REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa i obowiązki w zakresie BHP, Ubezpieczenie wypadkowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zawiadomienie z ZUS o stopie procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2024/2025

Wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalane są dla poszczególnych grup działalności w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków. Płatnikom składek, którzy złożyli informację ZUS IWA za lata 2021, 2022, 2023 wysokość składki wyliczył ZUS. Zawiadomienia o tym zostały dostarczone na ich konta na PUE ZUS.

BHP w rolnictwie - zmiany od 2024 r. Obsługa ciągników, maszyn, urządzeń, narzędzi

W dniu 7 marca 2024 r. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Stanowiska pracy wyposażone w monitor ekranowy. Zmiany w przepisach bhp. Pracodawcy mają czas na wdrożenie do maja 2024 roku

Od 17 listopada 2023 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Co zmienia ta nowelizacja? Ile czasu mają pracodawcy na dostosowanie miejsc pracy do nowych przepisów? 

Praca zdalna a BHP. Jakie obowiązki i prawa ma pracodawca? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika?

Jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy odnośnie pracowników wykonujących pracę zdalną? Kiedy można skontrolować zdalnego pracownika w zakresie przestrzegania wymogów BHP? Wyjaśnia Justyna Kurbiel, specjalista ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Zmiany w szkoleniach dla pracowników od 2023

Kto i kiedy płaci za szkolenia pracowników? Czy za czas odbywanych szkoleń przez pracowników przysługuje im czas wolny od pracy? Czy też może czas odbywanego szkolenia jest wliczany do czasu pracy? Niebawem w Kodeksie Pracy zostaną doprecyzowane przepisy dotyczące szkoleń pracowniczych.

Obowiązki BHP pracodawcy względem niepracowników

Jakie pracodawca ma obowiązki zw. z BHP względem niepracowników i jakie oni mają obowiązki względem podmiot z którym współpracują? Czy osoby zatrudnione na podstawach cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, o dzieło) mają prawo do zagwarantowania im BHP? Czy do takich umów stosuje się KP?

Informacja do ubezpieczenia wypadkowego (ZUS IWA) do 31 stycznia

Do 31 stycznia część płatników składek ma czas na złożenie druku ZUS IWA za 2022 rok. Dane z formularza posłużą do ustalenia wysokości składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika.

Więcej wypadków w miejscach pracy. Koszty dla przedsiębiorców

Wzrasta liczba wypadków w miejscach pracy, a wraz z nią rosną koszty dla pracodawców. W I półroczu 2022 r. zarejestrowano o 2,6 proc. więcej wypadków niż w analogicznym okresie rok wcześniej – podaje GUS. Jak wynika z raportu koszt ciężkiego wypadku to średnio aż 1,2 mln zł .

Przepisy BHP dla pracy zdalnej w znowelizowanym Kodeksie pracy

Praca zdalna a BHP. Jakie pracodawca ma obowiązki w związku z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom, a którzy świadczą swoją pracę w formie pracy zdalnej? Czy obowiązki te są takie same jak przy telepracy? Czy pracownik musi stosować się do wszystkich zasad BHP przy pracy zdalnej?

Inwestycje w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy a biznes

Państwowa Inspekcja Pracy oraz Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to organizatorzy konferencji, która w systemie hybrydowym zgromadziła blisko pół tysiąca uczestników rozmawiających o inwestowaniu w bezpieczną pracę.

Składki KRUS w IV kwartale 2022 r.

KRUS podał wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2022 r.

Obowiązki pracodawców w czasie upałów

Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.

Ile osób zostało poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2021 roku?

W 2021 r. zgłoszono 68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 9,6 proc. więcej niż w 2020 r. Zwiększył się również wskaźnik wypadkowości z 4,62 do 5,10 – poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Odszkodowanie po wypadku w pracy - ZUS

Odszkodowanie po wypadku w pracy - kiedy ZUS wypłaci jednorazowe świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego? Ile wynosi od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.?

Wypadek przy pracy - ZUS

Wypadek przy pracy - ZUS wypłaca różnego rodzaju świadczenia osobom ubezpieczonym. Jak sprawdzić czy podlegasz pod ubezpieczenie wypadkowe? Jaka jest procedura w przypadku wypadku? Ile wynosi odszkodowanie z ZUS?

Składka wypadkowa 2021 – PKD

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2021 r.  – jest nowa tabela kodów PKD, grup działalności, kategorii ryzyka i stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe. Sprawdź nową wysokość składki.

Zasiłek chorobowy w 2021 roku

Zasiłek chorobowy z ZUS w 2021 r. wynosi bez zmian 80% podstawy wymiaru zasiłku. Jaka więc jest jego wysokość netto? Ile dni można go pobierać? Jak ciąża wpływa na kwotę zasiłku? Do kiedy jest wypłacany? Czy zasiłek to dochód? Ile wynosi zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

BHP pracy zdalnej - o czym trzeba pamiętać?

Około 33% Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Jak zadbać o BHP pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracownik, co może zapewnić pracodawca?

Jak skorygować dokumenty rozliczeniowe ZUS z powodu zmiany wysokości składki wypadkowej

ZUS ustalił nam w decyzji wyższą, sankcyjną stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres składkowy od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. W jaki sposób powinniśmy przeprowadzić korektę dokumentacji rozliczeniowej ZUS? Czy korekta będzie miała wpływ na rozliczenia podatkowe płatnika lub ubezpieczonych - pyta czytelnik z Lublina

Praca zdalna: pracodawca nie będzie odpowiadał za bhp

Nowe przepisy Kodeksu pracy przewidują przeniesienie odpowiedzialności za bhp podczas pracy zdalnej z pracodawcy na pracownika. Pracodawca nie będzie więc odpowiadał za bezpieczeństwo pracownika na home office.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r.

Znana jest już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r. Jaki jest ostateczny termin ich opłacenia?

Którym płatnikom zmieni się wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe od 1 kwietnia 2020 r.

Od 1 kwietnia 2020 r. rozpoczął się nowy okres składkowy, na który ustalana jest wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Ogólne zasady ustalania wysokości tej składki nie uległy zmianie w stosunku do poprzedniego roku składkowego. Nie uległy również zmianie główne wskaźniki umożliwiające jej prawidłowe ustalenie. Oznacza to, że dla części płatników stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe pozostanie bez zmian. Nie dotyczy to jednak płatników, którym wysokość składki wypadkowej indywidualnie ustala ZUS.

Wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2020 r. do 31 marca 2021 r.

ZUS podał wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe w roku składkowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2020 r. i kończącym się 31 marca 2021 r. Ile wyniesie składka wypadkowa?

Składki KRUS na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu.

Praktyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w przypadku koronawirusa

Jak należy zorganizować pracę w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem? Czy pracownik może wnioskować o pracę zdalną? Czy w okresie zagrożenia koronawirusem pracodawca może wysłać pracowników na zaległe urlopy wypoczynkowe? Ministerstwo pracy przygotowało praktyczny poradnik dla pracodawców i pracowników.

Czy można przyznać ekwiwalent za używanie i pranie odzieży służbowej

Chcemy pracownikom administracyjno-biurowym (wykonującym pracę tylko w biurze) wypłacać ekwiwalent pieniężny za pranie oraz używanie własnej odzieży i obuwia służbowego. Pracownicy korzystają z jednolitej odzieży służbowej. Wypłata ekwiwalentu wynikałaby wprost z przepisów wewnętrznych obowiązujących u pracodawcy. Czy możliwa jest, zgodnie z art. 2377 Kodeksu pracy, wypłata ekwiwalentu za pranie i używanie własnej odzieży służbowej, a nie roboczej? - pyta Czytelniczka z Włocławka.

31 stycznia 2020 r. upływa termin składania ZUS IWA za 2019 r.

Przypominamy o złożeniu informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2019 r. należy złożyć do 31 stycznia 2020 r.

ZUS IWA za 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2019 r. należy złożyć do 31 stycznia 2020 r.

Wypadek przy pracy - co robić

Najczęściej wypadkom przy pracy ulegają mężczyźni. Aby ubiegać się o świadczenie wypadkowe trzeba złożyć wymagane dokumenty.

Protokół powypadkowy - nowy wzór 2019

25 czerwca 2019 r. wejdzie w życie rozporządzenie określające nowy wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy. Co z dotychczasowymi wzorami formularzy? Pobierz nowy wzór protokołu powypadkowego.

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy

W przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS świadczenia te wypłaca na bieżąco, po stwierdzeniu do nich uprawnień. Zasiłek powinien być jednak wypłacony nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia tego uprawnienia. Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku?

Likwidacja obowiązku okresowych szkoleń bhp od 1 stycznia 2019 r.

Od początku 2019 r. uległy ograniczeniu obowiązki pracodawcy w zakresie bhp. Obecnie szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy w 2019 roku

W 2019 r. weszły w życie nowe regulacje prawne, które zwiększają zakres działań inspekcji pracy. PIP zapowiada liczne kontrole i działania prewencyjne. Kogo skontroluje PIP w 2019 roku?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) a podstawa wymiaru składek

Przepisy o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszły w życie 1 stycznia 2019 roku. Pracodawcy mają jednak czas na przygotowanie się do wprowadzenia PPK. Czy wpłata podstawowa do PPK stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe oraz zdrowotne?

Nowe przepisy bhp przy obsłudze żurawi

Nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze żurawi wieżowych i szybkomontujących zostało podpisane. Wprowadza ono obowiązkową instrukcję bezpieczeństwa prac transportowych.

RODO w BHP

Od 25 maja 2018 roku regulacje RODO mają zastosowanie w działach personalnych i służby BHP. Stosowanie tych przepisów nadal budzi wiele wątpliwości.

Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym w zakresie BHP

W okresie zimowym pracodawca musi zapewnić pracownikom posiłki regeneracyjne i ciepłe napoje. Należy również zapewnić minimalną temperaturę w pomieszczeniach pracy oraz przestrzegać przepisów i zasad bezpieczeństwa przy odśnieżaniu dachów.

Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków przez pracodawcę

Ciężkie naruszenie obowiązków przez pracodawcę może stanowić podstawę do rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia. Niemniej jednak pojęcie ciężkiego naruszenia obowiązków ma charakter raczej nieprecyzyjny i ogólny, w związku z tym generuje wiele pytań i wątpliwości, które rozstrzyga ogólna praktyka oraz orzecznictwo sądów.

Lato w biurze – jak zmniejszyć negatywne skutki upałów?

Lipiec i sierpień to czas urlopów, podczas których można zregenerować siły i odpocząć od codziennych obowiązków zawodowych. Jednak wakacje trwają krótko, a panujące latem upały zmniejszają efektywność pracowników. Promieniowanie UV dociera także do wnętrz, powodując m.in. wzrost temperatury. Ta z kolei negatywnie wpływa na samopoczucie i obniża poziom skupienia osób przebywających w budynku. Co zrobić, żeby zapewnić im komfortowe warunki pracy w gorące dni?

Zmiany w przepisach BHP

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy za zaprezentować nowe rozwiązania, mające na celu wprowadzenie uproszczeń i ograniczenie ciążących na pracodawcach obowiązków związanych z przepisami BHP.

Jak zgłosić pomocnika rolnika do ubezpieczeń w KRUS

Rolnik ma 7 dni od zawarcia umowy o pomocy przy zbiorach na zgłoszenie pomocnika do ubezpieczeń w KRUS. Za pomocnika rolnik opłaca do KRUS składkę na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie a także składkę zdrowotną.

Umowa o pomocy przy zbiorach 2018 - wzór

Dnia 18 maja 2018 r. weszły w życie przepisy regulujące pomoc świadczoną przy zbiorach. Ustawa wprowadziła nowy rodzaj umowy, tj. umowę o pomocy przy zbiorach i obowiązek opłacania składek za pomocników rolnika. Zobacz wzór umowy.

Obowiązek ubezpieczenia pomocnika rolnika w KRUS po 18 maja 2018 r.

Od 18 maja 2018 r. rolnik, który zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, ma obowiązek zgłosić pomocników do ubezpieczeń w KRUS. Obowiązek ten dotyczy ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego. W jakim terminie należy zgłosić do ubezpieczenia?

Praca podczas upałów i obowiązki pracodawcy

Podczas upałów pracodawca ma szereg obowiązków wobec swoich pracowników. Może on w upalne dni wprowadzić dodatkowe przerwy. Resort pracy przypomina o obowiązkach pracodawców.

Do jakiej pracy należy wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne

W określonych przypadkach pracownik ma obowiązek wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Obowiązkowe ubezpieczenie pomocnika rolnika w KRUS

Rolnik ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń w KRUS pomocników, z którymi zawarł umowę przy zbiorach. Nowe przepisy, dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników oraz ubezpieczenia zdrowotnego będą obowiązywały od 18 maja 2018 r.

Składka wypadkowa 2018/2019

Od 1 kwietnia 2018 r. obowiązuje nowa wysokość składki wypadkowej. Do 20 kwietnia 2018 r. ZUS ma obowiązek przesłać płatnikom składek zawiadomienie o obowiązującej ich wysokości składki w okresie od kwietnia 2018 do końca marca 2019.

Nowa wysokość składki wypadkowej od 1 kwietnia 2018 r.

Od 1 kwietnia 2018 r. obowiązuje nowa wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe. Oznacza to, że firmy zatrudniające co najmniej 10 pracowników zaoszczędzą więcej. Zmiany stawek od kwietnia obowiązują w 28 grupach firm.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. - nowa wysokość

Od 1 kwietnia 2018 r. zmieni się wysokość składki wypadkowej dla firm zgłaszających nie więcej niż 9 ubezpieczonych. Ponadto od 1 kwietnia obowiązują nowe kategorie ryzyka i przyporządkowane im stopy procentowe składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Zmiany w BHP w nowym Kodeksie pracy

Zespół ds. promocji bezpieczeństwa i zdrowia pracy Pracodawców RP przedstawił projekt zmian w nowym Kodeksie pracy w zakresie przepisów BHP. Projekt ma być przedmiotem prac Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. W projekcie poruszono m.in. problemy związane ze szkoleniami BHP.

REKLAMA