REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownik, Związki zawodowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dlaczego warto zatrudniać pracowników 50+

Zatrudnienie pracownika 50+. Jakie korzyści dla pracodawcy niesie zatrudnienie silversa?

Dofinansowanie do pracy zdalnej – dla kogo?

Co ma na celu projekt ustawy o aktywności zawodowej? Z jakimi problemami mierzy się rynek pracy i urzędy pracy? Czym jest grant na pracę zdalną, kto może go otrzymać i w jakiej wysokości w 2023 r.?

Co trzeci pracownik ma obawy, że zastąpią go roboty

Ponad 41% Polaków boi się, że sztuczna inteligencja zawładnie światem. Jednocześnie tylko 24% badanych uważa, że roboty mogłyby wykonywać pracę lepiej od nich. Co jeszcze myślimy o czwartej rewolucji przemysłowej, którą zapowiadają eksperci?

PUE ZUS - obowiązek założenia profilu dla płatników składek

PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek ma obowiązek posiadać konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS [1]. Umożliwi ono załatwianie spraw w ZUS online - w dowolnym miejscu i czasie.

76 proc. pracowników nie czuje wsparcia od pracodawcy w związku z inflacją

Wsparcia ze strony pracodawcy w walce z efektami inflacji nie odczuwa 76 proc. pracowników, a 38 proc. aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia - wynika z badania serwisu Pracuj.pl.

Stereotypy do lamusa – co rzeczywiście łączy, a co dzieli pokolenia?

Eksperci są jednogłośni: zróżnicowane pokoleniowo zespoły to przepis na dobrze prosperującą firmę. To także odpowiedź na wyzwania obecnego rynku pracy, na którym – w obliczu starzejącego się społeczeństwa – polityka diversity & inclusion nabiera jeszcze większego znaczenia.

Praca u Elona Muska

Firma Bergman Engineering podpisała kontrakt życia: rekrutuje inżynierów, techników i pracowników produkcyjnych do fabryki Tesli, w której ma pracować 23 tys. osób - pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".

Konkurs dla pracodawców wspierających szkoły branżowe

Wyłonienie i nagrodzenie firm, które najbardziej wspierają szkoły zawodowe i branżowe na Podkarpaciu to główny cel konkursu Biznes Klasa 2022. Jego organizatorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie; rozstrzygnięcie ma nastąpić w połowie grudnia br.

Czterodniowy tydzień pracy w Portugalii może się wiązać z wydłużeniem jej dobowego wymiaru

W związku z rozpoczętymi przez władze Portugalii pracami przy zatwierdzeniu czterodniowego tygodnia pracy, rząd Antonia Costy wyraził zgodę na wydłużenie jej dobowego wymiaru - poinformowała odpowiedzialna za resort pracy minister Ana Mendes Godinho.

Zatrudnienie pracowników 2022/2023. Outsourcing procesowy

Polski rynek pracy stoi pod koniec 2022 roku (na progu 2023 roku) przed wieloma wyzwaniami. Większość polskich przedsiębiorstw znalazła się w trudnej sytuacji. Na ich funkcjonowanie w ostatnim czasie silnie wpływa wysoka inflacja, ograniczony dostęp do surowców oraz wzrost kosztów energii. Dodatkowo niestabilna sytuacja wywołana wojną w Ukrainie oraz pandemią COVID-19 spowodowała poważne deficyty kadrowe, które utrudniły zachowanie ciągłości funkcjonowania firm, a nawet wymusiły zaprzestanie ich działalności. Pytanie brzmi zatem, jak zapewnić stabilność procesów i skutecznie rozwinąć biznes w tym trudnym gospodarczo czasie? Odpowiedzią może być outsourcing procesowy.

W czwartym kwartale nastąpi wyraźne spowolnienie w przemyśle

W czwartym kwartale czeka nas wyraźne spowolnienia w przemyśle – koniec roku przyniesie wyniki bliskie stagnacji. Wzrost cen energii przekłada się na koszty produkcji, co oznacza inflację – oceniają analitycy PIE w komentarzu do środowej publikacji indeksu PMI.

Czy na wypowiedzeniu można korzystać z ZFŚS?

Jan K. pracownik dużej fabryki aktualnie znajduje się na 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia (umowa rozwiąże się z dniem 31 grudnia 2022 r.). Pracodawca oświadczył Janowi K., że skoro znajduje się w okresie wypowiedzenia to nie może on skorzystać ze świadczenia wynikającego z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (zapomogi, o którą wnosił Jan K. w zw. z trudną sytuacją życiową i materialną), ponieważ wskazuje na to obowiązujący u pracodawcy regulamin ZFŚS. Jan K. zastanawia się czy takie działanie pracodawcy jest prawidłowe i zgodne z prawem?

Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?

W dniu 1 listopada przypada Uroczystość Wszystkich Świętych a 2 listopada tzw. Zaduszki czyli Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Dobrze pamiętać, że przy organizacji pogrzebu, która wiąże się z wieloma wydatkami przysługuje specjalne świadczenie. Jakie, w jakiej wysokości i jak je uzyskać?

Czy związkowcy chcą kontrolować sztuczną inteligencję?

Czy związki zawodowe będą mogły żądać od pracodawcy informacji na temat działania sztucznej inteligencji w zakresie zatrudniania pracowników?

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)?

Co to jest System Elektronicznej Wymiany Informacji dot. Zabezpieczenia Społecznego (EESSI)? Czy EESI obowiązuje w Polsce i co ma na celu? Czym jest EKUZ a czym EKUS?

2023 – Europejski Rok Umiejętności

Co będzie miał na celu Europejski Rok Umiejętności? Dlaczego szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i znajomość technologii jest tak ważna na europejskim rynku zatrudnienia?

Minimalne wynagrodzenie - czy wlicza się premie, nagrody i dodatki?

Minimalne wynagrodzenie. Czy premie, nagrody i dodatki wliczają się do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę?

Pracownik z Ukrainy - oświadczenie o rezydencji podatkowej

Oświadczenie o rezydencji podatkowej Ukraińca. Pracownik lub zleceniobiorca będący obywatelem Ukrainy od razu po przyjeździe do Polski może złożyć oświadczenie o polskiej rezydencji podatkowej. Ułatwi to rozliczenie podatkowe polskiemu płatnikowi podatku dochodowego.

Jak rozliczać wynagrodzenie oddelegowanego pracownika (Włochy)

Jak obliczyć wynagrodzenie pracownika oddelegowanego do pracy we Włoszech?

Wynagrodzenia 2023 - webinarium

Wynagrodzenia 2023. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Wynagrodzenia 2023” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 9 listopada 2022 roku. Polecamy!

Popyt na pracę pozostaje mocny

Popyt na pracę pozostaje mocny - ocenili czwartkowe dane GUS o zatrudnieniu ekonomiści ING Banku Śląskiego. Sytuacja na rynku pracy jest napięta, a wysoki wzrost płacy minimalnej od początku 2023 r. prawdopodobnie przełoży się na całą falę podwyżek - dodali.

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Dlaczego pracodawcy muszą zacząć dbać o zdrowie psychiczne pracowników? Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania stanowiły podstawę 10,5 proc. zwolnień lekarskich wystawionych w 2021 r. i były jednocześnie najczęstszym (12,2 proc. dni) i najdłuższym (13,8 proc. dnia) powodem pobytu w szpitalu. Co istotne, aż 85 proc. pracowników boi się zgłosić swojemu szefowi potrzebę wsparcia w leczeniu zdrowia psychicznego

Jak przyciągnąć najlepsze talenty Pokolenia Z?

Jak przyciągnąć najlepsze talenty Pokolenia Z? Wyniki badania Cpl Poland Zoomersi w pracy, czyli jak Pokolenie Z podbija rynek pracy w Polsce, pokazują oczekiwania reprezentantów Generacji Z względem procesu rekrutacyjnego, a także wskazują kluczowe kwestie, które rekruterzy powinni wziąć pod uwagę w pierwszych kontaktach z reprezentantami tego pokolenia.

Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022

„Żywieniowe nawyki pracujący Polaków 2022” - celem badania było poznanie nawyków i przekonań żywieniowych polskich pracowników. Sprawdzono jakość ich codziennej diety oraz postawy wobec jedzenia zarówno w miejscu pracy uwzględniając tryb zdalny i stacjonarny, jak i w życiu codziennym.

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami

Sektor chemiczny - nadal widoczne różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami: wynika z pierwszego w Polsce badania nt. równości płci i różnorodności w sektorze chemicznym przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie BASF Polska i we współpracy z Polską Izbą Przemysłu Chemicznego.

Inflacja skłania pracowników do dodatkowej pracy i proszenia o podwyżki

Inflacja skłania pracowników do dodatkowej pracy i proszenia o podwyżki - co piąty pracownik zdecydował się na pracę dorywczą, 13 proc. dorabia dzięki nadgodzinom, a 10 proc. poprosiło o podwyżkę - wynika z 49. edycji Monitora Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad.

Przepisy BHP dla pracy zdalnej w znowelizowanym Kodeksie pracy

Praca zdalna a BHP. Jakie pracodawca ma obowiązki w związku z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pracy pracownikom, a którzy świadczą swoją pracę w formie pracy zdalnej? Czy obowiązki te są takie same jak przy telepracy? Czy pracownik musi stosować się do wszystkich zasad BHP przy pracy zdalnej?

Brak zaangażowania w pracy dotyczy co piątego zatrudnionego

Brak zaangażowania w pracy dotyczy co piątego zatrudnionego - wypełnianie tylko tych obowiązków, które są konieczne lub wręcz brak zaangażowania w pracę stanowi coraz większy problem. Firmy zaczęły zauważać to zjawisko po pandemii. Rosnąca popularność pracy zdalnej, wymagająca ze strony pracowników większej samodzielności i wysiłku, jeszcze ten trend nasiliła.

Piontkowski: Nauczyciel to szczególny zawód, który kształtuje kolejne pokolenia Polaków

Nauczyciel to szczególny zawód, który w dużej mierze decyduje o tym, jak będą wyglądały kolejne pokolenia Polaków – mówił w piątek na wojewódzkich obchodach Dnia Edukacji Narodowej w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

PIP prowadzi kontrole zatrudnienia uchodźców wojennych

PIP prowadzi kontrole zatrudnienia - weryfikuje, czy nie dochodzi do wyzysku osób z Ukrainy, które będąc w trudnej sytuacji życiowej, musiały podjąć pracę.

Wstępne badania lekarskie a praca

Wstępne badania lekarskie są obowiązkiem, który należy spełnić przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Kogo dotyczą? Kto za nie płaci? Kiedy należy je wykonać? Odpowiadamy.

Praca hybrydowa w nowej rzeczywistości

O ile przed pandemią aż 76% organizacji zatrudniało osoby pracujące wyłącznie stacjonarnie, o tyle przyjęcie takiej samej strategii zatrudniania w przyszłości deklaruje zaledwie 24% organizacji przebadanych przez Colliers. W związku z tą znaczącą zmianą na rynku pracy dostrzegamy nowe zjawiska – zmieniają się oczekiwania pracowników względem pracodawcy oraz sposób kształtowania przestrzeni biurowych, które dziś muszą odpowiadać potrzebom hybrydowych pracowników. Raport Colliers „Hybrid and Beyond”, opracowany z partnerami HRK S.A. i Well.hr, pokazuje najważniejsze aspekty wdrażania pracy hybrydowej w firmach funkcjonujących na polskim rynku.

Co czwarty Polak czuje się kontrolowany przez swojego pracodawcę

Co czwarty Polak uważa, że jest kontrolowany przez swojego pracodawcę (41,94 proc.). Co ciekawe, kontrola dotyka w większym stopniu pracowników kontraktowych (46,92 proc.) niż tych na etacie (42,37 proc.).

„Zetki” przejmują stery na rynku pracy

Pokolenie Z przejmuje głos na rynku pracy. Kampania portalu RocketJobs.pl o Gen Z została nagrodzona w prestiżowym konkursie polskiej branży kreatywnej KTR w kategorii Communication . Brązowa statuetka za serię filmów #Rozmowyopracy to dowód na to, że urodzone pod koniec lat 90 Zetki, wkraczające coraz mocniej w przestrzeń zawodową, są ważną społecznością, której spojrzenie na świat ma szansę odmienić współczesny rynek pracy.

Work-life balance - jak osiągnąć równowagę na linii pracownik-pracodawca?

Work-life balance - czy osiągnięcie równowagi na linii pracownik-pracodawca jest możliwe?

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia - jak liczyć? Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny, na czas określony i nie określony? Czy można skrócić okres wypowiedzenia i czy pracownikowi przysługuje coś z tego tytułu? Poniżej omówienie z przykładami.

Praca: kim jest człowiek 4.0?

Praca w Polsce - pandemia COVID-19 zmieniła jej realia – przyśpieszyła cyfryzację, wpłynęła na relacje między pracownikami i pracodawcami, zmieniła ich wzajemne oczekiwania. Czy w nowych realiach działamy jako ludzie 4.0?

Czas wolny - jakie mamy nawyki? [badanie]

Jak podchodzimy do organizacji czasu przeznaczonego na wypoczynek? Co pomaga nam w budowaniu nawyków spędzania czasu wolnego? Czym się kierujemy wybierając aktywności?

Mobbing w pracy – co to jest?

Mobbing w pracy – czym jest? Jak się przed nim bronić?

Polacy chcą elastyczności w pracy

Polacy chcą elastyczności w pracy - blisko sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy.

Kobiety na rynku IT – ewenement czy nowa rzeczywistość?

Kobiety na rynku IT w Polsce stanowią około 30% . To jeden z najczęściej wybieranych przez nie obszarów zawodowych – wskazywany przez ponad 20% respondentek . Czy jest szansa, że kobiety zniwelują brak specjalistów IT na rynku?

Umowa zlecenie do 26. roku życia a zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie do 26 roku życia. Czy zleceniobiorca poniżej 26 roku życia może przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim?

Jak rozliczyć zagraniczną podróż służbową przy umowie cywilnoprawnej?

Zagraniczna podróż służbowa. Jak rozliczyć podróż służbową zagraniczną pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Świadectwo pracy z błędem - co zrobić?

Świadectwo pracy. Następstwem rozwiązania umowy o pracę jest wręczenie pracownikowi świadectwa pracy, które powinno być prawidłowo wypełnione. Należy to do obowiązków pracodawcy. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik po otrzymaniu dokumentu zauważy na nim błędy. Co powinien wtedy zrobić? Jak powinien zareagować? Wyjaśniamy!

Webinarium „Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić”

„Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić” - zapraszamy na praktyczne webinarium z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 października 2022 roku. Polecamy!

Refundacja zakupu okularów - co warto wiedzieć?

Refundacja zakupu okularów pracownikowi, wykorzystywanych podczas pracy przy monitorach ekranowych, budzi liczne wątpliwości. Dotyczą one nie tylko tego, którym z pracowników taki zwrot kosztów przysługuje, ale także tego, jak prawidłowo udokumentować taką refundację, jakie dane powinny być wskazane na fakturze potwierdzającej zakup, czy refundację można wypłacić przelewem? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Aneks do umowy o pracę - co warto wiedzieć?

Aneks do umowy o pracę. Strony stosunku pracy mogą modyfikować treść umowy o pracę w drodze aneksu, a więc zawierając porozumienie zmieniające, które jest dwustronną czynnością, obejmującą zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy.

Czy pracodawca może odmówić urlopu na żądanie?

Urlop na żądanie jest szczególną częścią urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w danym roku kalendarzowym. Jego wyjątkowy charakter wynika przede wszystkim z trybu zgłaszania i udzielania.

Czy ZUS może zakwestionować wysokość wynagrodzenia i objęcie ubezpieczeniem?

Czy ZUS może zakwestionować wysokość wynagrodzenia? Czy ZUS wskutek kontroli może uznać, że pracownik nie podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i chorobowemu i czy może wydać decyzję w tym zakresie? Kiedy umowa o pracę jest zawarta dla pozoru i jest nieważna?

Polacy skazani na mobbing. Tylko co 9 ofiara zgłasza problem

Mobbing. Polacy nie chcą reagować na mobbing. Boją się zemsty sprawcy, ale też reakcji przełożonych.

REKLAMA