| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > pracownik

Temat: pracownik

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracownik. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracownik.

Tryb rozwiązania stosunku pracy na podstawie powołania

Aktualizacja: 01.09.2011

Jaki jest tryb rozwiązywania stosunku pracy na podstawie powołania, jeśli o jego rozwiązanie występuje pracownik powołany na stanowisko na czas określony? »

Sejm zajmie się ustawą o wynagrodzeniu minimalnym

Aktualizacja: 05.09.2011

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu VI kadencji, w połowie września, posłowie zajmą się zgłoszonym przez NSZZ "Solidarność" projektem ustawy o wynagrodzeniu minimalnym. »

Czy wymagane jest dodatkowe szkolenie bhp telepracownika?

Aktualizacja: 31.08.2011

Pracownik chciałby jeden dzień w tygodniu pracować w domu poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Posiada wszystkie niezbędne szkolenia bhp, które przechodzi każdy pracownik w firmie. Czy pracodawca musi jeszcze dodatkowo w jakimś zakresie przeszkolić pracownika, który jeden dzień pracowałby w formie telepracy, czy też wystarczą szkolenia, które pracownik już posiada? »

Zaświadczenie o zarobkach dla pracownika pobierającego świadczenie przedemerytalne

Aktualizacja: 01.09.2011

Zatrudniamy pracownika, który od listopada 2006 r. do końca czerwca 2011 r. miał prawo do świadczenia przedemerytalnego. Od 1 lipca br. ZUS przyznał mu emeryturę w związku z ukończeniem 65 lat. Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wystawienie zaświadczenia o zarobkach uzyskanych od marca do czerwca br. Twierdzi, że chce rozliczyć się z tego przychodu w ZUS przed zakończeniem roku rozliczeniowego. Czy mamy obowiązek wystawić mu takie zaświadczenie już teraz? Jak będzie wyglądało rozliczenie przez ZUS jego przychodu, jeśli w każdym z miesięcy od marca do czerwca zarobki pracownika wynosiły po 2000 zł (łącznie 8000 zł)? »

Koniec obowiązywania ustawy antykryzysowej może oznaczać wzrost zainteresowania pracą tymczasową

Aktualizacja: 02.09.2011

Wraz ze zbliżającym się końcem obowiązywania pakietu antykryzysowego pojawiają się pytania o los pracowników zatrudnianych obecnie na umowy terminowe i planowane ruchy pracodawców. »

Młodzież poszukuje pracy

Aktualizacja: 05.09.2011

Potrzeba zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego wraz z chęcią uzyskania niezależności finansowej, to główne powody, które mobilizują młodzież do poszukiwania pracy. »

Nowe zaświadczenie o okresach nieprowadzenia pojazdu przez kierowców

Aktualizacja: 01.09.2011

Przedsiębiorcy będę musieli wystawiać nowe, rozszerzone zaświadczenie dokumentujące przerwy w pracy kierowcy. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustawy o czasie pracy kierowców oraz ustawy o transporcie drogowym podpisana przez prezydenta 2 sierpnia 2011 r. Wprowadzenie nowego wzoru zaświadczenia wynika z potrzeby dostosowania polskiego prawa do unormowań Unii Europejskiej (decyzji Komisji 2009/959/UE z 14 grudnia 2009 r., która określiła nowy wzór zaświadczenia). »

Odprawa emerytalno-rentowa nie musi być jednorazowa

Aktualizacja: 01.09.2011

Przepisy płacowe mogą korzystniej ustalać zasady nabycia prawa do odprawy emerytalno-rentowej niż art. 921 Kodeksu pracy, bowiem przepis kodeksowy w tej kwestii nie jest bezwzględnie obowiązujący (wyrok Sądu Najwyższego z 6 lipca 2011 r., sygn. akt II PK 51/11). »

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP za pracownika, który po urlopie macierzyńskim był na urlopie wychowawczym

Aktualizacja: 29.08.2011

Jedna z naszych pracownic wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim 20 lutego 2011 r., a od 14 czerwca br. przebywa na urlopie wychowawczym. Urlop – na wniosek pracownicy – został jej przyznany do 10 lipca 2012 r. Jak liczyć okres, przez który jesteśmy zwolnieni z opłacania za nią składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych? Czy zwolnione z tych składek będą również przychody, które ta pracownica będzie osiągać z tytułu umowy zlecenia zawartej na 3 miesiące i wykonywanej dla nas podczas urlopu wychowawczego? »

Kiedy pracownik nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego

Aktualizacja: 01.09.2011

Ustawa zasiłkowa przewiduje sytuacje, w których mimo spełnienia formalnych warunków pracownik nie uzyska prawa do zasiłku chorobowego w ogóle lub utraci je w następstwie pewnych okoliczności. W sytuacjach, w których pracownikowi nie przysługuje prawo do zasiłku, nie nabędzie on także prawa do wynagrodzenia chorobowego. Skutkuje to tym, że świadczenie chorobowe nie zostanie mu wypłacone lub jego wypłata zostanie wstrzymana. »

Syndrom wypalenia zawodowego

Aktualizacja: 02.09.2011

Syndrom wypalenia zawodowego powoduje spadek efektywności u pracowników. Może nawet doprowadzić do depresji. Jedną z ważniejszych metod zapobiegania wypaleniu jest podejmowanie pracy zgodnej z oczekiwaniami, kwalifikacjami i zainteresowaniami. »

Czy w trakcie urlopu wypoczynkowego przysługuje zasiłek opiekuńczy

Aktualizacja: 29.08.2011

Pracownica przebywa na urlopie wypoczynkowym od 20 lipca do 12 sierpnia br. W trakcie urlopu przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 5 do 10 sierpnia br. w związku z koniecznością sprawowania opieki nad 8-letnim synem. Czy pracownicy przysługuje zasiłek opiekuńczy, czy wynagrodzenie za czas urlopu? Czy w celu wydania decyzji musimy wysłać zwolnienie do ZUS, jeżeli jesteśmy zakładem uprawnionym do wypłaty świadczeń chorobowych? »

Zwolnienie ze składek wartości dofinansowania wypoczynku dzieci pracownika

Aktualizacja: 26.08.2011

W tym roku po raz pierwszy będziemy dofinansowywać naszym pracownikom wakacyjny wypoczynek ich dzieci. W tym celu wykorzystamy środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy od takiego dofinansowania należy odprowadzić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe? »

Praca przy komputerze - skierowanie pracownika na badania profilaktyczne

Aktualizacja: 02.09.2011

W skierowaniu na badania profilaktyczne pracodawca powinien wskazać zagrożenia, z jakimi będzie stykał się pracownik, a więc także pracę przy komputerze. To lekarz medycyny pracy określa, jak często pracownik powinien mieć przeprowadzane badania wzroku. »

Czy trzeba zapewniać przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w instytucjach kultury

Aktualizacja: 26.08.2011

Jesteśmy instytucją kultury, której pracownicy często wykonują pracę w weekendy prowadząc lub organizując różnego rodzaju imprezy kulturalne w naszym mieście. Czy na podstawie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej możemy nie zapewnić tym pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym, jeżeli pracownik nie korzysta w tym czasie z urlopu wypoczynkowego? »

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »