| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Temat: podstawa wymiaru zasiłków

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podstawa wymiaru zasiłków. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podstawa wymiaru zasiłków.

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku osobie, która prowadzi działalność gospodarczą

Aktualizacja: 30.12.2008

Od 5 lat prowadzę zakład krawiecki. Od początku prowadzenia działalności podlegam ubezpieczeniu chorobowemu. Od 23 kwietnia do 30 maja br. otrzymałam zasiłek opiekuńczy w związku z chorobą 5-letniego syna. Obecnie jestem w ciąży, termin porodu jest przewidziany na początek października br. Jak ZUS ustali mi podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jeśli urodzę w terminie? Czy ZUS weźmie pod uwagę okres pobierania zasiłku opiekuńczego? »

Nie wszystkie składniki pensji mają wpływ na wysokość zasiłku

Aktualizacja: 30.12.2008

Składnik wynagrodzenia za pracę nie może być uwzględniony w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego, chociażby pracodawca składnika tego nie wypłacił, jeśli przepisy jednoznacznie wskazują, że w okresie pobierania zasiłku chorobowego pracownik zachowuje do niego prawo. »

Wynagrodzenie rehabilitowanego pracownika

Aktualizacja: 31.12.2008

Nie zawsze pracownik, którego sprawność zawodowa została obniżona na skutek długotrwałej choroby lub wypadku, będzie miał niższe wynagrodzenie. »

Minimalne wynagrodzenie podstawą wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 22.12.2008

Podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest wynagrodzenie faktycznie wypłacone przez pracodawcę (art. 36 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267), a w przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca pracownikowi wynagrodzenia, podstawą tą jest minimalne wynagrodzenie za pracę (art. 45 ust. 1 tej ustawy). (Wyrok Sądu Najwyższego z 7 września 2005 r., sygn. akt II UK 20/05) »

Przyznanie choremu pracownikowi premii

Aktualizacja: 22.12.2008

Zasiłek chorobowy oblicza się wyłącznie na podstawie wynagrodzenia, jakie zatrudniony otrzymuje w obecnej firmie. (Wyrok Sądu Najwyższego z 16 maja 2006 r., sygn. akt I UK 291/05) »

Czy zwolnienie lekarskie wystawione przez lekarza na zwykłym druku jest podstawą do wypłacenia pracownikowi świadczeń

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownik dostarczył nam zwolnienie lekarskie za okres od 1 do 8 czerwca 2007 r. wystawione na zwykłej kartce. Jest tam podany okres choroby, dane pracownika, pieczątka placówki, w której był pracownik, pieczątka i podpis lekarza. Pracownik powiedział nam, że lekarz nie wystawił mu zwolnienia na formularzu ZUS ZLA z powodu strajku. Czy na podstawie takiego zaświadczenia o niezdolności do pracy można wypłacać świadczenia chorobowe? Jak potraktować okres nieobecności pracownika w pracy? »

Jak przyjmować do podstawy wymiaru zasiłku dodatek za pracę w godzinach nocnych

Aktualizacja: 22.12.2008

Od niedawna zajmuję się sprawami kadrowymi w przedsiębiorstwie, którego rodzaj działalności wymaga również pracy w porach nocnych. Pracownicy otrzymują w związku z tym dodatki na pracę w godzinach nocnych. Co zrobić z wypłacanym dodatkiem ustalając podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? Czy należy przyjąć go do podstawy wymiaru zasiłku, czy powinnam dodatek uzupełnić w przypadku nieprzepracowania pełnego miesiąca? Jeżeli tak, to w jaki sposób? »

Jaki stosować wskaźnik waloryzacji ustalając podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Aktualizacja: 22.12.2008

Pracownikowi 25 marca br. upłynął 182-dniowy okres zasiłkowy. Badanie lekarza orzecznika ZUS zostało wyznaczone na 10 kwietnia. Lekarz orzecznik przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. Jak ustalić podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego pracownika? Czy zwaloryzować podstawę wymiaru wskaźnikiem waloryzacji, który obowiązuje w kwietniu 2007 r.? »

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownikom w naszym zakładzie pracy przysługuje premia kwartalna, która jest pomniejszana za okresy pobierania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Jak postępować, gdy taka premia za jeden z kwartałów nie została przyznana pracownikowi? »

Jak uwzględnić premię w podstawie wymiaru zasiłku, jeżeli przysługuje za pierwszy niepełny kwartał zatrudnienia

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik jest zatrudniony od 4 stycznia 2007 r. W kwietniu 2007 r. zachorował. Otrzymuje stałe wynagrodzenie oraz premię kwartalną, która wchodzi do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby i zasiłków. Wypłaciliśmy pracownikom już premię za pierwszy kwartał. Czy pracownikowi zatrudnionemu od 4 stycznia powinniśmy wliczyć do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego premię za pierwszy kwartał? Jeżeli tak, to w jaki sposób? »

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik zatrudniony na pełny etat w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru, był przez 5 dni na urlopie bezpłatnym. Zachorował w kwietniu br. Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej czy je uzupełnić? »

Czy w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego należy uwzględnić wypłaconą pracownikowi nagrodę jubileuszową

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik dostarczył świadectwo pracy dokumentujące okres zatrudnienia, którego nie uwzględniliśmy przy ustalaniu prawa do nagrody jubileuszowej, bo kolejną taką nagrodę wypłaciliśmy mu przed upływem 5 lat od poprzedniej. Czy powinniśmy ją uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego? Nadmieniam, że zostały od niej odprowadzone składki. »

Czy uwzględnić w podstawie wymiaru zasiłku dodatek stażowy

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownik oprócz stałego wynagrodzenia otrzymuje dodatek stażowy. Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2007 r. miał też prawo do dodatku specjalnego. Czy obliczając mu zasiłek chorobowy za okres od 1 do 8 czerwca muszę uwzględnić te dodatki? »

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku pracownicy w miesiącu, w którym przez jego część była na urlopie macierzyńskim

Aktualizacja: 23.12.2008

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim. Po 2 miesiącach od powrotu do pracy z urlopu zachorowała. Jak należy liczyć podstawę wymiaru zasiłku? Czy wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica miała tydzień macierzyńskiego, a dalszą część miesiąca świadczyła pracę, należy wziąć do podstawy wymiaru zasiłku? »

Ustalanie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego pracownika otrzymującego również inne składniki wynagrodzenia

Aktualizacja: 23.12.2008

Składka na ubezpieczenie chorobowe jest odprowadzana również od innych składników wynagrodzenia pracownika niż wynagrodzenie zasadnicze. Jednak nie wszystkie dodatkowe składniki wynagrodzenia stanowią podstawę wymiaru zasiłku chorobowego. »

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »