REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Pracodawca, Wypowiedzenie umowy o pracę

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Energia - rekompensaty dla firm niewystarczające

Rekompensaty dla sprzedawców energii przewidziane w ustawie mającej na celu zamrożenie ceny prądu w 2023 roku są niedoszacowane. Niewystarczające są też rozwiązania, których celem jest zachęcenie obywateli do oszczędzania energii elektrycznej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Mobbing w pracy – co to jest?

Mobbing w pracy – czym jest? Jak się przed nim bronić?

Pracodawcy wymagają studiów, ale dyplom nie zawsze ma sens

Dyplom a praca. W Wielkiej Brytanii aż milion miejsc pracy na koniec 2021 roku nie zostało obsadzonych tylko ze względu na wymóg posiadania dyplomu studiów wyższych. Jednocześnie aż o 63% wzrosło zatrudnienie oparte tylko i wyłącznie na umiejętnościach, które można zdobyć m.in. na kursach czy szkoleniach. Mikropoświadczenia potwierdzające kwalifikacje zdobyte poza oficjalnym systemem są coraz bardziej pożądane.

Umowa zlecenie do 26. roku życia a zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie do 26 roku życia. Czy zleceniobiorca poniżej 26 roku życia może przebywać na płatnym zwolnieniu lekarskim?

Jak rozliczyć zagraniczną podróż służbową przy umowie cywilnoprawnej?

Zagraniczna podróż służbowa. Jak rozliczyć podróż służbową zagraniczną pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Świadectwo pracy z błędem - co zrobić?

Świadectwo pracy. Następstwem rozwiązania umowy o pracę jest wręczenie pracownikowi świadectwa pracy, które powinno być prawidłowo wypełnione. Należy to do obowiązków pracodawcy. Jednak mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy pracownik po otrzymaniu dokumentu zauważy na nim błędy. Co powinien wtedy zrobić? Jak powinien zareagować? Wyjaśniamy!

Pracodawca a zakład pracy – czym się różnią ?

Czy pracodawca i zakład pracy znaczą to samo? Czy można stosować te określenia zamiennie? Odpowiadamy.

Webinarium „Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić”

„Nowa informacja o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 kp) – jak ją prawidłowo sporządzić” - zapraszamy na praktyczne webinarium z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 20 października 2022 roku. Polecamy!

Refundacja zakupu okularów - co warto wiedzieć?

Refundacja zakupu okularów pracownikowi, wykorzystywanych podczas pracy przy monitorach ekranowych, budzi liczne wątpliwości. Dotyczą one nie tylko tego, którym z pracowników taki zwrot kosztów przysługuje, ale także tego, jak prawidłowo udokumentować taką refundację, jakie dane powinny być wskazane na fakturze potwierdzającej zakup, czy refundację można wypłacić przelewem? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Aneks do umowy o pracę - co warto wiedzieć?

Aneks do umowy o pracę. Strony stosunku pracy mogą modyfikować treść umowy o pracę w drodze aneksu, a więc zawierając porozumienie zmieniające, które jest dwustronną czynnością, obejmującą zgodne oświadczenie woli pracownika i pracodawcy.

Polacy skazani na mobbing. Tylko co 9 ofiara zgłasza problem

Mobbing. Polacy nie chcą reagować na mobbing. Boją się zemsty sprawcy, ale też reakcji przełożonych.

Od 2023 r. każdy płatnik składek z aktywnym profilem na PUE ZUS

PUE ZUS. Właściciele małych firm (do 5 pracowników) nie mieli dotychczas obowiązku posiadania konta na PUE ZUS. Od 1 stycznia 2023 roku - będą musieli je mieć wszyscy pracodawcy oraz osoby samozatrudnione.

Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem?

Jak rozwiązać umowę o pracę? Jaka powinna być przyczyna przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem? Czy przy zwolnieniach grupowych trzeba dodatkowo coś wskazywać?

Kto i kiedy wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu?

Zaświadczenie o zatrudnieniu - dlaczego jest potrzebne pracownikowi? Kto wystawia zaświadczenie? Jakie informacje muszą pojawić się na zaświadczeniu o zatrudnieniu? W jaki sposób na zatrudnieniu zaświadcza się o wysokości zarobków? Czy pracodawca musi wystawić zaświadczenie? Jak długo zaświadczenie o zatrudnieniu jest ważne?

Czym jest stres w pracy?

Stres w pracy - czym jest, jakie są jego skutki i objawy? Jak zwalczać stres u pracowników? Jakie są obowiązki pracodawcy w przeciwdziałaniu stresowi w miejscu pracy?

Zaległy urlop wypoczynkowy do 30 września

Zaległy urlop 2022. Pracownicy, którzy dotąd nie wykorzystali urlopu przysługującego im w 2021 roku, muszą zrobić to do końca września. Obowiązek dopilnowania, aby pracownik udał się w tym terminie na zaległy wypoczynek, spoczywa na pracodawcy.

Polacy niezbyt chętnie zgłaszają mobbing [dane PIP]

Rośnie świadomość Polaków w kwestii mobbingu, ale nie przekłada się to na realne zgłoszenia do PIP-u.

Co to jest mobbing i jak można z nim walczyć?

Mobbing, hejt, dyskryminacja czy molestowanie – to coraz częściej występujące zjawiska społeczne, szczególnie w zatrudnieniu. Nie należy ich jednak mylić. Co to jest mobbing i jak można z nim walczyć? Jakie konsekwencje mogą spotkać mobbera? Jak się bronić przed mobbingiem i jakie uprawnienia ma osoba mobbingowana?

Pracownik z Ukrainy ponad 183 dni w Polsce. Jakie obowiązki pracodawcy?

Pracownicy z Ukrainy. 25 sierpnia minęło 183 dni od momentu, gdy do Polski zaczęli masowo przybywać uchodźcy z Ukrainy. Oznacza to, że właśnie mija okres, w którym nie podlegają oni pod polską jurysdykcję podatkową. Jakie obowiązki w związku mają pracodawcy zatrudniający Ukraińców?

Połowa Polaków nie czuje wsparcia swojego przełożonego

Samopoczucie zatrudnionych osób wpływa na jakość ich pracy. Jak wynika z badania „People at Work 2022: A Global Workforce” firmy ADP, 4 na 10 Polaków (43,96 proc.) uważa, że ich praca cierpi z powodu złego stanu psychicznego. Jednocześnie, co drugi ankietowany przyznaje, że nie czuje się wspierany przez swojego przełożonego (48,77 proc.).

#RolaPracodawcy, czyli jakich błędów employer branding nie wybacza?

Gdyby popatrzeć na dzisiejsze ogłoszenia o pracę, moglibyśmy pomyśleć, że w Polsce działają sami globalni liderzy, stabilne organizacje gwarantujące bezpieczeństwo, najwięksi producenci i dynamicznie rozwijające się firmy z młodymi zespołami, które zawsze mogą liczyć na szacunek swoich przełożonych. A wszystko to dzieje się w asyście owocowych czwartków. Jak naprawdę wygląda rzeczywistość marketingu rekrutacyjnego?

Ogólnopolska kampania edukacyjna Talent Place

Wypalenie zawodowe, niezadowolenie pracowników z powrotu do biura i „ciche odejścia” – Talent Place wyrusza w Polskę, by rozmawiać o największych wyzwaniach polskiego rynku pracy.

Zwolnienie lekarskie pod kontrolą pracodawcy?

Pracodawcy często proszą ZUS o skontrolowanie czy jego pracownik, który ma zwolnienie lekarskie jest rzeczywiście chory oraz czy wykorzystuje e-ZLA zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy taką kontrolę pracodawca może przeprowadzić we własnym zakresie?

Rola Pracodawcy w procesie rekrutacyjnym

Gdyby popatrzeć na dzisiejsze ogłoszenia o pracę, moglibyśmy pomyśleć, że w Polsce działają sami globalni liderzy, stabilne organizacje gwarantujące bezpieczeństwo, najwięksi producenci i dynamicznie rozwijające się firmy z młodymi zespołami, które zawsze mogą liczyć na szacunek swoich przełożonych. A wszystko to dzieje się w asyście owocowych czwartków. Jak naprawdę wygląda rzeczywistość marketingu rekrutacyjnego?

Firmy coraz mocniej odczuwają konsekwencje wizerunkowe i finansowe wypadków przy pracy

68 777 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2021 r. to 2 589 706 dni zwolnienia lekarskiego oraz 664 322 700 zł kosztów świadczeń. To jednak tylko część konsekwencji, z jakimi muszą mierzyć się firmy. Nieodpowiednie zabezpieczenie pracowników okazuje się mieć bowiem katastrofalne skutki wizerunkowe, a w efekcie finansowe dla przedsiębiorstw.

Webinarium „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Kontrola trzeźwości pracowników w miejscu pracy” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 14 września 2022 roku. Polecamy!

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

W jakich sytuacjach pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Odpowiadamy.

Czy podczas okresu wypowiedzenia umowy o pracę można złożyć wniosek o urlop wychowawczy

Pracownica, której wręczyliśmy wypowiedzenie, wystąpiła natychmiast z wnioskiem o udzielenie jej urlopu wychowawczego. Co mamy zrobić w tej sytuacji?

Czy należy informować pracodawcę o zmianie pobytu w trakcie choroby?

Lekarz wypisując zwolnienie, oprócz podstawowych danych osobowych chorego, zamieszcza w nim również adres jego pobytu. Dlatego przed wprowadzeniem dokumentu do systemu, należy upewnić się, że dane te są aktualne. Czy w trakcie choroby dopuszczalna jest zmiana adresu naszego pobytu? Jakich formalności należy dopełnić, jeśli do tego dojdzie? Podpowiadamy.

Jak rozmawiać o podwyżce? Poznaj tajniki negocjacji wysokości płacy

Jaka rozmawiać o podwyżce, by ją otrzymać? Jaki moment wybrać? Jakich argumentów użyć? Poznaj tajniki negocjacji płacy w pigułce.

Pracodawcy będą wiedzieć od kiedy nie powinni naliczać już wpłat do PPK

Po rozpoczęciu przez uczestnika PPK wypłaty oszczędności PPK po osiągnięciu przez niego 60. roku życia, wpłaty do PPK za tego uczestnika nie mogą być już dokonywane. Od 21 listopada br. PFR - za pośrednictwem instytucji finansowych - będzie informował pracodawców o rozpoczęciu takich wypłat.

Rekordowa inflacja, a tempo wzrostu cen spada

W lipcu wskaźnik inflacji wyniósł 15,6 proc. rok do roku — podał Główny Urząd Statystyczny. Mamy kolejny rekordowo wysoki odczyt wskaźnika inflacji, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie spadło (0,1 p.p. m/m) – komentuje ekspert.

Połowa Polaków ocenia polskich szefów gorzej niż zagranicznych, a 28% potwierdza, że ich przełożony krzyczy na pracowników

Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 73% Polaków ma szacunek dla swojego przełożonego, chociaż aż 28% przyznało, że szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, każda ze stron umowy o pracę może ją rozwiązać za wypowiedzeniem. Rozwiązanie umowy następuje wówczas z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia w zależności od długości zatrudnienia pracownika. Podpowiadamy, w jakich sytuacjach możliwe jest cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.

Relacja trudna do wyważenia

Pomimo ewoluującej praktyki tworzenia partnerskich relacji pracodawcy z pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy pracodawca niezmiennie jest podmiotem uprzywilejowanym - to pracownik pozostaje względem niego w stosunku podporządkowania. Pracodawca ma wiele uprawnień w nawiązanych stosunkach pracy. Jakich?

Pracodawca musi sprawdzić partycypację w PPE według stanu na 1 lipca

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o PPE, pracodawca ma obowiązek informować Polski Fundusz Rozwoju o liczbie swoich pracowników i uczestników PPE według stanu na 1 lipca i na 1 stycznia. Jeżeli pracodawca nie wdrożył PPK z uwagi na prowadzenie PPE, spadek partycypacji w PPE może spowodować, że będzie musiał uruchomić PPK.

Niektóre firmy żyją jakby pandemii nie było, a inne już sugerują dystans i noszenie maseczek

Ostatnie dwa tygodnie to drastyczny wzrost ilości skarg dotyczącej sytuacji epidemicznej w Polsce – przyznają przedstawiciele stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom. Wiadomości dotyczą ukrywania potencjalnych zakażeń COVID-19, ale i sugerowanie pracownikom, by nie poddawali się testom, a gdy czują się źle po prostu braki pracę zdalną lub zwolnienie lekarskie.

4-dniowy tydzień pracy?

Nie można odrzucić wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Wcześniej trzeba jednak przeanalizować warunki jego wdrożenia, tak aby nie podwyższył kosztów pracy i był bezpieczny dla gospodarki - ocenia doradca zarządu Konfederacji Lewiatan prof. Jacek Męcina.

Produkcja przemysłowa: co trzecia firma chce zatrudniać nowych pracowników

Według danych raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, przedstawiającego plany rekrutacyjne polskich pracodawców, 37% firm chce od lipca do września rekrutować nowych pracowników. Redukcje etatów w tej branży planuje co trzynasta firma, natomiast co druga deklaruje, że pozostawi liczbę pracowników na niezmienionym poziomie.

Spory zbiorowe pracy – trwają prace nad nowelizacją ustawy

Spory zbiorowe pracy są przedmiotem opracowywania nowych regulacji przez MRiPS. Dotyczą m.in. określenia czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - takie m.in. rozwiązania zakłada projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Badanie stanu trzeźwości w pracy - co się zmieni?

Badanie stanu trzeźwości w pracy przez pracodawcę jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Nie może on natomiast przeprowadzić kontroli samodzielnie. Jednak ma to ulec zmianie, bowiem trwają prace nad nowymi regulacjami prawnymi. Jak ma wyglądać kontrola trzeźwości pracowników?

Obowiązki pracodawców w czasie upałów

Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.

Jakie dokumenty potwierdzają ważność badania lekarskiego przeprowadzonego u poprzedniego pracodawcy

Pracownik jest zatrudniany do pracy do nowego pracodawcy i ma ważne aktualne badania okresowe wykonane np. w 2021 roku i czynniki szkodliwe występujące na obecnym jak i przyszłym stanowisku pracy są identyczne (stanowisko jest analogiczne). Natomiast pracownik nie dysponuje oryginałami (bo np. je zagubił) skierowania na badania oraz orzeczenia lekarskiego, a do nowego pracodawcy przedstawia kopie tych dokumentów, kopie te pozyskał od aktualnego pracodawcy. Czy nowy pracodawca może uznać ważność tych badań i nie kierować nowozatrudnianego pracownika na badania wstępne, bazując na otrzymanych od pracownika kopiach w/w dokumentów.? Czy zatem aby uznać ważność badań od poprzedniego pracodawcy, nowy pracodawca musi wymagać oryginałów dokumentów (skierowania oraz orzeczenia lekarskiego), a jeśli takowych pracownik nie posiada to nowy pracodawca powinien go raz jeszcze skierować na badania lekarskie, mimo iż u poprzedniego pracodawcy badania są jeszcze ważne?

Pracodawcy planują mniejszy wzrost zatrudnienia

Pracodawcy są ostrożniejsi w zwiększaniu zatrudnienia; przybyło firm, które przewidują utrzymanie dotychczasowego poziomu zatrudnienia i zmalał odsetek tych, które chcą zatrudniać - wynika z badania Instytutu Badawczego Randstad. 28 proc. firm planuje podwyżki płac, przeważnie niewielkie.

Polacy otrzymują od przełożonych wiadomości po godzinach pracy

Blisko 24 proc. pracowników w Polsce otrzymuje od przełożonych e-maile, SMS-y lub inne wiadomości za pomocą komunikatorów po godzinach pracy w typowo służbowych sprawach.

Nowe innowacyjne biuro PepsiCo

PepsiCo Polska nie ustaje w realizacji swojej misji dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Kompleksowe działania w tym obszarze znalazły odzwierciedlenie w organizacji nowego biura w Warszawie przy Placu Konesera 12. W ramach programu „Work that Works”, na nowo definiującego miejsce i sposób wykonywania pracy, przystosowano wnętrze i infrastrukturę do wprowadzonej przez firmę pracy w modelu hybrydowym. Przestrzeń wyposażona jest w nowoczesne i ekologiczne rozwiązania wykorzystujące materiały z recyklingu.

Okres wypowiedzenia — ustalenie jego daty początkowej i końcowej

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, jedną z możliwości zakończenia stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia – czyli rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Jak ustalić jego datę początkową i końcową?

Rząd zajmie się przepisami dot. pracy zdalnej i wykrywania alkoholu u pracowników

Rada Ministrów zajmie się przepisami wprowadzającymi pracę zdalną jako rozwiązanie stałe, a także umożliwiającymi kontrolę pracowników na obecność alkoholu.

Co czwarta firma chce pozyskiwać nowych pracowników

ManpowerGroup opublikował swój najnowszy raport, w ramach którego firmy zdradzają swoje plany zatrudnienia na czas od lipca do końca września. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, która jest barometrem rynku pracy i pokazuje chęci firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr wynosi +11%. To wynik wyższy o 5 punktów procentowych od prognozy deklarowanej na bieżący kwartał. Podczas gdy 27% badanych przedsiębiorstw mówi o planach zatrudnienia nowych pracowników, 17% prognozuje redukcje etatów. Jednocześnie co druga firma (54%) chce pozostawić liczbę pracowników na niezmienionym poziomie, a jedynie 2% nie zna planów zatrudnienia na kolejny kwartał.

Algorytmy SI pod kontrolą związków zawodowych?

Projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, przewiduje obowiązek pracodawcy udzielenia stronie społecznej informacji o parametrach, zasadach i instrukcji stanowiących bazę dla algorytmów lub systemów sztucznej inteligencji, a które wpływać mogą na warunki pracy.

REKLAMA