Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu pracodawca. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące pracodawca.
Kiedy można zgodnie z prawem wypłacić pracownikowi niższą pensję
Aktualizacja: 23.11.2010
Pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o zapłatę brakującej części wynagrodzenia, jeżeli uzna, że pracodawca niesłusznie pozbawił go całości lub części wynagrodzenia. »
Czy można przerwać urlop wychowawczy pracownicy, która wyjechała za granicę
Aktualizacja: 16.11.2010
Zatrudniona w mojej niewielkiej firmie pracownica od roku przebywa na urlopie wychowawczym, który uzasadniała koniecznością opieki nad 2-letnim dzieckiem. Od innych pracowników dowiedziałem się, że wyjechała z dzieckiem na kilka miesięcy za granicę. Czy mam prawo odwołać taką pracownicę z urlopu wychowawczego? »
Dzień wolny w święto Trzech Króli - zapowiedzi zaskarżenia ustawy do TK
Aktualizacja: 23.11.2010
Prezydent podpisał ustawę nowelizującą ustawę o dniach wolnych od pracy i Kodeks pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia - święto Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. Zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego (TK) zapowiadają zarówno związkowcy, jak i pracodawcy. »
Dwie kary za niepłacenie składek do ZUS
Aktualizacja: 23.11.2010
Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu karnego, pozwalające dwa razy karać tę samą osobę za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek ubezpieczeniowych, są sprzeczne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK). »
PFRON wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych
Aktualizacja: 22.11.2010
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wstrzymuje dofinansowania do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tym firmom, które postawiły na rozwój i inwestycje. Powodem jest tzw. Metoda Altmana. »
Aktualizacja: 17.11.2010
Obniżenie płacy do poziomu wynagrodzenia otrzymywanego przez innych pracowników wykonujących tę samą pracę jest zasadne, gdy ma związek ze zmianami organizacyjnymi. Ta przyczyna powinna być wyraźnie wskazana w piśmie o wypowiedzeniu. »
Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy
Aktualizacja: 16.11.2010
Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy? »
Aktualizacja: 12.09.2011
Pracownicy powinni być równo traktowani w stosunkach pracy w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Kiedy zatem możemy mówić o dyskryminacji? »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Aktualizacja: 22.11.2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy. »
Wzrosło przeciętne wynagrodzenie brutto
Aktualizacja: 22.11.2010
Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3 tys. 440,22 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,9 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 1,1 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. »
Skutki prawne likwidacji statusu zakładu pracy chronionej
Aktualizacja: 16.11.2010
Aktualizacja: 15.11.2010
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że pracownikom, którzy są uprawnieni do urlopu wychowawczego i korzystają w tym czasie z obniżonego etatu, można wypowiedzieć umowę o pracę w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (pod warunkiem niezłożenia sprzeciwu przez organizację związkową). Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego i obniżającego etat jest taka sama jak pracownika na urlopie wychowawczym. »
Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony
Aktualizacja: 19.11.2010
Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową. »
Dzień wolny w święto Trzech Króli - prezydent podpisał nowelizację ustaw
Aktualizacja: 22.11.2010
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy i ustawy o dniach wolnych od pracy. Nowelizacja ustanawia 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, dniem wolnym od pracy. »
Gdzie stosuje się oświetlenie ewakuacyjne?
Aktualizacja: 15.11.2010
W zaleceniach pokontrolnych pracodawca został zobowiązany do zainstalowania oświetlenia ewakuacyjnego. W jakich obiektach i pomieszczeniach należy stosować oświetlenie ewakuacyjne i jakie powinno ono spełniać wymagania? »