| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: potrącenia z wynagrodzenia

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu potrącenia z wynagrodzenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące potrącenia z wynagrodzenia.

Wypłacenie za wysokiego wynagrodzenia

Aktualizacja: 26.11.2009

Tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że moje wynagrodzenie było źle naliczane, w efekcie czego otrzymywałem za wysoką pensję. Zostałem również poinformowany o tym, że nadpłacona kwota zostanie potrącona z mojego kolejnego wynagrodzenia – otrzymam wówczas jedynie część należnego mi wynagrodzenia. Czy takie działanie pracodawcy jest zgodne z prawem? »

Jaką kwotę można potrącić z wynagrodzenia za pracę

Aktualizacja: 18.12.2009

Jaką kwotę można potrącić pracownikowi z wynagrodzenia za pracę, jeśli jego wynagrodzenie zasadnicze wynosi 1800 zł, a pracownik ma 2 tytuły wykonawcze – zajęcie na poczet niespłaconych alimentów do wysokości 60% wynagrodzenia oraz niespłaconego kredytu w banku do wysokości 50% wynagrodzenia? »

Jak dokonać potrąceń komorniczych w przypadku kilku wypłat w miesiącu

Aktualizacja: 28.05.2009

Pracownik ma potrącenia komornicze z innych tytułów niż alimenty. Potrącamy mu z pensji 28. dnia każdego miesiąca dozwolone 50% wynagrodzenia. Ponadto dokonujemy potrąceń także z innych świadczeń, jakie otrzymuje pracownik, np. premii, nagród, „trzynastki” itp. Pozostałe świadczenia są wypłacane już po wypłacie pensji, np. piątego dnia następnego miesiąca. Dokonujemy wówczas potrąceń nawet kilka razy w miesiącu w zależności od liczby wypłaconych świadczeń. Czy postępujemy prawidłowo? Pracownik twierdzi, że potrąceń z wynagrodzenia dokonuje się raz w miesiącu łącznie ze wszystkich składników wynagrodzenia, co wynika jego zdaniem z art. 87 § 8 Kodeksu pracy. »

Czy świadczenie świąteczne z zfśs podlega potrąceniu jak wynagrodzenie za pracę

Aktualizacja: 11.05.2009

Komornik prowadzi egzekucję z wynagrodzenia jednego z naszych pracowników. Pracownicy z okazji świąt otrzymali z zfśs tzw. pieniężne świadczenie świąteczne. Ponadto pracownik ten otrzyma z zfśs zapomogę socjalną z uwagi na swoją trudną sytuację materialną. Czy egzekucja prowadzona przez komornika dotyczy również tego rodzaju wypłat? »

Czy można potrącić z wynagrodzenia pracownika nienależnie wypłacony dodatek bez jego zgody

Aktualizacja: 05.03.2009

Pracuję w urzędzie gminy na stanowisku sekretarki. W styczniu br. będę miała 5-letni okres zatrudnienia i z tego tytułu gmina powinna wypłacić mi dodatek stażowy. Dodatek ten otrzymałam już w listopadzie i w grudniu ubiegłego roku, gdyż kadrowa błędnie ustaliła mój staż pracy. Czy w lutym pracodawca może mi potrącić nienależny dodatek za 2 miesiące? »

Jakie są granice dokonywania potrąceń?

Aktualizacja: 20.09.2011

Mam wiele zobowiązań finansowych. Chciałbym podjąć pracę ale nie wiem czy po wszystkich potrąceniach w ogóle coś dla mnie zostanie. Czy są jakieś ograniczenia potrąceń albo kwota wolna od potrąceń i w jakiej wysokości? »

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę niepełnoetatowca

Aktualizacja: 09.02.2009

Kwoty potrąceń z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu należy zmniejszyć proporcjonalnie do wymiaru jego czasu pracy. »

Czy możliwe są dobrowolne potrącenia z wynagrodzenia?

Aktualizacja: 20.09.2011

Dokonywanie potrącenia z wynagrodzenia za pracę oznacza, że pracodawca zatrzymuje część należnego pracownikowi wynagrodzenia. Część zajętego wynagrodzenia przkazywana jest na pokrycie własnej wierzytelności przysługującej mu wobec pracownika. »

Czy wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej podlega ochronie jak wynagrodzenie z umowy o pracę

Aktualizacja: 29.01.2009

Otrzymaliśmy zajęcie komornicze (niealimentacyjne) osoby, która jest zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Czy możemy tej osobie potrącić wynagrodzenie? Jeśli tak, to w jakiej wysokości maksymalnie? Czy ochrona wynagrodzenia przed potrąceniem z Kodeksu pracy obowiązuje także w przypadku umowy zlecenia i innych umów cywilnych? »

Czy zawsze kwoty wolne od potrąceń są takie same

Aktualizacja: 22.12.2008

Zatrudniamy pracownika, który otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 900,80 zł (jest to 80% wynagrodzenia minimalnego, które wypłacamy w pierwszym roku pracy). Osoba ta nie rozliczyła się z udzielonej jej zaliczki. Chcemy więc dokonać potrącenia z wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji powinniśmy liczyć kwotę wolną od potrąceń od wysokości wynagrodzenia netto tego pracownika, czy od wysokości netto ogólnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia? »

Potrącenie pracownikom składek związkowych

Aktualizacja: 22.12.2008

Tuż przed wypłatą wynagrodzeń przewodniczący związku przekazał wykaz nowych członków z prośbą o potrącenie im składek, informując, że w późniejszym terminie dostarczy pisemne zgody tych pracowników. Czy w takiej sytuacji powinniśmy potrącić składki? »

Potrącenie nadpłaconego zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 15.12.2008

W wyniku kontroli przeprowadzonej przez ZUS okazało się, że jednemu z pracowników błędnie naliczyliśmy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. Pracownik długo chorował, dlatego nadpłata zasiłku jest znaczna. Powodem błędnego ustalenia podstawy wymiaru zasiłku jest wliczenie do podstawy premii uznaniowej, którą też wypłacaliśmy za czas choroby. Czy kwotę nadpłaconego zasiłku możemy potrącać z bieżących wynagrodzeń pracownika? »

Czy nauczycielom należy się wynagrodzenie za strajk

Aktualizacja: 28.01.2009

Część nauczycieli wzięła udział w strajku zorganizowanym w naszej szkole 27 maja 2008 r. Po zakończonym proteście dyrektor szkoły i związek zawodowy, który u nas działa, uzgodnili, że nauczyciele za dzień strajku otrzymają wynagrodzenie jak za pracę. Czy na podstawie takiego porozumienia ze związkiem zawodowym możemy wypłacić nauczycielom wynagrodzenie, czy porozumienie powinno być zawarte z wójtem gminy? Chcemy równocześnie poprosić nauczycieli o złożenie oświadczenia, że jeżeli wynagrodzenie nie będzie im przysługiwało, to wyrażają zgodę na jego potrącenie z wynagrodzenia za pracę. »

Czy z zasiłku chorobowego można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za pracę

Aktualizacja: 20.12.2008

Wynagrodzenie w naszej firmie jest wypłacane do 25. dnia każdego miesiąca. Już po wypłaceniu wynagrodzenia za maj 2008 r. pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie od 26 maja do 30 czerwca 2008 r. Za 3 dni zwolnienia w maju przysługuje jej wynagrodzenie chorobowe, a za kolejne 3 dni - zasiłek chorobowy. Czy i jeżeli tak, to w jaki sposób można potrącić nadpłacone wynagrodzenie za maj z zasiłku chorobowego, do którego pracownica ma prawo w czerwcu 2008 r.? »

Potrącenia ze świadczeń za czas niezdolności do pracy

Aktualizacja: 20.12.2008

Pracodawcy, którzy mają obowiązek ustalać i wypłacać swoim pracownikom wynagrodzenie chorobowe i zasiłki z ubezpieczenia chorobowego, są również zobowiązani do dokonywania potrąceń z tych świadczeń. Jeżeli zakład pracy przekazuje wypłatę zasiłków do ZUS, to potrąceń z zasiłków dokonuje ZUS. »

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DORADCA-UE.pl

portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK