| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat: podstawa wymiaru zasiłków

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu podstawa wymiaru zasiłków. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące podstawa wymiaru zasiłków.

Czy okresowe wstrzymanie wypłaty premii powoduje konieczność przeliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 06.08.2009

Ze względu na trudności finansowe, od stycznia do końca lipca 2009 r. wstrzymaliśmy wypłatę premii miesięcznych. Premia ta w przypadku choroby pracownika była uwzględniana w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy i od 6 lipca br. jest na zwolnieniu lekarskim? Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego pracownikom, którzy chorowali w okresie wcześniejszym? »

Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego osobie, która urodziła w trakcie urlopu wychowawczego

Aktualizacja: 04.08.2009

Od lutego 2008 r. jedna z pracownic nieprzerwanie jest na urlopie wychowawczym. Przed przejściem na urlop osoba ta przez 3 lata pracowała w naszej firmie na pełny etat. W czasie urlopu wychowawczego, tj. 5 lipca 2009 r. urodziła dziecko. Pracownica ma stałe wynagrodzenie, które w trakcie urlopu wychowawczego zostało podwyższone w związku z podwyżkami, jakie były w naszej firmie. Jakie w tym przypadku należy przyjąć wynagrodzenie do obliczenia podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego? Czy powinno to być wynagrodzenie otrzymywane przez pracownicę przed rozpoczęciem urlopu wychowawczego, czy wynagrodzenie na równoległym stanowisku pracy w dniu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego? »

Czy jest możliwe złożenie skargi o wznowienie postępowania w sprawie o zasiłek chorobowy

Aktualizacja: 24.07.2009

Przywrócenie 3-miesięcznego terminu do złożenia skargi o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem jest dopuszczalne, jeżeli wnioskujący wykażą, że – działając z należytą starannością – nie dowiedzieli się w odpowiednim czasie o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego podważającego normy, na podstawie których zapadł kwestionowany wyrok (postanowienie Sądu Najwyższego z 5 maja 2009 r., I UO 3/08). »

Podstawa wymiaru zasiłków

Aktualizacja: 01.07.2009

Zawarliśmy z inną firmą porozumienie o przejęciu części jej majątku i części pracowników. Nie jest to jednak przejęcie w trybie z art. 231 Kodeksu pracy. Z przejmowanymi pracownikami zostały rozwiązane umowy o pracę, otrzymali świadectwa pracy, wyrejestrowano ich z ubezpieczeń na ZUS ZWUA z kodem tytułu 100. Od następnego dnia podpisaliśmy z pracownikami nowe umowy o pracę i zgłosiliśmy ich do ubezpieczeń w ZUS. W porozumieniu podpisanym z pracownikami jest zapis, że w sprawach nieuregulowanych stosuje się art. 231 Kodeksu pracy. Pracownik zachorował po miesiącu pracy u nas. Z jakiego okresu wyliczyć dla niego podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego, z 12 miesięcy kalendarzowych, czy z okresu pracy w naszym zakładzie pracy? »

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 27.05.2009

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2009 r. wynosi 1101,06 zł, a dla pracownika w pierwszym roku ubezpieczenia 880,85 zł. »

Czy wynagrodzenie za czas przestoju uwzględniać w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Aktualizacja: 15.05.2009

W ciągu ostatnich 6 miesięcy mieliśmy przestoje w firmie. W tych okresach wszyscy pracownicy naszej firmy nie pracowali. Przestój był z naszej winy, ponieważ brakowało odpowiednich materiałów do produkcji. Z tego tytułu pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za przestój. Jeden z pracowników w październiku 2008 r. i w lutym br. był na zasiłku opiekuńczym na chorą żonę. W maju przyniósł zwolnienie lekarskie na okres od 4 do 12 maja. Z jakiego okresu należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku? Czy ustalając tę podstawę powinniśmy uwzględnić również wynagrodzenie za przestój? Jeśli tak, to czy należy je uzupełnić w miesiącu, w którym był przestój? Wynagrodzenie za czas przestoju jest dużo niższe od wynagrodzenia za pracę. »

Podstawa wymiaru zasiłków dla ubezpieczonych innych niż pracownicy

Aktualizacja: 04.05.2009

W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem uwzględnia się przychód w faktycznej wysokości, bez uzupełniania. »

W jakiej wysokości przysługuje zasiłek chorobowy pracownicy po poronieniu

Aktualizacja: 16.04.2009

Od 12 grudnia 2008 r. nasza pracownica była na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożonej ciąży. Z tego tytułu wypłacaliśmy jej zasiłek chorobowy w wysokości 100%. Pracownica 8 marca 2009 r. poroniła i dostarczyła zwolnienie lekarskie za okres od 8 do 27 marca 2009 r., w tym 2 dni pobytu w szpitalu. Zwolnienie lekarskie nie ma kodu B. W jakiej wysokości należy wypłacić zasiłek? Czy w momencie zmiany wysokości zasiłku należy ustalić nową podstawę? Jak pracownica powinna udokumentować okres po poronieniu? »

Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych należy uwzględniać składkę na ubezpieczenie grupowe pracowników

Aktualizacja: 10.04.2009

Co miesiąc do pensji pracowników doliczamy kwotę składki na ubezpieczenie grupowe pracowników. Ubezpieczenie opłaca firma, a kwotę składki odejmujemy od pensji netto pracownika. Pracownicy sami pokrywają składki i podatek. Kwoty składki na ubezpieczenie grupowe nie doliczaliśmy do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków. Składka na ubezpieczenie grupowe jest opłacana w każdym miesiącu, niezależnie od tego, czy pracownik przez cały miesiąc pracował czy był nieobecny np. z powodu choroby. Czy w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. powinniśmy wliczać kwotę ubezpieczenia do podstawy wymiaru świadczeń? »

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika zatrudnionego na okres próbny

Aktualizacja: 02.04.2009

Zatrudniliśmy pracownika od 25 lutego do 31 marca 2009 r. na umowę na okres próbny. Nie zamierzamy przedłużać z nim umowy. W umowie o pracę pracownik ma wynagrodzenie określone na 6,50 zł/godz. i premię uznaniową. W lutym otrzymał premię w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego, a za marzec nie wypłacimy mu premii. Pracownik ma 10-letni staż pracy. Przyniósł zwolnienie lekarskie od 8 do 23 marca 2009 r. Jak wyliczyć mu podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego? »

Czy dodatki za godziny nadliczbowe i nocne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego

Aktualizacja: 19.03.2009

Prowadzę przedsiębiorstwo usługowo-handlowe. Z powodu dużej liczby zamówień w 2008 r. nasi pracownicy często pracowali w godzinach nadliczbowych oraz nocnych. Pracownicy mają prawo do wynagrodzenia zmiennego. Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe pracownika zatrudnionego od marca 2008 r., który w marcu 2008 r. był na zwolnieniu lekarskim i nie otrzymał wynagrodzenia chorobowego (nie miał 30 dni ubezpieczenia chorobowego) oraz pracował w późniejszych miesiącach w godzinach nadliczbowych? Czy wypłacane z tego tytułu dodatki należy wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? »

Czy pracownikowi należy podwyższyć podstawę wymiaru zasiłku w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia

Aktualizacja: 27.01.2009

Zatrudniliśmy od 1 kwietnia 2008 r. pracownika z wynagrodzeniem 1030 zł, ponieważ jest to jego pierwsza praca. Pracownik 28 listopada 2008 r. złamał nogę i od tego czasu jest na zwolnieniu lekarskim. Za okres od 28 listopada do 30 grudnia 2008 r. otrzymał wynagrodzenie chorobowe, a za 31 grudnia - zasiłek chorobowy. Od 1 stycznia 2009 r. otrzyma zasiłek chorobowy. Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku pracownika wynosi 888,79 zł. Czy od 1 stycznia 2009 r. powinniśmy podwyższyć temu pracownikowi podstawę wymiaru zasiłku chorobowego? »

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli pracownikowi nie wypłacono wynagrodzenia

Aktualizacja: 21.01.2009

Pracownik zatrudniony w naszym zakładzie od 2002 r. w styczniu br. uległ wypadkowi przy pracy. Obecnie przedłożył zwolnienie lekarskie na 20 dni. Jak mamy mu obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, jeżeli za wrzesień, październik i grudzień 2008 r. nie wypłaciliśmy wynagrodzenia ze względu na trudną sytuację zakładu? Czy osiągnięte wynagrodzenie możemy podzielić przez 9 miesięcy? »

Choroba na przełomie roku kalendarzowego

Aktualizacja: 09.01.2009

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego. »

Nauczyciel skierowany do pracy w innej szkole

Aktualizacja: 31.12.2008

Od 4 lutego 2008 r., czyli po feriach zimowych, zatrudniliśmy nauczyciela, który został skierowany do pracy w naszej placówce. Nauczycielowi przysługuje dodatek za uciążliwość pracy. Dodatek ten nie przysługuje w okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, a także w okresach, za które nie przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie zasadnicze, oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nauczyciel zaprzestał wykonywania pracy w szkole w związku ze skierowaniem. W okresie niewykonywania pracy z powodu choroby dodatek przysługuje za okres pierwszych 33 dni w roku kalendarzowym, za które nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia chorobowego. Nauczyciel zachorował 7 kwietnia 2008 r. Wcześniej chorował przez 33 dni w styczniu i lutym i wykorzystał już prawo do wynagrodzenia chorobowego w 2008 r. Czy podstawę zasiłku chorobowego w kwietniu powinniśmy ustalić na nowo w związku ze zmianą miejsca pracy i dodatkiem za uciążliwość pracy? »

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »