REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracownica w ciąży, Urlop wychowawczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Jak urlop wychowawczy wpływa na urlop wypoczynkowy? Czy podczas nieobecności pracownicy będącej na wychowawczym nalicza się urlop wypoczynkowy za kolejne lata? Czy zaległy urlop może się przedawnić? Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje po wychowawczym?

Urlop wychowawczy 2024

Urlop wychowawczy w 2024 roku otrzymuje się na wniosek. Jaka jest podstawa prawna? Czy jest płatny? Ile trwa urlop wychowawczy? Do którego roku życia dziecka można go wykorzystać?

Czy kobieta w ciąży może wycofać wypowiedzenie umowy o pracę

Kodeks pracy przewiduje szczególną ochronę zatrudnienia kobiet w ciąży. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę takiej pracownicy, a w niektórych przypadkach umowa, która uległaby rozwiązaniu w okresie ciąży, zostaje przedłużona do dnia porodu. Co w przypadku, jeśli to pracownica składa wypowiedzenie? Wyjaśniamy, czy ma prawo je wycofać z powodu ciąży i w jakich przypadkach. 

Urlop wychowawczy dla osoby samotnie wychowującej dziecko. W jaki sposób ubiegać się o udzielenie urlopu

Urlop wychowawczy przysługuje także w sytuacji, gdy dziecko wychowuje jedna osoba: rodzic bądź inny opiekun. Uprawnienie to przysługuje pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego dla osoby samotnie wychowującej dziecko? Co powinien zawierać wniosek o urlop wychowawczy dla takiej osoby? Wyjaśniamy.

Czy pracodawca może odrzucić wniosek pracownicy o urlop wychowawczy

Pracownica chce iść na urlop wychowawczy. To kluczowy dla nas pracownik i staramy się ją przekonać, żeby została w pracy. Czy w ostateczności możemy odmówić jej skorzystania z urlopu wychowawczego?

Obniżenie wymiaru czasu pracy. Jak skutecznie napisać wniosek

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie jego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Co musi zawierać wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy? Wyjaśniamy.

Urlop wychowawczy. Jak napisać wniosek

Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Udzielenie urlopu wychowawczego następuje na wniosek pracownika. Co powinien zawierać wniosek o urlop wychowawczy? Jakie dokumenty pracownik musi załączyć do wniosku? Wyjaśniamy.

Odprawa pieniężna a urlop wychowawczy

Odprawa pieniężna, tzw. odprawa ekonomiczna, kojarzona jest najczęściej ze zwolnieniami grupowymi. Może być ona również przyznana (po spełnieniu odpowiednich warunków) pracownikowi, którego objęło zwolnienie indywidualne. Czy w sytuacji, gdy zatrudniony przebywa na urlopie wychowawczym, ma prawo do tego świadczenia? Odpowiadamy.

Jak pogodzić pracę z byciem matką? GALERIA

Macierzyństwo a praca. W jaki sposób to pogodzić? Czy mamy chcą wracać po macierzyńskim na rynek pracy? Zobacz GALERIĘ!

Jak obliczyć podstawę emerytalno-rentową na wychowawczym?

Podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym. Jak ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla osób przebywających na urlopie wychowawczym?

Praca na urlopie wychowawczym

Praca na urlopie wychowawczym. Pracownik, korzystający z urlopu wychowawczego ma prawo w tym czasie podjąć pracę lub inną działalność zarobkową. Nie może to jednak kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jakie warunki muszą być spełnione? Sprawdź!

Zasiłek wychowawczy 2023 r.

Czy urlop wychowawczy w 2023 r. jest płatny? Czy z ZUS-u w trakcie urlopu wychowawczego otrzymuje się jakieś świadczenia? Czy pracownik w czasie urlopu wychowawczego podlega ubezpieczeniom? Jaka jest podstawa wymiaru składek na urlopie wychowawczym w 2023 r.?

Urlop wychowawczy 2023 – co warto wiedzieć

Rodzice czy opiekunowie, którzy zdecydują się korzystać w 2023 r. z urlopu wychowawczego powinni pamiętać o kilku ważnych zasadach. W praktyce pojawia się wiele wątpliwości jak rozumieć przepisy. Poniżej najważniejsze wątpliwości pracowników.

Urlop wychowawczy 2023

Ile w 2023 r. trwa urlop wychowawczy i czy otrzymuje się go na wniosek? Czy pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego w sytuacji, gdy drugi rodzic dziecka nie pracuje? Co zawiera wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego? Czy w trakcie urlopu w wychowawczego można pracować?

Urlop macierzyński. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę?

Urlop macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko. Czy chroni przed zwolnieniem z pracy? W jakich przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim? Czy pracodawca może zwolnić pracownicę po urlopie macierzyńskim? Wyjaśniamy poniżej.

Czy podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę można złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?

Urlop wychowawczy a własna działalność

Jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz jeszcze wracać do obowiązków po zakończeniu urlopu macierzyńskiego? Sprawdź, co możesz zrobić, aby nie zamykać działalności gospodarczej.

Rezygnacja z urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy jest to świadczenie pracownicze, które reguluje Kodeks pracy. Komu przysługuje urlop wychowawczy? Ile trwa? Czy i w jakich okolicznościach można z niego zrezygnować? Sprawdź co powinien zawierać wniosek o rezygnację z urlopu wychowawczego.

Wniosek o urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przyznawany jest w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego? Jak wygląda wniosek o urlop wychowawczy i co należy do niego załączyć?

Urlopy związane z rodzicielstwem a urlop wypoczynkowy

Urlopy rodzicielskie przyznawane są w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Fakt przebywania na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim czy wychowawczym nie ma wpływu na urlop wypoczynkowy. Sprawdź, co z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym.

Urlop macierzyński matki i obniżony wymiar czasu pracy ojca

Urlop macierzyński matki i obniżony wymiar czasu pracy ojca na to samo dziecko - czy taka kombinacja jest możliwa? Odpowiada PIP.

Jaki urlop po urodzeniu dziecka w 2022?

Do sierpnia 2022 roku Polska musi zaimplementować dyrektywę work-life balance. Oznacza to, że zajdą zmiany w urlopach przysługujących rodzicom z racji opieki nad dzieckiem. Z jakich urlopów będą mogli skorzystać rodzice po urodzeniu dziecka?

Działalność gospodarcza a urlop wychowawczy i macierzyński

Działalność gospodarcza w trakcie urlopu wychowawczego i macierzyńskiego - czy opłaca się składki na ubezpieczenie społeczne i składkę zdrowotną?

Urlop wychowawczy 2022

Urlop wychowawczy w 2022 roku otrzymuje się na wniosek. Czy jest płatny? Ile maksymalnie trwa urlop wychowawczy? Do jakiego wieku dziecka można wykorzystać ten urlop?

Czy obniżenie wymiaru czasu pracy skraca urlop wychowawczy?

Obniżenie wymiaru czasu pracy a urlop wychowawczy. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego pracownik ma możliwość skorzystania maksymalnie z 35 miesięcy urlopu wychowawczego. W trakcie trwania tej nieobecności pracownik może podejmować pracę zarobkową zarówno u swojego pracodawcy jak i w innym zakładzie pracy, jeżeli nie uniemożliwia ona bezpośredniej opieki nad dzieckiem. W przypadku gdy pracownik chciałby wrócić do pełnienia obowiązków służbowych, jedną z możliwości jest praca w obniżonym wymiarze czasu pracy u swojego pracodawcy. Czy obniżenie wymiaru czasu pracy ma wpływ na wymiar urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy 2021 – czy jest płatny, ile trwa, wniosek

Urlop wychowawczy w 2021 roku można wykorzystać do 6. roku życia dziecka. Czy jest płatny? Ile trwa? W ilu częściach i do ilu lat dziecka można go wykorzystać? Pobierz wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Urlop wychowawczy – wszystko co musisz wiedzieć

Urlop wychowawczy w 2021 r. udzielany jest na dotychczasowych zasadach. Co to jest? Ile trwa? Do kiedy można z niego skorzystać? Czy jest płatny? Co w przypadku zajścia w ciążę podczas urlopu wychowawczego? Jak urlop ten wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego? czy w czasie urlopu wychowawczego można posyłać dziecko do przedszkola? Czy można przerwać urlop? Czy zalicza się go do okresu składkowego? Pobierz wzór wniosku.

Niższy wymiar czasu pracy a urlop wychowawczy

Niższy wymiar czasu pracy to jedno z uprawnień rodzicielskich przysługujących rodzicom uprawnionym do urlopu wychowawczego. Czy obniżony czas pracy stosuje się zamiast urlopu czy jest to osobne prawo?

Dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego 2020/2021

Dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego to właściwie dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Przysługuje osobie pobierającej zasiłek rodzinny, jeśli korzysta z urlopu wychowawczego. Ile wynosi dodatek od 1 listopada 2020 r. do 31 października 2021 r.? Jak złożyć wniosek?

Powstał projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego

Powstał senacki projekt chroniący kobiety w ciąży przed obniżeniem zasiłku macierzyńskiego. Chodzi o sytuację obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu koronawirusa w czasie ciąży pracownicy, co może skutkować niższym zasiłkiem macierzyńskim.

Obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa a zasiłek macierzyński - inicjatywa senacka

Obecnie obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa może obniżyć zasiłek macierzyński lub skrócić urlop macierzyński. W Senacie została zgłoszona inicjatywa mająca na celu ochronę kobiet znajdujących się w tej sytuacji.

Czy PPK jest tylko dla pracowników etatowych?

Pracownicze Plany Kapitałowe są dedykowane osobom aktywnym zawodowo. Aktywność zawodowa aktualnie przejawia się na różne sposoby. To oznacza, że do oszczędzania w PPK są uprawnione osoby zatrudnione nie tylko na umowie o pracę. Dla kogo zatem dostępne są pracownicze plany kapitałowe?

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli spowoduje to dezorganizację pracy

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. III)

Będąc młodą mamą, nie musisz wracać do pracy. Możesz zdecydować się na urlop wychowawczy. Z czym wiąże się skorzystanie z tego urlopu? Jakie jeszcze uprawnienia przewiduje Kodeks pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Mama w pracy – jakie masz prawa?  (wywiad cz. I)

Wciąż wiele jest wątpliwości wokół tematu pracownicy w ciąży i mamy w pracy. Na czym polega kodeksowa ochrona kobiet w ciąży? Kiedy poinformować pracodawcę o ciąży? Co w sytuacji, gdy kończy się zwolnienie lekarskie, a jeszcze nie było porodu? Na te i inne pytania odpowiada specjalistka i szkoleniowiec z zakresu prawa pracy – Donata Hermann-Marciniak.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy

Zatrudniamy 8 pracowników, w tym 1 kobietę we wczesnej ciąży, oraz 4 zleceniobiorców. Prowadzona przez nas działalność zostanie niebawem zlikwidowana. Pracownica w ciąży ma wątpliwości, czy po rozwiązaniu umowy o pracę nabędzie prawo do zasiłku chorobowego, a następnie do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.

Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek

W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych.

Gwarancja zatrudnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikowi gwarancje powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jak wygląda dobór odpowiedniego stanowiska, co w przypadku braku możliwości dalszego zatrudnienia, możliwe rozwiązania związane z powrotem pracownika z urlopu macierzyńskiego - o tym eksperci z Kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Urlop wychowawczy - cofnięcie wniosku o obniżenie wymiaru etatu cofnąć

Przepisy prawa pracy nie regulują wprost możliwości wycofania przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy, tak jak zostało to uregulowane w przypadku cofnięcia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego

Urlop wychowawczy 2020 - zasady, ile trwa, wniosek-wzór

Urlop wychowawczy w 2020 roku się nie zmienił. Jakie są zasady korzystania z urlopu wychowawczego? Ile wynosi wymiar urlopu wychowawczego? Jak i do kiedy z niego skorzystać? Poniżej wzór wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego.

Zwolnienie kobiety w ciąży tylko w ściśle określonych sytuacjach

Przepisy prawa pracy zapewniają kobietom w ciąży szczególną ochronę przed zwolnieniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy.

Czy przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu oznacza zawarcie kolejnej umowy na czas określony

Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony od 1 maja 2018 r. do końca grudnia 2019 r. (20 miesięcy). W lipcu 2019 r. przedstawiła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. W związku z tym umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu (planowana data rozwiązania - 20 lutego 2020 r.). Czy okres przedłużenia umowy do dnia porodu jest traktowany jako zawarcie kolejnej umowy na czas określony? - pyta Czytelnik z Grójca.

Telepraca - przerwy dla pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze

Telepracownica w ciąży ma prawo do przerw w pracy związanych z obsługą monitora ekranowego. Jak pracodawca powinien zorganizować przerwy w pracy dla telepracownicy?

Jak prawidłowo rozliczać składki ZUS za pracownika na urlopie wychowawczym

Aby prawidłowo ustalić podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osobę przebywającą na urlopie wychowawczym, płatnik musi ustalić wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia osiągniętego przez ubezpieczoną/ego w okresie 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy.

Mama w pracy - prawa i przywileje

Przepisy Kodeksu pracy określają szereg praw dla pracujących matek, m.in. urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy. Mamom przysługują również inne programy wsparcia, jak np. becikowe, ulgi podatkowe, świadczenie rodzicielskie, czy 500plus.

Urodzenie dziecka w okresie urlopu wychowawczego a zasiłek macierzyński

Urodzenie dziecka w trakcie urlopu wychowawczego nie powoduje jego przerwania czy zawieszenia. Zatem pracownica dalej korzysta z urlopu wychowawczego na dziecko, na które o ten urlop wnioskowała. Na jakich warunkach w okresie urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek macierzyński?

Umowa zlecenia a urlop macierzyński lub urlop wychowawczy

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest tytułem, który - pod względem ubezpieczeniowym - ma pierwszeństwo przed umową zlecenia. Inaczej wygląda sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorców przebywających na urlopach wychowawczych. Jeśli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeniowych - umowy zlecenia i urlopu wychowawczego, umowa zlecenia ma pierwszeństwo przed urlopem wychowawczym.

Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę z kobietą w ciąży

Zgodnie z przepisami prawa pracy kobieta w ciąży podlega ochronie zatrudnienia. Jednakże w niektórych przypadkach pracodawca może zwolnić pracownicę w ciąży.

Ochrona pracownika po urlopie wychowawczym

Przepisy Kodeksu pracy przewidują ochronę pracownika przed zwolnieniem od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia zakończenia tego urlopu. Jak wygląda ochrona powracającego pracownika po urlopie wychowawczym?

Duże zmiany w urlopach rodzicielskich, wychowawczych i opiece

Na pracowników czekają ważne zmiany w zasadach przysługiwania urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego - wynika z projektu dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Ponadto pracownicy mają zyskać 5 dni urlopu na opiekę nad krewnym.

REKLAMA