REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Plan urlopów, Urlop proporcjonalny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy należy tworzyć plan urlopów w zakładzie pracy zatrudniającym kilku pracowników

W tym roku zatrudniłem w firmie pierwsze osoby na umowę o pracę. Obecnie pracuje u mnie 5 pracowników. Zbliża się koniec roku i nie wiem, czy mam obowiązek sporządzenia planu urlopów na 2024 r. Czy w takiej małej firmie jak moja też trzeba tworzyć plan urlopów? – pyta Czytelnik z Bydgoszczy.

Do 31 grudnia należy sporządzić plan urlopów. Ale jak to prawidłowo zrobić?

1 stycznia 2024 r. pracownicy nabędą prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego i już w styczniu będą mogli z niego korzystać. Terminy wykorzystania urlopu wypoczynkowego przez poszczególnych pracowników określa plan urlopów. Jak i kiedy należy sporządzić plan urlopów?

Plan urlopów na 2024 r. Do kiedy? Ustala pracodawca czy pracownicy? Zmiana planu w trakcie 2024 r. [Kodeks pracy]

Regulacje w kodeksie pracy na temat planu urlopu są szczątkowe. Kodeks nie reguluje nawet kwestii daty, do której powinien być w danej firmie przyjęty plan urlopu.

W jakim terminie pracodawca powinien utworzyć plan urlopów

W zakładzie tworzymy plany urlopowe. Czy jest ustawowy termin, w którym pracodawca ma obowiązek utworzyć taki plan?

Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?

Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?

Urlop w wymiarze proporcjonalnym – kiedy przysługuje pracownikowi?

Jeśli pracownik rozpoczyna pracę w ciągu roku, ustala się mu urlop proporcjonalny. Jak to zrobić?

Zmiana etatu w trakcie roku a urlop wypoczynkowy

Jak zmiana etatu w czasie roku wpływa na urlop wypoczynkowy? Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje w takim przypadku?

Plan urlopów a termin wykorzystania urlopu

Plan urlopów - czy jest obowiązkowy? Kodeks pracy określa kto i kiedy go ustala. Czy trzeba udzielić urlopu w terminie określonym w planie? Kiedy można przesunąć termin urlopu? Czy pracodawca zawsze musi zaakceptować wniosek o urlop?

Plan urlopów 2021

Plan urlopów na 2021 r. zawiera wszystkie urlopy wypoczynkowe u danego pracodawcy zaplanowane na cały rok kalendarzowy. Do kiedy trzeba go sporządzić? Czy to jest obowiązek? Co z wnioskiem urlopowym pracownika? Czy trzeba uwzględnić 14-dniowy urlop? Kiedy Kodeks pracy dopuszcza przesunięcie terminu urlopu? Czy można tworzyć plan na okres krótszy niż rok? Jak podać plan urlopów do wiadomości pracowników?

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2019 r.

Wymiar urlopu zależy od stażu pracy i wykształcenia pracownika. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego obowiązuje w 2019 roku?

Dopuszczalność zmiany planu urlopów

Plan urlopów tworzony jest przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy. Wielce prawdopodobne jest zatem, iż w czasie jego obowiązywania będą miały miejsce zdarzenia, które wymagać będą jego modyfikacji. Przesunięcie wcześniej zaplanowanego urlopu może jednak nastąpić wyłącznie w związku z zaistnieniem ustawowo określonych okoliczności.

Wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku zmiany pracodawcy

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, który zmienił pracodawcę i pracował w różnych wymiarach etatu?

Zmiana pracodawcy - o czym pracownik musi pamiętać

Niezależnie od pełnionej funkcji, powierzonego stanowiska, pracownik w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy ma określone obowiązki, o których nie warto zapominać ze względu na uprawnienia, które przysługują pracownikowi na mocy tychże przepisów prawa pracy.

Plan urlopów wypoczynkowych na 2017 r.

Pracodawcy, na których ciąży obowiązek tworzenia planu urlopów wypoczynkowych, powinni do końca 2016 r. przygotować plan na 2017 r. Przedstawiamy procedurę tworzenia planu urlopów krok po kroku.

Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego

Ustalając urlop proporcjonalny, należy pamiętać o kilku zasadach. Jak obliczyć wymiar urlopu proporcjonalnego u kolejnego pracodawcy? Czy błąd poprzednich pracodawców skutkuje koniecznością udzielenia wyższego wymiaru urlopu?

Do kiedy wykorzystać urlop na żądanie?

Pracownikowi, który ma zaległe dni wypoczynku z poprzedniego roku, należy ich udzielić do końca września. Czy niewykorzystany urlop na żądanie również należy wykorzystać do 30 września?

Planowanie urlopów wypoczynkowych - obowiązki pracodawcy

Pracodawca zobowiązany do ustalania planu urlopów powinien najpóźniej do końca roku kalendarzowego przygotować plan urlopów na kolejny rok kalendarzowy, biorąc pod uwagę wnioski pracowników. Pracodawcy, u których nie działa zakładowa organizacja związkowa nie są zobligowani do tworzenia planu urlopów. Pracodawca, który uzyska zgodę związków zawodowych działających na terenie zakładu na to aby pracownicy nie byli objęci planem urlopów, jest zwolniony z obowiązku tworzenia planu urlopów.

Plan urlopów na 2016 r.

Plan urlopów na 2016 rok należy sporządzić do 31 grudnia 2015 roku. Ustala go pracodawca, biorąc pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, lecz także potrzebę zapewnienia normalnego toku pracy zakładu. Jak w 2016 roku obliczyć współczynnik urlopowy oraz zaplanować czas odpoczynku?

Urlop wypoczynkowy - poradnik

Zgodnie z Kodeksem pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Jak ustalać wymiar urlopu wypoczynkowego? Czym charakteryzuje się pierwszy urlop pracownika? Jak nabywa się prawo do kolejnego urlopu? W jaki sposób wylicza się staż urlopowy? Przedstawiamy poradnik, w którym znajdują się odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania z zakresu urlopów wypoczynkowych.

Pomniejszenie urlopu wypoczynkowego za okresy nieobecności w pracy

Proporcjonalne pomniejszenie urlopu wypoczynkowego ma miejsce w przypadku dłuższych nieobecności w pracy. Zalicza się do nich m.in. trwający co najmniej 1 miesiąc urlop bezpłatny czy urlop wychowawczy. W jaki sposób należy dokonywać proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu wypoczynkowego?

Instrukcja ustalania planu urlopów na 2015 r.

Pracodawcy, na których ciąży obowiązek stworzenia planu urlopów wypoczynkowych, powinni do końca 2014 r. przygotować plan na 2015 r. Oto instrukcja ustalania planu urlopów na przyszły rok.

Jakie są zasady tworzenia planu urlopów?

Plan urlopów tworzony jest przez pracodawcę, spełniającego określone w Kodeksie pracy warunki i stanowi zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników, z uwzględnieniem ich wniosków i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy.

Ustalanie wymiaru urlopu proporcjonalnego

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w pełnym wymiarze określonym przepisami Kodeksu pracy w pierwszym dniu każdego roku kalendarzowego, w trakcie którego trwa stosunek pracy. W szczególnych przypadkach wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się jednak proporcjonalnie do przepracowanego okresu.

Podstawa wynagrodzenia urlopowego w przypadku nieobecności pracownika

Co do zasady za czas urlopu wypoczynkowego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości, w jakiej pracownik otrzymałby je, gdyby w tym czasie pracował. W przypadku zmiennych składników wynagrodzenia, należy zaś za podstawę wynagrodzenia urlopowego przyjąć wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika w ciągu 3 miesięcy poprzedzających urlop wypoczynkowy. Co w sytuacji, gdy w okresie poprzedzającym udzielenie urlopu wypoczynkowego pracownik przez długi czas był nieobecny w pracy z powodu choroby?

Kiedy należy udzielić zaległego urlopu wypoczynkowego?

Urlop wypoczynkowy jest podstawowym i niezbywalnym prawem pracownika. Po stronie pracodawcy leży obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego. Co w przypadku, gdy pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego we wskazanym przepisami czasie?

Zmiana pracodawcy a urlop wypoczynkowy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego może przynieść trudności w przyznawaniu urlopu wypoczynkowego. W takiej sytuacji należy stosować przepisy Kodeksu pracy dotyczące urlopu proporcjonalnego.

Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Urlop zaległy

Urlop zaległy to urlop niewykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Urlop zaległy może być wykorzystany przez pracownika do 30 września roku następnego po roku nabycia prawa do urlopu. Kiedy przedawnia się roszczenie o urlop?

Plan urlopów

Plan urlopów stanowi sporządzone przez pracodawcę z uwzględnieniem wniosków urlopowych pracowników i konieczności zapewnienia normalnego toku pracy, zestawienie urlopów wypoczynkowych poszczególnych pracowników.

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego - przykłady

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego reguluje Kodeks pracy. Urlopu udziela się w dni pracy danego pracownika w wymiarze godzinowym. Jak udzielać urlopu? Poznaj przykłady.

Urlop na wypowiedzeniu

Urlop w okresie wypowiedzenia powinien być wykorzystany w całości. Jeśli pracodawca udzieli pracownikowi nawet bez uzgodnienia w tym czasie urlopu, pracownik ma obowiązek go wykorzystać.

Kiedy wziąć urlop w 2014 r.

Kiedy wziąć urlop w 2014 r., by wypoczywać jak najdłużej? Coroczny, nieprzerwany i płatny urlop powinien być wykorzystany zgodnie z planem urlopów w tym roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Jak najlepiej zaplanować urlop w 2014 r.?

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu zatrudnienia danego pracownika. W przypadku zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy wynosi 20 bądź 26 dni w zależności od stażu pracy.

Urlop proporcjonalny

Urlop proporcjonalny przysługuje wówczas, gdy dany pracownik nie przepracuje w roku kalendarzowym wszystkich miesięcy. W takim przypadku pracownik otrzymuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanych miesięcy.

Plan urlopów - sporządź go prawidłowo

Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Jak prawidłowo sporządzić plan urlopów

Ustalanie planu urlopów – rozstrzygamy twoje wątpliwości

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Ustalanie planu urlopów – co sprawia największe problemy

Pracodawca, który jest zobowiązany do sporządzania planu urlopów, powinien go przygotować najpóźniej do 31 grudnia danego roku na rok następny. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Urlop pracownika młodocianego

Pracownicy młodociani nabywają prawo do urlopu wypoczynkowego na innych zasadach niż pozostali pracownicy. Odmienne regulacje wiążą się ze szczególną ochroną tej grupy pracowników.

Jak zaplanować urlopy wypoczynkowe pracowników

Plan urlopów musi tworzyć pracodawca, u którego działają zakładowe organizacje związkowe, chyba że zgodzą się one na nietworzenie takiego dokumentu. Jednak nawet wtedy warto go wprowadzić, ponieważ pomaga zaplanować pracę i zastępstwa.

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Jak sporządzić plan urlopów

Pracodawca powinien sporządzić plan urlopów na następny rok najpóźniej do 31 grudnia danego roku. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający.

Zaległy urlop będzie można wykorzystać do 30 września - prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wprowadza m.in. możliwość wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego do 30 września.

Łączenie urlopu bezpłatnego z wypoczynkowym

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracownik w jednym roku kalendarzowym skorzystał zarówno z urlopu wypoczynkowego, jak i bezpłatnego. Należy jednak pamiętać, że sytuacja pracownika wygląda inaczej, gdy skorzystał najpierw z urlopu wypoczynkowego, a potem z bezpłatnego, a inaczej, gdy pierwszym z urlopów był urlop bezpłatny.

Czy możliwe jest przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego ustalonego w planie urlopów?

Plan urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Termin urlopu wypoczynkowego może być przesunięty zarówno na wniosek pracownika, jak i z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy.

Czy plan urlopów powinien uwzględniać urlopy na żądanie?

Zgodnie z obowiązującym w mojej firmie regulaminem w styczniu każdego roku ustalamy plan urlopów. W planie oprócz urlopu bieżącego uwzględniamy także urlop zaległy, poza planem pozostawiamy jednak 4 dni urlopu na żądanie. Czy urlop na żądanie z poprzedniego roku powinien być uwzględniony w planie urlopów? Czy muszę uwzględniać każdy wniosek o urlop na żądanie w bieżącym roku?

Przedłużony termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego zostanie przedłużony do 31 lipca następnego roku - tak przewidują założenia projektu ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy

Od 1 lipca 2010 r. zatrudniliśmy na zastępstwo sprzątaczkę, na pół etatu, która ma już 20 lat stażu pracy. Pracuje od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie. Ile dni urlopu się jej należy? Czy za każdy dzień urlopu odejmuje się 4 godziny?

Udzielanie zaległych urlopów wypoczynkowych z 2010 r.

Urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w 2010 r. powinny być udzielone do końca pierwszego kwartału 2011 r. Pracodawca może nawet zmusić do tego pracowników, narzucając im terminy odbycia zaległych urlopów. Zaległości te powinien rozłożyć tak, aby nie zakłócić organizacji pracy. Jeśli z tych powodów nie każdy pracownik będzie mógł w pierwszym kwartale pójść na urlop, nie oznacza to, że można go w ogóle pozbawić. Trzeba go udzielić później. Inaczej pracodawca może odpowiadać za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Jak udzielić urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest szczególnym rodzajem urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w wymiarze 4 dni na każdy rok kalendarzowy. Dni urlopu na żądanie nie zwiększają wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, a dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok kalendarzowy.

REKLAMA