Nowelizacja ma na celu wdrożenie do polskiego prawa dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z 28 czerwca 2018 r. Co się zmieni?

Zwolnienie ze składek ZUS – nowe zasady, częste wątpliwości

Tarcza antykryzysowa przewiduje możliwość zwolnienia ze składek ZUS. Kto może skorzystać z całkowitego zwolnienia z obowiązku opłacania składek od marca do maja 2020 r., a kto ze zwolnienia z opłacania 50% składek? Jakie nowe zasady wprowadza Tarcza 3.0? Co w przypadku wcześniejszego opłacenia składek za marzec?

Czy umowa o dzieło wypłacona razem z umową zlecenia podlega oskładkowaniu?

Firma zawarła umowę o dzieło z osobą, dla której było to jedyne źródło zarobkowania. Umowa o dzieło została wykonana w marcu 2020 r., a wynagrodzenie zostanie wypłacone na koniec kwietnia 2020 r. Od 1 kwietnia 2020 r. z tą samą osobą zawarto umowę zlecenia. Wynagrodzenie z drugiej umowy płatne jest do końca miesiąca. Zostanie wypłacone razem z wynagrodzeniem za wykonanie umowy o dzieło. Jak w tej sytuacji powinno wyglądać rozliczenie składek i podatku od wynagrodzenia wypłaconego 27 kwietnia? Czy przychody z umowy o dzieło będą podlegały w tym przypadku oskładkowaniu?

Jak założyć konto w niemieckim banku?

Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, warto zadbać o wszelkie kwestie ułatwiające funkcjonowanie w tym państwie. Jedną z tych spraw jest utworzenie konta bankowego. Jak założyć konto w niemieckim banku?

Odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (wniosek ZUS RDO) - dla kogo, warunki

Pobierz wniosek o odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę (ZUS RDO) dla należności od stycznia 2020 r. Dla kogo możliwe jest zwolnienie z odsetek? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pomoc?

Wszystkie mikrofirmy i samozatrudnieni przez 3 m-ce nie zapłacą składek ZUS

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformowali we wtorek wieczorem na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Nowelizacja ustawy o pracy na morzu - co się zmieni

Zabezpieczenie praw pracowniczych marynarzy w sytuacji ataku piratów na statek i uwięzienia marynarzy na statku lub poza nim - zakłada projekt ustawy o zmianie ustawy o pracy na morzu.

Praca w Niemczech dla pracowników spoza UE - zmiany od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. w Niemczech wchodzi w życie ustawa o imigracji pracowników wykwalifikowanych, która umożliwi zatrudnianie pracowników spoza Unii Europejskiej. Co to oznacza dla polskiego rynku pracy?

REKLAMA